منو سایت

  • خانه
  • اخبار جهان
  • اختصاص 7 هزار میلیارد ریال تسهیلات برای دانش افزایی در صنعت نفت

اختصاص 7 هزار میلیارد ریال تسهیلات برای دانش افزایی در صنعت نفت

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار جهان
اختصاص 7 هزار میلیارد ریال تسهیلات برای دانش افزایی در صنعت نفت

وزارت نفت در سال گذشته در راستای ایجاد دانش بنیان صنعت نفت اقداماتی از جمله احیای چاه های نفتی کم بازده، تولید کاتالیزور صنعت نفت و پرداخت تسهیلات 7 هزار میلیارد ریالی را در دستور کار قرار داد.

به گزارش دیلی نیوز، روس نفتشناخت راه اندازی صنعت نفت یکی از اولویت های دولت سیزدهم محسوب می شود. این موضوع نه تنها در بخش پایین دستی نفت، بلکه در بالادست نیز در دستور کار قرار دارد، چرا که افزایش تولید نفت با کمک شرکت های دانش بنیان برای احیای چاه های کم بازده انجام می شود.

به این ترتیب از حدود 70 شرکت دانش بنیان نفت و گاز به ارزش تقریبی 750 میلیون دلار حمایت می شود.

همچنین به حداکثر رساندن میزان تولید از مخازن، تهیه نقشه راه برای توسعه فناوری‌های افزایش تولید، بهینه‌سازی عملیات تولید و افزایش نرخ بازیافت و حداکثر بهبود اقتصادی، افزایش میزان موفقیت و بهره‌وری در حوزه اکتشاف، ارائه نیازهای فناورانه چهار شرکت اصلی زیرمجموعه وزارت نفت بررسی شد 6 نشست تخصصی شرکت های دانش بنیان برگزار شد.

در پایین دست صنعت نفت نیز به شرکت های دانش بنیان توجه شده است. در این راستا، خودکفایی 100 درصدی در تولید کاتالیست های صنعت نفت تا پایان دولت سیزدهم، امضای 5 قرارداد و تفاهم نامه به ارزش حدود 55 میلیون دلار بین شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی و پتروشیمی. شرکت ها، همکاری علمی پژوهشی وزارت نفت با دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی کشور و انعقاد 12 قرارداد همکاری تحقیقاتی بین شرکت های ملی صنعت پتروشیمی، پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران و گاز ملی ایران. با دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی کشور. امیدواریم با این اقدامات صنعت نفت ایران با تکیه بر توان داخلی توسعه یابد.

تولید داخلی 10 قلم کالای مهم و ضروری مورد نیاز صنعت نفت که از چند سال گذشته آغاز شده، اکنون با قدرت شرکت های دانش بنیان در حال پیشرفت است.

تعیین پروژه نوآورانه و فناورانه تولید لوله اصلی سیار برای عملیات چاله‌کشی به مبلغ 275 میلیون دلار با همکاری جهاد دانشگاهی، امکان‌سنجی و برنامه‌ریزی بازسازی و تعمیرات اساسی و تامین تجهیزات بر اساس شرایط ماشین آلات حفاری و اعلام نیاز شرکت ملی حفاری ایران بین شرکت ملی حفاری ایران و جهاد دهانی و تفاهم نامه برای ارائه خدمات مشاوره ای برای تصفیه پساب های صنعتی بلوک بهره برداری نفت قشم برای تخلیه به … محیط دریافت بر اساس استانداردهای ملی کشور به روش ترکیبی و بیولوژیکی بین شرکت نفت فلات قاره ایران و جهاد دهانی منعقد شد.

همچنین قرارداد خرید فرآوری نفت خام با استفاده از تجهیزات فرآوری سریع کارخانه در روش ساخت، مالکیت و بهره برداری بین شرکت مهندسی و توسعه نفت و جهاد دانشگاهی و قرارداد تولید و تامین 59 رول لوله مغزی متحرک. کویل بین مدیریت تعمیر و نگهداری ساختمان و تامین محصول و جهاد دانشگاهی امضا شد.

مهندسی، ساخت و تامین کالا و خدمات مورد نیاز وزارت نفت از کالاهای تولید داخل به ارزش یک میلیارد دلار، انعقاد تفاهم نامه تولید داخلی تجهیزات وارداتی مورد نیاز صنعت نفت با وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح تسهیل و تسریع دستیابی به حداکثر تولید با به حداقل رساندن محدودیت های ناشی از زمان طولانی برای پیشبرد امور مربوط به تولید و بهره گیری از ظرفیت ها و توانمندی های متقابل در توسعه فناوری و نوآوری و بهره برداری از سرریزهای آنها در توسعه اقتصاد دانش دانش بنیان از دیگر اقداماتی است که در طول عمر یکساله دولت سیزدهم برای صنعت دانش بنیان انجام شد.

تفاهم نامه همکاری بین شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی و 5 شرکت دانش بنیان در زمینه هوشمندسازی نقطه تامین CNG، رباتیک و ساخت ربات های آتش نشان، تجهیزات سیستم سوخت هوشمند، ساخت برج های نوری و پروژکتورهای فوق کم مصرف امضا شد.