منو سایت

انتقاد از مسئولان امر مردم سالاری دینی است

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار جهان
انتقاد از مسئولان امر مردم سالاری دینی است

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه شهر همدان گفت: یکی از موضوعات مردم سالاری دینی حق انتقاد از مسئولان است اما این حق باید در مجرای قانونی آن قرار گیرد.

به گزارش خبر روز، «حبیب الله شعبانی متقی» در آئین سیاسی نماز جمعه شهر همدان گفت: پیامبر اکرم (ص) از مردم خواستند که نسبت به حاکمان جامعه درست و نیکوکار باشند و اظهار نظر کنند. نظر علیه آنها

وی تاکید کرد: شهروندان حق اعتراض و انتقاد دارند اما نقد باید همراه با حسن نیت و قصد اصلاح باشد نه با قصد ایجاد آشوب که خیانت است.

امام جمعه همدان ادامه داد: اگر شخصی به کار مسئولی اعتراض و انتقاد کند به فرموده رسول خثم(ص) آن شخص نه تنها حق انتقاد دارد، بلکه باید نقد کند، بلکه نقد باید بر اساس حسن نیت و همراه باشد. اصلاح و ارائه راه حل

آیت الله شعبانی متقی گفت: امام راحل هم فرمودند: باید نقد شود چون اگر نقد نباشد اصلاح نمی شود پس مردم باید مطالبه کنند.

وی با بیان اینکه مردم باید از صاحبان قدرت انتقاد کنند، ادامه داد: یعنی اگر مشکلی دیدند انتقاد کنند.

امام جمعه همدان افزود: مسئولین باید انتقادات را بشنوند، بپذیرند و پاسخگو باشند، البته سازوکار قانونی این موارد نیز مورد توجه قرار گیرد.

آیت الله شعبانی متقی تاکید کرد: نقد سازنده موجب هرج و مرج و آتش سوزی نمی شود، بلکه اصلاح را در پی دارد، این نگاه اسلام است.

وی گفت: از دیدگاه اسلام رابطه دولت و مردم باید بر اساس عدالت و انصاف باشد، یعنی این دو مولفه باید مورد احترام حکومت نسبت به مردم و قضاوت مردم از حکومت باشد. همچنین باید مبتنی بر عدالت و انصاف باشد.

آیت الله شعبانی متقی یکی از حقوق دو سویه مردم و حاکمیت بر یکدیگر را «لزوم همراهی با مجلس» دانست و گفت: طبق فرموده پیامبر اکرم(ص)، مسلمانان این امر را بر نمی تابند.

وی ادامه داد: هیچ مسلمان واقعی دگرگون نمی شود و در مجلس خیانت می کند و امیرالمؤمنین علی (ع) در این باره می فرماید: کنار هم باشید و مجلس را تماشا کنید وگرنه عظمت شما از بین می رود. “

امام جمعه همدان گفت: به فرموده امام علی(ع) وجود شکاف اجتماعی، دوقطبی و دوقطبی در هر جامعه ای عظمت آن جامعه را تهدید می کند.

آیت الله شعبانی متقی افزود: دشمن به بهانه های مختلف زبانی، قومیتی و مذهبی سعی در ایجاد اختلاف در جامعه ما دارد در حالی که عظمت امت اسلام در رعایت اجتماع و وحدت است.

وی ادامه داد: بر اساس حدیث پیامبر(ص) کسانی که فقیه و عالم دینی مسلمان را گرامی می دارند در قیامت خداوند را ملاقات می کنند و خداوند از آنان خشنود می شود و همچنین اگر فقیهی مسلمان را آزرده خاطر کنند. خدا را ملاقات خواهند کرد در حالی که خداوند بر آنها خشمگین است.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه شهر همدان گفت: گاهی به نام عدالت خواهی، ظلم های زیادی در حق مردم می شود، بنابراین می توان میزان عقلانیت و تدبیر حاکم بر برخی جریان ها را از این جریان تشخیص داد. رفتار معترضان

آیت الله شعبانی متقی افزود: آیا نوجوان حق دارد به عالم اهانت کند؟ ظالمانه نیست؟ مشکلات اقتصادی فعلی چه ربطی به روحانیت و فردی که مسئول نیست؟