منو سایت

تمرکز خدمتگزاران ملت کمبود گاز در بخش خانگی است

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار جهان
تمرکز خدمتگزاران ملت کمبود گاز در بخش خانگی است

عضو کمیسیون انرژی شورای اسلامی گفت: روزانه 850 میلیون مترمکعب گاز در کشور تولید می شود که 680 میلیون مترمکعب آن به بخش خانگی، 70 میلیون مترمکعب به نیروگاه ها و 100 میلیون مترمکعب گاز اختصاص دارد. میلیون مترمکعب به سایر صنایع نشان می دهد که خدمتگزاران ملت در حال تلاش هستند و بر ناامنی در بخش خانگی تمرکز کرده اند.

به گزارش اخبار روز، هادی بیگی نژاد نماینده مردم ملایر در شورای اسلامی با انتشار توئیتی در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت:

«به بهانه سرمای اخیر و مشکل گاز؛ در حال حاضر تنها 7 استان خراسان، مازندران، گلستان و سمنان مشکل گاز دارند که روزانه 140 میلیون مترمکعب گاز نیاز دارند و اکنون 130 میلیون گازرسانی می شود. این کسری 7 درصدی جز با حمایت مردم عزیز و صرفه جویی قابل حل نیست.

درست است که بخشی از مشکلات ناشی از برخی کم کاری ها و توقف واردات گاز از ترکمنستان در دولت قبل است و باید مسئولین پاسخگو باشند، اما کارکنان و مردم مهربانی که واقعا همیشه در تمام مشکلات کمک کردند، باید با هم کمک کنیم این چند روز بیا از سرما بدون قطع گاز بگذریم. خوشحالم که برخی از آمارها را با هم مرور می کنیم!

روزانه 850 میلیون مترمکعب گاز در کشور تولید می شود که از این میزان 680 میلیون مترمکعب در مصارف خانگی، 70 میلیون مترمکعب به نیروگاه ها (علیرغم نیاز به 300 میلیون) و 100 میلیون مترمکعب به نیروگاه ها اختصاص می یابد. متر مربع به سایر صنایع اختصاص می یابد که نشان می دهد خدمتگزاران ملت تمام تلاش خود را می کنند. با تمرکز بر عدم اطمینان در بخش داخلی.

بد نیست بدانید که شبکه انتقال گاز کشور با 400 هزار کیلومتر مسافت، بزرگترین شبکه انتقال گاز جهان است و هزینه ساخت آن حدود 100 میلیارد دلار بوده است! آمریکا با 330000 کیلومتر در رتبه دوم قرار دارد و پس از آن روسیه و چین با این محدوده جغرافیایی هر کدام با بردی در حدود 100000 کیلومتر قرار دارند!

یکی از راهبردی ترین تصمیمات کشور توسعه شبکه گاز است زیرا علاوه بر کمترین آلودگی زیست محیطی با گاز، از نظر اقتصادی نیز کاملا توجیه پذیر است. مثلا در صورت استفاده از گازوئیل به جای هر متر مکعب گاز باید یک لیتر گازوئیل به مخازن تزریق شود. با این لایحه 25 میلیارد دلار خرج 70 میلیون لیتر در سال شد! با توجه به محدودیت های تولید گازوئیل در داخل، ایران باید به بزرگترین واردکننده گازوئیل در جهان تبدیل شود!

نقد کاستی ها و ضعف ها در مواقع سختی خوب و مفید است، اما باید به این نکته توجه داشت که عدم آگاهی و عدم اطلاع می تواند مردم را به بی عدالتی بکشاند و دستاوردهای بزرگ انقلاب اسلامی را کم رنگ جلوه دهد. .