منو سایت

آیا واقعا جنگ سرد تمام شده است؟

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار جهان
آیا واقعا جنگ سرد تمام شده است؟

سونیا سونگه لیمرئیس سابق ایستگاه سیا

آیا واقعا جنگ سرد تمام شده است؟

سونیا سئونگه لیم رئیس سابق آژانس اطلاعات مرکزی است که در آن 24 سال سابقه کار برجسته در مدیریت عملیاتی از جمله دو وظیفه به عنوان رئیس ایستگاه دارد. او همچنین به عنوان رئیس عملیات در مقر CIA خدمت کرد.

کریستوفر ترنرمامور سابق سیا

آیا واقعا جنگ سرد تمام شده است؟

کریستوفر ترنر 25 سال سابقه کار در اداره عملیات سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا داشت و در این مدت چندین کار ظریف را در خاور دور، آسیای جنوبی و اروپا انجام داد.


نظر
– از دیدگاه جامعه اطلاعاتی ایالات متحده (USIC)، جنگ سرد در دهه 1990 با سقوط کمونیسم به پایان نرسید. ظاهر او به سادگی تغییر کرد. روسیه و چین تحت پوشش نازک تعهد اقتصادی و سیاسی به تهدیدی برای آرمان‌ها و ارزش‌های لیبرال دموکراتیک ادامه دادند. در بیست سال گذشته شاهد عملیات گسترده روسیه و چین علیه ایالات متحده و متحدانش برای سرقت اسرار ما و گسترش تبلیغات ضد دموکراتیک بوده ایم.

اما در خارج از USIC، رویکردهای ترجیحی انسجام سیاسی بدون محاسبات روشن و امکان‌سنجی اقتصادی بدون در نظر گرفتن هزینه‌های بلندمدت بود. چنین افکار واهی باعث ایجاد احساس امنیت کاذب شده است – اینکه می توان جنگ ها را کنترل کرد و می توان از متجاوزان با نقشه های دیوانه وارشان صحبت کرد. از جنگ روسیه و گرجستان در سال 2008 تا تسلط روسیه بر کریمه در سال 2014، ورود مستقیم این کشور به مناقشه سوریه در سال 2015 و تهاجم آن به اوکراین در سال جاری، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه بار دیگر ثابت کرد که آنها چقدر نادرست و خارق العاده بودند. . دنیایی که از وحشت آخرین اقدامات غارتگرانه در مقیاس بزرگ پوتین بیرون می آید، نیازمند اقدام قاطع و سیاستی روشن برای فرونشاندن اثرات شوم اطلاعات نادرست افسارگسیخته، حملات مداوم سایبری و محو شدن درگیری های اقتصادی، امنیتی و اطلاعاتی است.

پس از حمله او به اوکراین، امواج رادیویی، اینترنت و رسانه های مکتوب مملو از مشاهدات و تجزیه و تحلیل اشتباهات فراوان پوتین شد و بر این واقعیت متمرکز شد که او با وجود منشأ خود در KGB و دستگاه اطلاعاتی گسترده اش، این اقدامات اشتباه را انجام داد. . واضح است که پوتین این جنگ را بر اساس باورهای غلط بی شمار، ارزیابی نادرست از شایستگی و آمادگی ارتش خود، و اطلاعات ضعیف، سوء تعبیر یا رد شده (یا شاید هر سه) انتخاب کرد. روسیه پوتین به عنوان تهدیدی برای آرمان های دموکراتیک، دیگر انتزاعی نیست که بتوان آن را به تعویق انداخت یا به نام مصلحت سیاسی رد کرد. پوتین اکنون نشان می دهد که تهدیدی برای هرگونه شباهت به امنیت و ثبات جهانی است. او هیچ نقش و هدف دیگری در جهان ندارد. در حالی که جنگ پوتین تاکنون نتوانسته است به اهداف استراتژیک خود دست یابد، رویارویی اجتناب ناپذیر بین لیبرال دموکراسی و اقتدارگرایی را تسریع بخشیده و بسیاری از جهان را – هرچند به سادگی – به دو اردوگاه خیر و شر تقسیم کرده است.


Cipher Brief میزبان جلسات توجیهی در سطح کارشناسان در مورد مسائل امنیت ملی است مشترک + اعضا که به فراهم کردن زمینه برای مشکلات امروز امنیت ملی و معنای آنها برای تجارت کمک می کند. وضعیت خود را به ارتقا دهید مشترک + امروز.


این تقسیم بندی نظم و اولویت بندی جهانی را نیز تحت تأثیر قرار داده است. پس از یک دوره ارسال سیگنال‌های متفاوت، ایالات متحده بار دیگر به عنوان رهبر آن دسته از دموکراسی‌های لیبرال که در برابر رژیم‌های خودکامه وحشی ایستادگی می‌کنند، ظاهر شد. این تحول همچنین می تواند منجر به توافق نزدیکتر بین ایالات متحده و اتحادیه اروپا (EU) در مورد سیاست های آنها در قبال چین شود. و به روشی عملگرایانه سرد، ایالات متحده می تواند از تکرار جدید جنگ سرد منتفع شود، زیرا اتحادیه اروپا وابستگی انرژی و تجارت خود با روسیه را به شدت کاهش می دهد. آلمان در این زمینه مثال روشنی دارد. آلمان در چهار دهه گذشته روابط نزدیکی با روسیه داشته است. ساخت خط لوله گاز نورد استریم 2، علیرغم تحریم‌ها و سجده‌های محدود آمریکا در آن زمان، نشان‌دهنده موضع مطلوب برلین در قبال روسیه است. حمله پوتین به اوکراین همه چیز را تغییر داده است و آلمان اکنون در آستانه ایفای نقش مهم دیگری در اتحادیه اروپا است – ترسیم آینده منطقه در مسائل امنیتی و نظامی.

با کاهش قابل توجه روابط اقتصادی روسیه با اتحادیه اروپا، چین احتمالا تنها گزینه مناسب پوتین برای حمایت اقتصادی و سیاسی خواهد بود. با توجه به تقابل تثبیت شده و رو به رشد چین با ایالات متحده و اتحادیه اروپا، هم از نظر تجاری و هم گسترش نفوذ و قلمرو چین، همراه با نیازهای بالای انرژی چین، به نظر می رسد روسیه و چین محکوم به افزایش همکاری هستند. این همکاری دقیقاً چگونه انجام خواهد شد، نامشخص است، اما فقط برای جهان غیر استبدادی بد است.


جریان مداوم اطلاعات امروزی، اجرای کمپین های اطلاعات نادرست را برای کشورها آسان تر می کند و احساسات شما سلاح انتخابی هستند. در این ویدیوی کوتاه بیاموزید که اطلاعات غلط چگونه کار می کند و چگونه می توانیم با آن مبارزه کنیم. این رابطه ای است که می توانید با به اشتراک گذاشتن آن احساس خوبی داشته باشید.


اما روسیه حامیان دیگری، هرچند کوچکتر، بالفعل دارد. کشورهای عربی به عنوان بزرگترین تولیدکنندگان انرژی از سوخت های فسیلی، از افزایش قیمت انرژی ناشی از تقاضا در پایان همه گیری و تحریم ها علیه روسیه سود خواهند برد. کشورهای عربی که از تحریم های ایالات متحده و اتحادیه اروپا علیه روسیه حمایت نکردند، می توانند به پناهگاه امنی برای الیگارش های روسیه تبدیل شوند. جای تعجب نیست که برخی در حال حاضر شروع به پارک کردن گرانترین دارایی های خود در منطقه کرده اند تا از توقیف جلوگیری کنند.

پرسپکتیو انبوهی از تاریکی و عذاب را ارائه می دهد، اما ما باید همیشه به یاد داشته باشیم که شکست ها و چالش های بزرگ اغلب فرصت های بزرگی دارند. وابستگی به انرژی، سرمایه گذاری اقتصادی و عدم تمایل به ریسک برخی از موانع اصلی همکاری نزدیک تر ایالات متحده و اتحادیه اروپا در مورد روسیه و چین در گذشته اخیر بوده است. ما شاهد شکل گیری خطرناک یک نظم بین المللی هستیم که در آن روسیه و چین عزم خود را برای مخالفت با ائتلاف ها و نیات به رهبری ایالات متحده تایید می کنند. اما ما همچنین شاهد ضعف های قابل بهره برداری در رژیم پوتین هستیم. غرایز بقا، تغییر وفاداری و طمع شدید در هر دو سطح فردی و ملی فرصت هایی را برای جمع آوری اطلاعات کلیدی در مورد شدیدترین مخالفان دموکراسی های لیبرال فراهم می کند. ما همچنین شاهد قدرت عظیم ایدئولوژی، ارزش های لیبرالی و کنش جمعی هستیم.

صرف نظر از نتیجه جنگ پوتین علیه اوکراین، روسیه و چین جنگ جاسوسی شدیدتری را علیه ایالات متحده و متحدانش در ماه ها و سال های آینده به راه خواهند انداخت. خبر خوب این است که دموکراسی‌های لیبرال بالاخره از رضایتی که از زمان سقوط کمونیسم تا حد زیادی در آن غرق شده بودند، بیدار شدند. اکنون زمان مشارکت در همکاری های اطلاعاتی و امنیتی همه جانبه بین متحدانمان است تا بتوانیم سیاست های منسجم و روشنی را برای مقابله با این تهدیدات موجود و نوظهور تدوین کنیم.

به اشتراک گذاشتن نظرات آگاهانه مهم است. نظرات بیانگر دیدگاه‌های متنوع مخاطبان The Cipher Brief هستند و دیدگاه‌های The Cipher Brief را نشان نمی‌دهند.


دیدگاه‌ها، دیدگاه‌ها و تحلیل‌های بیشتر امنیت ملی به رهبری کارشناسان را در The Cipher Brief بخوانید، زیرا امنیت ملی کار همه است.

آیا واقعاً جنگ سرد تمام شده است؟ برای اولین بار در The Cipher Brief ظاهر شد.