منو سایت

با افزایش قیمت دلار، خریداران نفت به زانو در آمدند

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار جهان

بر اساس یک گزارش خبری روزانه به نقل از روسنفت، نفت برنت بیش از 30 درصد از بالاترین رکورد امسال کاهش یافته است، اما تقویت دلار آمریکا مانع از احساس این کاهش قیمت توسط خریداران نفت شده است.

به گزارش ایسنا، عقب نشینی نفت برنت از رکورد 128 دلاری همزمان با افزایش 15 درصدی ارزش دلار آمریکا بود. به این ترتیب، قیمت سوخت همچنان عامل مهمی در افزایش هزینه های زندگی در سراسر جهان است.

خریداران عمده نفت مانند چین، هند و اتحادیه اروپا کاهش واقعی کمی در قیمت نفت در مقایسه با شاخص های بازار داشته اند و برای برخی از اقتصادهای نوظهور مانند سریلانکا تاثیر افزایش قیمت نفت و کاهش ارزش پول ملی شکل گرفته است. از یک فروپاشی .تقریبا کل اقتصاد در معرض دید قرار گرفته است.

جیووانی استونوو، تحلیلگر کالایی گروه UBS گفت: تقویت دلار یک مشکل جدی برای کشورهای مصرف کننده نفت است که ارزهای ملی آنها با دلار مرتبط نیست. طی 12 ماه گذشته قیمت نفت به ارزهای ملی به شدت افزایش یافته است.

راه حل ساده ای وجود ندارد؛ افزایش نرخ بهره نیز خطرات ارزهای ملی اقتصادهای شکننده را تشدید کرده است و در عین حال کشورهای در حال توسعه باید مراقب ذخایر دلاری خود باشند.

کشورهای منطقه یورو به شدت به واردات نفت وابسته هستند. با عدم عرضه نفت داخلی، هر یک از پنج اقتصاد بزرگ بلوک، آلمان، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا و هلند، حداقل به 90 درصد خرید خارجی برای پالایشگاه های خود نیاز دارند.

در چنین شرایطی قیمت نفت به دلار برای مسئولان بانک مرکزی اروپا که سال سختی را پشت سر می گذارند، دردسرساز شده است. کمبود عرضه انرژی ناشی از اقدام روسیه برای کاهش عرضه گاز باعث افزایش قیمت‌های مصرف‌کننده شد که در ماه سپتامبر 9.9 درصد افزایش یافت و به بالاترین حد خود رسید.

کشورهای آسیایی نیز مشکلات مشابهی را تجربه می کنند. ارزش واردات نفت چین در ماه اوت نسبت به مدت مشابه سال گذشته 50 درصد افزایش یافت، در حالی که با اعمال محدودیت‌هایی که این کشور برای مقابله با شیوع کووید-19 اعمال کرد، حجم واردات کاهش یافت.

رئیس بانک مرکزی کره ماه گذشته شکایت کرد که کاهش ارزش پول ملی مانع از سوء استفاده این بانک از کاهش قیمت نفت شده است. کره جنوبی و ژاپن سعی کرده اند با ارائه یارانه از تاثیر افزایش قیمت سوخت بر مصرف کنندگان بکاهند و بخشی از این بار بر دوش دولت افتاده است.

فشار ناشی از افزایش ارزش دلار آمریکا، هند را به مذاکره با شرکای تجاری از جمله عربستان سعودی، روسیه و امارات متحده عربی برای انعقاد قراردادهایی برای استفاده از ارزهای ملی در معاملات سوق داده است. ارزش روپیه هند در برابر دلار در سال جاری حدود 11 درصد کاهش یافته است.

دیویا دوش، استراتژیست ارز در بانک استاندارد چارترد، گفت: اگر قیمت نفت در این سطوح باقی بماند یا بیشتر افزایش یابد، کسری تجاری هند افزایش یافته و منجر به کاهش بیشتر ارزش روپیه خواهد شد.

بر اساس گزارش بلومبرگ، اگرچه فشار برای افزایش ارزش دلار گسترده است، اما اقتصادهای نوظهور بیشترین آسیب را متحمل می شوند. افزایش قیمت سوخت و کمبود ارز شرایط سختی را برای برخی از این کشورها ایجاد کرده است. سریلانکا اخیرا تنها پالایشگاه نفت خود را بسته است زیرا نمی تواند هزینه نفت را بپردازد. این کشور در تابستان زمانی که در تامین مالی واردات نفت و مواد غذایی ناکام ماند عملاً ورشکست شد.