منو سایت

اقدامات جدید بانک مرکزی برای حمایت از صادرکنندگان

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار جهان
اقدامات جدید بانک مرکزی برای حمایت از صادرکنندگان

بانک مرکزی تصمیمات جدیدی برای تسهیل بازگشت ارزهای صادراتی اتخاذ کرده است.

بانک مرکزی در راستای همراهی و حمایت از فعالان اقتصادی و صادرکنندگان در سال تولید، حمایت و بازدارندگی مصوبه جلسه اخیر کمیسیون ذیل ماده 1 را اعلام کرد. 2 از 19 ژانویه 2014 دستگاه های اجرایی مربوطه.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، خلاصه مصوبه مذکور به شرح زیر است:

1- صادرکنندگان به عراق و افغانستان در بازه زمانی 21 فروردین 1395 تا 16 مرداد 1395 که هنوز اطلاعات مجوز صادرات خود را در سامانه بازرگانی کل ثبت نکرده اند، می بایست تا پایان سال 1400 اطلاعات خود را در سامانه کل تجارت ثبت کنند.

2- سایر صادرکنندگان در سال 1397 به استثنای صادرکنندگان مذکور در آن بند (بند 1) تا پایان همان سال مهلت داده شد تا با مدارک و تاییدیه مربوطه به سازمان توسعه تجارت مراجعه و درخواست خود را ارائه دهند. کمیته ارتقاء تسریع بازگشت ارز در چرخه اقتصادی.

3- صادرکنندگانی که بین 21 فروردین 1395 تا 16 مرداد 1395 در کشورهایی غیر از عراق و افغانستان کالاهای خود را به ریال به فروش رسانده اند می توانند با تأیید کمیته و ثبت اطلاعات مدارک خود را به دبیرخانه کمیته اقدام ارزی ارائه کنند. ریال خود را در سیستم معاملاتی کلی مطابق با ثبت نام بفروشید تا نسبت عملکرد بهبود یابد.

4- صادرکنندگان از سال 1398 و 1399 تا پایان سال 1400 حق دارند نسبت به افزایش نرخ بازدهی ارز در چرخه اقتصادی به یک یا ترکیبی از روش های مختلف تسریع و اقدام کنند و محدودیت های مربوطه را رفع کنند.

5- صادرکنندگان دارای تعهد ارزی در سال 1397 که قبل از اعلام فهرست اولویت‌های کالایی وزارت صمت برای واردات نسبت به صادرات ثبت سفارش کرده‌اند در صورت ارائه درخواست و مستندات به دبیرخانه کمیته اقدام ارزی توسعه تجارت. و با تصویب کمیسیون.

6- به منظور رفع مشکلات صادرکنندگان دارای تعهدات معوقه ارزی کمتر از پنج هزار یورو، این گروه از صادرکنندگان تا تاریخ ابلاغ این مصوبه (28 دی ماه) از انجام تعهدات ارزی تا سقف مبلغ تعیین شده معاف خواهند بود. ، 1400).

7- فروش کالا به صادرکنندگان کالا در عراق به صورت واقعی جهت بازسازی عتبات عالیات ( طرف قرارداد ستاد بازسازی عتبات عالیات یا شرکتهای مورد تایید ستاد ) به نرخ مصوب. ستاد عتبات و کمیته اقدام ارزی با ثبت اطلاعات مربوطه در سامانه کل معاملات، در صورت لزوم منوط به انجام تعهدات صادراتی ارزی می باشد.

8- در مواردی که انتقال و فروش مجوزهای صادراتی به واردکنندگان منجر به نقل و انتقال ارز و واردات نشده است، پس از طرح موضوع در کمیته اقدام ارزی، آن را تصویب و نسبت به ایجاد اقدامات مقتضی به سازمان امور مالیاتی اطلاع دهید. از یک تعهد ارز مربوطه برای صادرکننده از تعهدات واردات ارز واردکننده کسر می شود./ ایرنا