منو سایت

اسرائیل با واگذاری جزایر مصر به عربستان موافقت کرد

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار جهان
اسرائیل با واگذاری جزایر مصر به عربستان موافقت کرد

آکسیوس گزارش داد که اسرائیل روز پنجشنبه با طرح کلی وضعیت حقوقی دو جزیره مصری در تنگه تیران موافقت کرد. این اقدام راه را برای عادی سازی روابط ریاض و تل آویو هموار می کند.

به گزارش اخبار روز انتخابات، پایگاه اطلاعاتی آکسیوس نوشت که این توافق که چندین ماه است مخفیانه مورد مذاکره قرار گرفته است، دستاورد بزرگ سیاست خارجی دولت جو بایدن در منطقه غرب آسیا خواهد بود.

این توافق همچنین می تواند راه را برای توافق جداگانه ای هموار کند که به هواپیماهای اسرائیلی اجازه می دهد از حریم هوایی عربستان سعودی برای پرواز به هند یا چین استفاده کنند.

مقامات رژیم صهیونیستی اعلام کردند که انتظار می رود این توافق طی روزهای آینده در جریان سفر جو بایدن به عربستان سعودی اعلام شود. این مقامات گفتند که تل آویو روز پنجشنبه چراغ سبز این توافق را به ایالات متحده نشان داد.

مفاد توافقنامه جزایر تیران و صنافیر به تایید دفتر نخست وزیری رژیم صهیونیستی رسید. وزارتخانه های جنگ و امور خارجه این رژیم نیز این قرارداد را تایید کرده اند.

پیش از این گزارش شده بود که عربستان و رژیم اسرائیل از آنجایی که روابط دیپلماتیک ندارند، نمی توانند توافق دوجانبه مستقیمی در مورد دو جزیره مذکور داشته باشند و مصر و آمریکا به دنبال راه حل های قضایی و دیپلماتیک برای نهایی کردن این توافق هستند.

بر اساس قرارداد کمپ دیوید (میان مصر و اسرائیل)، مصر متعهد شد که تیران و صنافیر را خلع سلاح کند و به درخواست تل آویو ناظران بین المللی به فرماندهی آمریکا در این جزایر مستقر کند.

برای موافقت

عربستان سعودی در سال 1950 کنترل این دو جزیره را که دروازه‌های بندر عقبه و ایلات هستند به مصر واگذار کرد. اکنون رایزنی‌های سه جانبه برای بازگرداندن مالکیت این جزایر به عربستان سعودی در حال انجام است.

علیرغم اعتراضات عمومی در مصر، پارلمان این کشور در ژوئن 2017 و دادگاه عالی مصر در مارس 2018 توافقنامه ای را برای انتقال مالکیت و حاکمیت این دو جزیره به عربستان سعودی تصویب کردند. اما این توافق به دلیل معاهده 1979 نیازمند موافقت و تایید رژیم صهیونیستی نیز بود.