منو سایت

این لحظه کازابلانکا ناتو است

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار جهان
این لحظه کازابلانکا ناتو است

نظر – در سال 1942 هالیوود کلاسیک کازابلانکا، اینگرید برگمن، بازیگر نقش ایلسا لوند، به قول معروف «بازی کن، سم». کمتر از یک سال بعد، کنفرانس کازابلانکا در هتل آنا در کازابلانکا برگزار شد. رهبران بسیاری از نیروهای متحد، از جمله رئیس جمهور ایالات متحده، فرانکلین روزولت و نخست وزیر بریتانیا، وینستون چرچیل، حضور داشتند.

هدف این کنفرانس بحث در مورد استراتژی نظامی متفقین بود، اما بیشتر به دلیل اعلامیه تسلیم بدون قید و شرط، دکترینی که وحدت، اراده، اعتماد و عزم متفقین را منعکس می کند، شناخته شده است. این جنگ کاملاً مطمئن نبود که متفقین برنده آن شوند. نبرد استالینگراد و همچنین نبرد اقیانوس آرام در جریان است. نبرد برای اقیانوس اطلس هنوز به پایان نرسیده بود و بسیاری از اروپا هنوز در اشغال آلمان نازی بود.

با این حال، کنفرانس کازابلانکا یک نشست جسورانه با بیانیه ای بود که نشان دهنده درک این رهبران است که جهان در یک نقطه عطف تاریخی قرار دارد و باید پیامی صریح به قدرت های محور ارسال شود.

ما در نقطه عطف مشابهی در تاریخ هستیم، اما هنوز جهانی در حال جنگ نداریم.

در 24 مارس، رهبران ناتو در بروکسل برای مذاکره درباره حمله روسیه به اوکراین ملاقات خواهند کرد. بایدن پس از آن قرار است در نشست اتحادیه اروپا برای بحث درباره تحریم های بیشتر علیه روسیه و کمک های بشردوستانه به اوکراین شرکت کند. این ستودنی است، اما این فرصت را از دست می دهد تا پیامی به اندازه پیام ارسال شده به کازابلانکا در سال 1943 ارسال کند.

پوتین جنگ فتح آمیز را علیه همسایه بی طرف کوچکتر آغاز کرده است. تصاویر این تهاجم جهان متمدن و همچنین بحران پناهندگان و آوارگان را به وحشت انداخت. نزدیک به سه میلیون اوکراینی از کشور گریخته اند و شاید تعداد بیشتری نیز در داخل کشور آواره شده باشند.

پادگان پوتین، رئیس جمهور بلاروس، الکساندر لوکاشنکو – که اغلب آخرین دیکتاتور اروپا نامیده می شود – به بلاروس اجازه داده است تا از بلاروس به عنوان سکویی استفاده شود که پوتین از آنجا تهاجم را آغاز کرد و بلاروس همچنان پایگاه اصلی نیروهای متجاوز است.

جنگ خوب پیش نمی رود.

بسیاری از ناظران معتقدند که به بن بست مؤثری رسیده است، زیرا پوتین دیگر نظامی برای فتح اوکراین یا دستیابی به اهداف قبل از جنگ ندارد. برآوردهای محافظه کارانه از تلفات روسیه نشان می دهد که تعداد تلفات بیشتر از تلفات ایالات متحده در عراق و افغانستان همراه با تلفات شوروی در 10 سال پس از حمله آنها به افغانستان است. اوکراینی ها با مهارت و قاطعیت جنگیده اند، اما ریاضیات تلخ جنگ علیه آنهاست.

هیچ راه حلی برای این مناقشه از طریق مذاکره وجود نخواهد داشت. مذاکره راه حل ترجیحی غرب است، اما واقعیت شرارت پوتین راه حلی غیر از تسلیم بی قید و شرط پوتین را از طریق مذاکره منع می کند. تلاش‌ها برای مذاکره برای آتش‌بس محدود به منظور امکان تخلیه غیرنظامیان از شهرها تاکنون شکست خورده است. نظرسنجی‌های اخیر در اوکراین نشان می‌دهد که عزم باورنکردنی برای حمایت از رئیس‌جمهور و فرمانده کل آن‌ها (91%)، اعتقاد به اینکه روس‌ها می‌توانند برنده شوند (70%) و از جدایی مناطق جدایی‌خواه دونباس و کریمه به روسیه حمایت نمی‌کنند. (79%).

این احتمال وجود دارد که غرب به تامین سیستم های ضد زرهی و ضد هوایی موثر اوکراین ادامه دهد، که مطمئناً هرگونه تلاش آینده روسیه برای افزایش دستاوردهای ارضی خود را خنثی خواهد کرد. کارآمدی این سلاح ها و مهارت های مدافعان اوکراینی، حمله روسیه به کیف را مجبور به توقف و بازگشت به حفاری برای محافظت از نیروهای زرهی خود کرد.


کاخ سفید به مشاغل آمریکایی در مورد حملات سایبری احتمالی هشدار می دهد. با ثبت نام در خبرنامه گروه ابتکارات سایبری، ایده ای تخصصی از معنای این موضوع به دست آورید. نتایج متفاوت نیاز به تفکر متفاوت دارد. امروز برای خبرنامه CIG ثبت نام کنید.


پس بن بست نظامی ما را کجا رها می کند؟ با این باور که پوتین هنوز از پیروزی روسیه دارد و ارزیابی وی از یکپارچگی غرب، پاسخ ممکن است استفاده از سلاح های کشتار جمعی، به ویژه سلاح های شیمیایی باشد که پوتین معتقد است جانشین خود در سوریه از آن استفاده می کند. .

سلاح‌های شیمیایی به‌ویژه در محیط‌های جنگی شهری، مانند آن‌هایی که نیروهای روسی در چندین شهر در اوکراین با آن‌ها مواجه می‌شوند، مفید هستند. همانطور که زلنسکی رئیس جمهور اوکراین گفت، اگر می خواهید بدانید روس ها قصد انجام چه کاری را دارند، به آنچه دیگران متهم می کنند نگاه کنید.

روس ها ایالات متحده و اوکراین را به توسعه و آماده سازی برای استفاده از سلاح های شیمیایی و بیولوژیکی متهم می کنند. با توجه به دقت اطلاعات ایالات متحده، چه قبل و چه در طول این درگیری تقریباً یک ماهه، ممکن است مهم باشد که تعداد فزاینده ای از مقامات ایالات متحده – که گمان می رود به این اطلاعات دسترسی دارند – در مورد برنامه های روسیه برای استفاده از سلاح های شیمیایی هشدار دهند. این باید یک سیگنال قرمز چشمک زن از خطر برای جهان برای خطر تشدید این درگیری باشد.

استفاده از هر نوع سلاح کشتار جمعی در اوکراین باید زمینه ای برای مداخله یک ائتلاف بین المللی گسترده باشد. من بلافاصله به ناتو، ژاپن، استرالیا، نیوزلند و بسیاری دیگر از سراسر جامعه بین المللی فکر می کنم.

“منطقه پرواز ممنوع” و یک پناهگاه امن در غرب اوکراین باید فورا اعلام شود. و همچنین اعلامیه قرن بیست و یکم تسلیم بی قید و شرط. ولادیمیر پوتین و توطئه رهبران روسیه که منجر به این جنگ شد جنایتکاران جنگی هستند و باید محاکمه شوند. همه چیز کمتر پنهان و اطمینان است.

نشست ناتو در روز پنجشنبه باید فرصتی باشد برای برگزاری کنفرانس کازابلانکا و ارسال پیامی به پوتین و همه امثال او که در زیر صخره‌های جهان در کمین هستند. باید به آنها گفت که دنیای آزاد دیگر آنها را نادیده نمی گیرد، عقلانی نمی کند و به آنها اطمینان نمی دهد. خواه کره شمالی، ایران، کوبا، ونزوئلا یا حتی چین باشد، پیامی که غرب به پوتین می فرستد توسط رهبران آن شنیده خواهد شد.

همانطور که هیتلر، موسولینی و هیروهیتو در قرن بیستم آموختند، دنیای آزاد بیدار و مصمم یک نیروی قدرتمند است. پوتین در بیست سال گذشته یا بیشتر در حال احیای استالینیسم در روسیه بوده است. به او این فرصت را بدهیم تا برای دومین بار در زندگی خود شاهد فروپاشی این نظام باشد. غرب به یک لحظه در کازابلانکا و ابراز عزم، اراده و اطمینان نیاز دارد. بگذار دوباره برود عمو سام.

Cipher Brief میزبان جلسات توجیهی امنیت ملی در سطح متخصص برای مشترکین + اعضا است که به ارائه زمینه برای مسائل امروز امنیت ملی و معنای آنها برای تجارت کمک می کند. امروز وضعیت خود را به Subscriber + ارتقا دهید.

این لحظه ای است که کازابلانکا ناتو برای اولین بار در The Cipher Brief ظاهر شد.