منو سایت

  • خانه
  • اخبار جهان
  • آمادگی ایران برای مذاکره با کشورهای مرتبط با هواپیماهای اوکراینی

آمادگی ایران برای مذاکره با کشورهای مرتبط با هواپیماهای اوکراینی

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار جهان
آمادگی ایران برای مذاکره با کشورهای مرتبط با هواپیماهای اوکراینی

وزارت امور خارجه در بیانیه‌ای تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران همچنان با حسن نیت و احترام به حاکمیت طرف‌ها و قوانین بین‌المللی و تعهدات بین‌المللی دولت‌ها آماده مذاکره دوجانبه با هر یک از کشورهای مرتبط با هواپیمای اوکراینی است.

در آستانه دومین سالگرد حادثه دلخراش هواپیمای اوکراینی، وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با صدور بیانیه ای به خانواده قربانیان این حادثه تسلیت گفت. بر اساس قوانین داخلی و تعهدات بین المللی، وظایف و وظایف خود را به طور دقیق، شفاف و سریع انجام دادند.

بر این اساس، در زمینه هوانوردی، تیم فنی مستقل که مسئولیت بررسی سانحه را بر عهده دارد، با همکاری و همکاری کشورهای ذی‌ربط، گزارش فنی حادثه را براساس کنوانسیون بین‌المللی هوانوردی (کنوانسیون 1944 شیکاگو) و ضمایم آن ارائه می‌کند. سازمان بین المللی هوانوردی (ایکائو) بیانیه ای عمومی صادر کرد که با استقبال گسترده طرف های درگیر در بررسی سانحه مواجه شد.

وزارت امور خارجه ادامه داد: در زمینه رسیدگی به پرونده های کیفری و قضایی این حادثه با علنی شدن آن، سازمان قضایی نیروهای مسلح و دادسرای نظامی تهران بر اساس تعهدات ذاتی و قانونی خود، اقدام به انجام این موضوع کردند. تحقیقات جنایی لازم با دقت و با تاکید بر عدالت.
تاکنون جلسات متعددی با حضور خانواده های قربانیان برگزار شده است.

این بیانیه می افزاید: جمهوری اسلامی ایران بر اساس برخی اصول قانونی از جمله اصل صلاحیت سرزمینی بر محل حادثه و تابعیت متهم و بر اساس قوانین و مقررات مربوطه اقدام به رسیدگی کیفری و قضایی کرده است. آئین نامه.” به منظور دلجویی از خانواده های داغدیدگان و کاهش آلام آنان، هیات وزیران با حسن نیت طی مصوبه 7 ژانویه مبلغی را که باید به خانواده های همه قربانیان (بدون هیچ گونه تبعیضی از جمله ملیت آنها) پرداخت شود، تعیین کرد. ).

وزارت امور خارجه خاطرنشان کرد: برای اجرای این مصوبه ستادی در وزارت راه و شهرسازی تشکیل شده است که اقدامات لازم را برای انجام روال معمول پرداخت انجام داده و به تعدادی از خانواده ها پرداختی را انجام داده است. با مقررات مربوطه به همین منظور در یادداشتی به سفارتخانه های دولت های متبوع، آمادگی پرداخت وجه بازماندگان به 30 نفر از اتباع خارجی اعلام شد.

در این بیانیه آمده است: جمهوری اسلامی ایران در بعد دیپلماتیک حادثه از گفت‌وگوهای دوجانبه با کشورهای مرتبط استقبال می‌کند و حسن نیت خود را اعلام می‌کند و در ابعاد نظامی، جنایی، فنی و حقوقی توضیحات لازم را ارائه می‌کند. کیف و تهران در این مذاکرات تمامی جوانب موضوع به تفصیل توسط کارشناسان دو طرف مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران علیرغم اقدامات غیرقانونی برخی کشورهای خاص برای سوء استفاده از این رویداد دردناک و رنج بازماندگان برای اهداف سیاسی خود، بار دیگر بر آمادگی خود برای مذاکره دوجانبه تاکید می کند. اقدامات انجام شده با حسن نیت، احترام به حاکمیت طرفین و قوانین داخلی و تعهدات بین المللی کشورها، بر اساس دستور کار توافق شده./ ایرنا