منو سایت

انتخابات به صورت الکترونیکی برگزار می شود

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار جهان

نمایندگان مردم به منظور تسهیل در رای گیری، تسریع در شمارش آرا و افزایش مشارکت رای دهندگان، وزارت کشور را موظف کردند که حداقل در یک هشتم حوزه های انتخابیه، انتخابات را کاملاً الکترونیکی برگزار کند.

من گزارش میدم روزنامه از سوی خانه ملت، نمایندگان در جلسه علنی امروز (دوشنبه، 1 خرداد) شورای اسلامی در جریان بررسی گزارش کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در خصوص پیشنهاد اصلاح موادی از انتخابات. قانون شورای اسلامی با ماده 55 این طرح با 183 رای موافق، 3 رای مخالف و 6 رای ممتنع از مجموع 232 نماینده حاضر در جلسه تصویب شد.

در ماده 55 این طرح آمده است؛ ماده زیر به عنوان ماده 94 قانون الحاقی و ماده 94 قانون به عنوان ماده 99 اصلاح می شود:

هنر 94 – در اولین انتخابات پس از تصویب این قانون با عنایت به سهولت رای گیری، تسریع در شمارش آرا، حضور و مشارکت رای دهندگان، روند اخذ رای و شمارش آرا حداقل در یک مورد. -هشتمین حوزه انتخابیه چند کرسی مجلس فرم کاملا الکترونیکی دارد. توسعه فرآیند الکترونیکی در انتخابات مجلس آینده منوط به در نظر گرفتن شرایط اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، شرایط امنیتی و تایید شورای نگهبان است. وزارت کشور موظف است به گونه ای برنامه ریزی کند که حداقل یک هفته قبل از روز رأی گیری، کلیه فرآیندها و وسایل الکترونیکی برگزاری انتخابات ثبت و به تأیید شورای نگهبان برسد.

تبصره – روند ثبت نام رای دهندگان در شعب اخذ رای و احراز هویت آنان در تمامی حوزه های انتخاباتی کشور به صورت الکترونیکی انجام می شود.

نمایندگان مردم نیز با 188 رای موافق، یک رای مخالف و 7 رای ممتنع از مجموع 243 نماینده حاضر در جلسه با ماده 56 این طرح موافقت کردند.

طبق ماده 56; بند زیر به عنوان ماده 95 به قانون اضافه می شود.

ماده 95 – وزارت کشور موظف است پس از بررسی صلاحیت کلیه منتخبان در مجلس، با تصویب شورای نگهبان دستور ابطال نرخ و آرای استفاده نشده و اطلاعات و داده ها را صادر کند. در صندوق ها و تمام مهرها، انتخابات همه حوزه های انتخابیه را برای فرمانداران مراکز حوزه های انتخابیه صادر می کند.

مطلب «انتخابات الکترونیکی مجلس خواهد بود» اولین بار در پایگاه خبری تحلیلی «اخبار روز» پدیدار شد. به نظر می رسد.