منو سایت

برخورد یک موشک

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار جهان
برخورد یک موشک

دیدگاه تخصصی – انفجاری که هفته گذشته در روستای پرژوودوف در شرق لهستان رخ داد، دو نفر را کشت و نگرانی‌هایی را در مورد سرعت تبدیل شدن جنگ در اوکراین به یک درگیری جهانی ایجاد کرد.
The Cipher Brief خلاصه ای از اتفاقات رخ داده را گردآوری کرد و داستان این را بیان کرد که چگونه یک موشک منفرد خطرات واقعی در اوکراین را مورد توجه قرار می دهد.

زمینه

 • ایستگاه رادیویی ZET لهستان گزارش داد که دو موشک سرگردان باعث انفجار شده است.
 • آسوشیتدپرس به نقل از یک مقام ارشد اطلاعاتی آمریکا گزارش داد که موشک های روسی وارد لهستان شده است.
 • پنتاگون در ابتدا اعلام کرد که نمی تواند گزارش ها مبنی بر فرود موشک های روسیه در خاک لهستان را تایید کند.
 • وزارت دفاع روسیه این گزارش را رد کرد و این ادعاها را “یک تحریک عمدی با هدف تشدید اوضاع” خواند. وی افزود که روسیه به اهدافی در نزدیکی مرز اوکراین و لهستان حمله نکرده است و بقایای کشف شده در محل انفجارها “ربطی به تسلیحات روسی ندارد.”
 • ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین بعداً بدون ارائه مدرک مدعی شد که موشک های روسیه به لهستان اصابت کرده است. وی حمله به “سرزمین کشور دوست ما” را “حمله به امنیت جمعی” خواند و گفت که این “تشدید قابل توجهی” در درگیری با روسیه است.
 • در واکنش به این انفجارها، ماتئوش ماراویتسکی، نخست وزیر لهستان، نشست اضطراری شورای امنیت را تشکیل داد. دولت لهستان نیز این هشدار را اعلام کرده است.
 • آندری دودا، رئیس‌جمهور لهستان با جو بایدن، رئیس‌جمهور این کشور درباره این انفجارها صحبت کرد. کاخ سفید گفت بایدن بار دیگر به دودا تاکید کرد که ایالات متحده “تعهد آهنین به ناتو” دارد.
 • دودا همچنین درباره این حادثه با ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو صحبت کرد، او گفت که کشف تمام حقایق پشت این انفجار مهم است.
 • سخنگوی دولت لهستان گفت: لهستان در حال بررسی این است که آیا ناتو را برای گفت‌وگوها بر اساس ماده 4 فراخواند یا نه، که بیان می‌کند یکی از اعضای این ائتلاف می‌تواند در صورتی که معتقد است «تمامیت ارضی، استقلال سیاسی یا امنیت» خود در خطر است، درخواست مشورت کند.

جان مک لافلین، کارشناس Cipher Brief و مدیر سابق سیا، به ما گفت: «اگر این یک اتفاق است، غریزه در ورشو و واشنگتن محتاط و خویشتن‌دار است، زیرا بحث‌های ماده 4 به روس‌ها این سیگنال را می‌دهد که دیگر اشتباه نکنند.»

جان مک لافلینسرپرست سابق سیا

برخورد یک موشک

«اگر این یک تحریک عمدی بود و ما تقریباً به‌زودی متوجه می‌شویم، اتحاد تحریک خواهد شد و باید به نحوی پاسخ دهد. انگیزه پیش فرض احتمالاً اجتناب از ورود به نبرد ناتو و روسیه است. اما می‌توانیم برخی از هشدارهایی را که به اوکراینی‌ها دادیم مبنی بر اینکه به برخی از اهداف روسیه یا خطوط قرمز دیگر ضربه نزنند، کاهش دهیم.

این حادثه زنگ خطر را برانگیخت و خواستار دفاع از قلمرو ناتو در اروپای مرکزی و شرقی شد و مستقیماً این سؤال را در کانون توجه قرار داد که ناتو چقدر سریع آماده پاسخگویی خواهد بود و این واکنش چگونه می تواند باشد.

 • به نظر می رسد لتونی به صراحت روسیه را به ایجاد این انفجارها متهم کرده است. وزیر دفاع لتونی آرتیس پابریکس در توییتی نوشت: «رژیم جنایتکار روسیه موشک هایی شلیک کرد که نه تنها غیرنظامیان اوکراینی را هدف قرار داد، بلکه در خاک ناتو در لهستان نیز فرود آمد.
 • بر اساس یک توییت، استونی با لهستان ابراز همبستگی کرد و همچنین آمادگی خود را برای “حفاظت از هر وجب از خاک ناتو” اعلام کرد. وزارت امور خارجه استونی. با این حال، استونی به صراحت روسیه را مسئول این انفجارها معرفی نکرد.
 • گیتاناس ناوسدا، رئیس جمهور لیتوانی نیز با لهستان ابراز همبستگی کرد و خواستار حفاظت از “هر وجب از خاک ناتو” شد. وی گفت: “علت این انفجارها هنوز مشخص نیست” اما افزود که این انفجارها زمانی رخ داد که روسیه حملات موشکی به اوکراین را انجام داد.
 • مجارستان جلسه شورای دفاعی را برای بحث در مورد انفجارها و همچنین اختلال در جریان نفت از طریق خط لوله دروژبا تشکیل داد.

دریاسالار جیم استاوریدیس (سمت چپ)، کارشناس Cipher Brief و فرمانده عالی سابق ناتو، هشدار داد: «ما هنوز به اندازه کافی درباره این حمله نمی دانیم.

دریاسالار جیمز استاوریدیس (بازنشسته)فرمانده سابق عالی نیروهای متفقین ناتو

برخورد یک موشک

اما با فرض اینکه این موشک اشتباهی از روسیه باشد، انگیزه قوی برای تقویت پدافند هوایی حداقل در امتداد مرز ناتو و اوکراین ایجاد می کند. همچنین می‌تواند ناتو را وادار کند تا MiG-29 را از لهستان در اختیار اوکراینی‌ها قرار دهد و ایالات متحده آنها را با F-16 پر کند. و این می تواند بحثی جدی در مورد ایجاد منطقه پرواز ممنوع بر فراز اوکراین که توسط جت های جنگنده ناتو سرنشین شود، ایجاد کند.

صبح بعد

وزارت خارجه لهستان بامداد چهارشنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که یک موشک روسی باعث انفجاری در شرق لهستان شد که دو کشته بر جای گذاشت. این وزارتخانه گفت که سفیر روسیه را احضار کرده و “خواستار توضیحات دقیق فوری” درباره این انفجارها شده است.

 • آندری دودا، رئیس‌جمهور لهستان سپس به نظر می‌رسید که از محکومیت آشکار روسیه کناره‌گیری کرد و گفت هیچ شواهد قطعی مبنی بر شلیک این موشک‌ها وجود ندارد و تحقیقات ادامه دارد. وی افزود که به نظر می رسد این انفجار یک حادثه “یکباره” بوده است. او همچنین گفت که لهستان احتمالاً در نشست برنامه ریزی شده شورای آتلانتیک شمالی در روز چهارشنبه درخواست مشورت در مورد ماده 4 را خواهد داشت.
 • جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، نشست اضطراری سران ناتو و جی 7 را که در بالی برای اجلاس سران گروه 20 برای بحث در مورد انفجار موشکی گرد آمده بودند، فراخواند. او به خبرنگاران گفت که بر اساس «اطلاعات اولیه»، بعید می‌داند که این موشک توسط روسیه به دلیل خط سیر آن شلیک شده باشد، اما گفت تا زمانی که تحقیقات لهستان کامل نشود، هیچ نتیجه‌ای نخواهد گرفت.
 • سه مقام آمریکایی به آسوشیتدپرس گفتند که یافته‌های اولیه نشان می‌دهد موشکی که در لهستان افتاد توسط نیروهای اوکراینی در تلاش برای رهگیری موشک روسی در حال نزدیک شدن شلیک شده است.
 • آندری دودا، رئیس‌جمهور لهستان می‌گوید که این انفجار «بسیار محتمل» یک «حادثه ناگوار» ناشی از موشک پدافند هوایی اوکراین بوده و نه «حمله عمدی». وی افزود که این موشک «به احتمال زیاد» ساخت روسیه است، اما در حال حاضر هیچ مدرکی دال بر شلیک آن توسط نیروهای روسی وجود ندارد.
 • ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، نتیجه گیری دودا را تکرار کرد، اما تاکید کرد که “این تقصیر اوکراین نیست” و “روسیه در ادامه جنگ غیرقانونی خود علیه اوکراین مسئولیت نهایی را بر عهده دارد.”

سر الکس جونیوررئیس سابق MI6

برخورد یک موشک

سر الکس یانگر، کارشناس در Cipher Brief و رئیس سابق سرویس اطلاعاتی مخفی بریتانیا MI6، به ما گفت: «این به معنای واقعی کلمه هشداری درباره احتمال تشدید تنش است. اما من مطمئن هستم که پوتین درک می کند که تشدید عمدی به نفع او نیست. این را هم اضافه کنم که حتی اگر موشک پدافند هوایی اوکراینی بود، باز هم تقصیر روسیه است.

چه چیزی یاد گرفتیم؟

در میان چیزهای دیگر، ما یاد گرفتیم که چگونه یک موشک به طور خطرناکی می‌تواند منجر به تشدید وضعیت تنش‌آمیز به سطح بالاتری از درگیری جهانی شود. ما متوجه شدیم که اطلاعات با چه سرعتی به اشتراک گذاشته می‌شود و دیدیم که اگر این موشک واقعاً توسط روسیه شلیک شده باشد، کشورهای ناتو حداقل به واکنش فکر می‌کنند. در حالی که درس‌های این حادثه واحد قابل توجه است، تصویر بزرگ‌تر نیز قابل توجه است.
 
در سال 2008، زمانی که روسیه به گرجستان حمله کرد، واکنش غرب ناکافی بود. ژنرال فیل بریدلاو (سمت چپ) به ما گفت که روسیه باید 20 درصد از کشور گرجستان را حفظ کند.

ژنرال فیل بریدلاو (سمت چپ)فرمانده سابق عالی نیروهای متفقین ناتو

برخورد یک موشک

جهان غرب به رفتار بد روسیه پاداش داده است. در سال 2014، روسیه به اوکراین حمله کرد و 11 یا 12 درصد از خاک اوکراین را تصرف کرد. مسکو تهدید کرده است که خانه ما را با جنگ جهانی سوم یا سلاح‌های هسته‌ای آن‌ها پر می‌کند. یک بار دیگر غرب تسلیم شد و به آنها اجازه داد بخش زیادی از اوکراین را حفظ کنند. برای بار دوم به رفتار بد پاداش دادیم. ما نباید تعجب کنیم که اکنون برای بار سوم برمی گردیم. روسیه بخش بزرگ دیگری از اوکراین را تصرف کرده است. و وقتی غرب شروع به پاسخ می‌کند، روسیه عصبانی می‌شود، پف می‌کند و تهدید می‌کند که خانه ما را با جنگ جهانی سوم و بمب‌های هسته‌ای منفجر می‌کند. و آنها کاملاً از ما انتظار دارند که برای بار سوم تسلیم شویم. ما در غرب در لحظه تصمیم گیری هستیم، آیا برای بار سوم به رفتار بد پاداش می دهیم؟ غرب و جهان غرب باید تصمیم بگیرند. آقای پوتین هوف می کند و پف می کند و تهدید می کند که خانه ما را منفجر می کند و ما باید تصمیم بگیریم که چگونه پاسخ دهیم. این چیزی است که من مطمئناً می‌دانم: اگر تسلیم شویم و اجازه دهیم روسیه حتی بیشتر قلمرو اوکراین را در اختیار بگیرد، در سال‌های 2025 و 2028 و 2031 و 2033 دوباره به اینجا باز خواهیم گشت.

Ethan Masucol نویسنده و محقق Cipher Brief در این قطعه مشارکت داشته است

بینش‌ها، دیدگاه‌ها و تحلیل‌های امنیت ملی توسط کارشناسان را در The Cipher Brief بخوانید

The post برخورد یک موشک منفرد appeared first on The Cipher Brief.