منو سایت

تهدید تروریستی امروز

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار جهان
تهدید تروریستی امروز

دیدگاه تخصصی – مدیر کل MI5، کن مک کالوم، آدرس عمومی در 6هفتم در ماه ژوئیه، رئیس اف بی آی از ایجاد توازن مجدد در تمرکز دفتر امنیت بر تهدیدات دولت-ملت استقبال کرد. مبارزه با تروریسم یک کارکرد مهم است، اما اجازه داده شد برای دو دهه تسلط داشته باشد در حالی که روسیه، چین و برخی از کشورهای متخاصم دیگر به اندازه کافی تحت نظارت نبودند.

حمله 11 سپتامبر آنقدر گسترده بود که سیاست خارجی غرب را برای دو دهه از مسیر خارج کرد. تأثیر یازده سپتامبر نه تنها به دلیل تعداد زیاد کشته‌ها (تقریباً ده برابر بیشتر از بزرگترین حادثه تروریستی بعدی) بود، بلکه به این دلیل بود که به عنوان شکل جدیدی از تروریسم اسلامی بسیار خطرناک تلقی می‌شد. فیلم تلویزیونی انحصاری، هم گیرا و هم هولناک، همراه با اهداف نمادین، چشم اندازی از وحشت را در لیگی خاص ایجاد کرد.

تا 11 سپتامبر، جهان به تروریسم به عنوان جنایت یا فقر نگاه می کرد، چیزی که ما می خواهیم ریشه کن کنیم، اما شاید مجبور باشیم برای همیشه تحمل کنیم و مدیریت کنیم. عوامل اصلی که تروریسم را از جنایت متمایز می کند، انگیزه سیاسی، قصد کشتن و معلولیت و اغلب دست مخفی کشورهای خارجی در پشت تروریست ها است. به همین دلیل است که سرویس های امنیتی در سراسر جهان با حمایت نیروهای پلیس در مبارزه با تروریسم (CT) رهبری می کنند.

ما معمولا فراموش می کنیم که حملات تروریستی تماشایی با 11 سپتامبر آغاز نشدند. قبل از سال 2001، دو دهه برجسته از اوایل دهه 1970 وجود داشت که در آن چندین حمله بزرگ هر سال رخ می داد. به عنوان مثال، بمباران چهار هواپیمای مسافربری در سپتامبر 1970 در اردن توسط تروریست های فلسطینی، ربوده شدن 60 مقام اوپک در دسامبر 1975 در کنفرانس وین توسط تروریست معروف به کارلوس شغال، و سرنگونی هواپیمای بوئینگ 747 ایر ایندیا بر فراز اقیانوس اطلس در ژوئن 1985 توسط شبه نظامیان سیک که 329 نفر را کشتند.

برخی از بدنام ترین حملات توسط سازمان ابونضال (ANO) و دیگر گروه های فلسطینی انجام شد. همچنین سازمان‌های سیک و آمریکای لاتین، ارتش جمهوری‌خواه موقت ایرلند (PIRA)، باند آلمانی Baader Meinhof و ارتش سرخ ژاپن نیز وجود داشتند. حملات در دهه‌های 1970 و 1980 در صفحه اول و در پرایم تایم پوشش داده شد، اما هرکدام فقط برای چند روز. یک استثناء، انهدام یک هواپیمای پان ام بر فراز لاکربی در دسامبر 1988 بود که از سدی نامرئی عبور کرد و چندین سال به یک خبر تکراری تبدیل شد.


اقدامات سایبری روسیه در اوکراین چقدر مهم است و این برای شما چه معنایی دارد؟ امروز چهارشنبه 17 آگوست در اجلاس تابستانی گروه ابتکارات سایبری ثبت نام کنیدهفتم.


در پشت این سازمان‌ها، گاهی اوقات به دولت‌های ملت نگاه می‌کردیم. در بسیاری از موارد اینها ایران، سوریه یا لیبی بودند، اما بازیگران کمتر دیده شده دیگری نیز وجود داشتند. قرارداد فرانسه با ANO (که در سال 2019 فاش شد) به ویژه بدبینانه بود، اما کمک ایرلندی-آمریکایی (NORAID) به PIRA و همه کشورهای دیگری که برای آزادی اتباع خود باج پرداخت کردند نیز وجود داشت. هنگامی که دیوار برلین در سال 1989 سقوط کرد، میزان دخالت سیستماتیک آلمان شرقی در تروریسم ضدغربی آشکار شد.

گاهی اوقات موفقیت هایی برای سرویس های امنیتی وجود خواهد داشت. تنها در بریتانیا، عملیات‌هایی وجود داشت که تسلیح نیروهای لیبیایی PIRA و کار دقیقی را که بمباران لاکربی را به لیبی نسبت می‌داد، افشا کرد. در آن زمان، کار سی تی همیشه در درجه دوم عملیات علیه تهدیدات دولت-ملت قرار داشت. در درجه اول اتحاد جماهیر شوروی و متحدانش در پیمان ورشو. در سال 1970، 105 افسر اطلاعاتی اتحاد جماهیر شوروی از لندن اخراج شدند که نتیجه هزاران ساعت بررسی بود، و از آن نقطه به بعد، تلاش هماهنگ برای اخراج جاسوسان از بلوک شوروی ادامه یافت و در نتیجه عملیات آنها مختل شد.

این پایان جنگ سرد در سال 1989/90 بود که آغازگر دنیای تک قطبی تنها یک ابرقدرت بود. در آوریل 2001، حادثه جزیره هاینان که شامل یک هواپیمای جاسوسی ایالات متحده در سواحل چین بود، سؤالاتی را در مورد تهدید احتمالی آینده از سوی چین قاطع تر ایجاد کرد. اما تنها چهار ماه بعد، حمله 11 سپتامبر اتفاق افتاد و چین به کلی فراموش شد.

متحدان در آسیای جنوب شرقی بارها به شرکای غربی خود در مورد خطرات نادیده گرفتن ظهور چین و تمرکز بیش از حد بر CT به طور کلی و عراق و افغانستان به طور خاص هشدار داده اند. اما فایده ای نداشت این قابل درک است که نابودی القاعده و دستگیری رهبر آن، اسامه بن لادن، به هدف استراتژیک ایالات متحده تبدیل شده است که منابع اطلاعاتی عظیمی را در بر می گیرد. رؤسای جمهور جورج دبلیو بوش و باراک اوباما بر آژانس های خود فشار می آورند تا از هرگونه حمله آینده در خاک ایالات متحده جلوگیری کنند. هنگامی که 30 گردشگر بریتانیایی در یک استراحتگاه ساحلی تونس کشته شدند، دیوید کامرون، نخست وزیر وقت، تروریسم را یک “تهدید وجودی” توصیف کرد.

برای برخی از کشورهایی که دولت‌های ضعیفی دارند، مانند سومالی و مالی، تروریسم می‌تواند واقعاً وجودی باشد. تروریسم همچنین می تواند به شدت برای جامعه مدنی مخرب باشد. با این حال، برای دموکراسی های غربی، تنها شرایطی که در آن تروریسم می تواند به یک تهدید وجودی تبدیل شود، این است که گروهی موفق به دستیابی به سلاح های کشتار جمعی (WMD) شود.

چند لحظه نگران کننده است. فرقه ژاپنی آن شینریکیو در مارس 1995 سعی کرد از عامل اعصاب سارین در متروی توکیو استفاده کند. القاعده چندین بار برای به دست آوردن سلاح های کشتار جمعی تلاش کرده است. مدت‌ها نگرانی وجود داشت که فروپاشی کشوری مانند پاکستان یا کره شمالی منجر به دستیابی تروریست‌ها به مواد شیمیایی شود. سلاح های بیولوژیکی، رادیولوژیکی و هسته ای (CBRN).

تغییر در طرح 11 سپتامبر، پس از اینکه انگلیسی ها برای اولین بار از این توطئه مطلع شدند، ربودن معمولی هواپیما برای آزادی یک زندانی را به مفهومی جدید تبدیل کرد که از هواپیماهای کاملاً بارگذاری شده به عنوان بمب های پرنده استفاده می کرد. در اصل، 11 سپتامبر به یک مورد مرزی بین تروریسم متعارف و تروریسم کشتار جمعی کشتار جمعی تبدیل شد.


مشترکین+اعضا سطح بالاتری از دسترسی به دیدگاه‌های تخصصی مختصر رمزنگاری در مورد مسائل جهانی دارند. اکنون به وضعیت Subscriber+ ارتقا دهید.


به همین دلیل، CT یکی از نگرانی های اصلی سرویس های امنیتی در سراسر جهان باقی خواهد ماند. علاوه بر این، تا زمانی که دولت‌های ملی به حمایت از سازمان‌های تروریستی ادامه می‌دهند، ما باید انرژی سرویس‌های اطلاعاتی خود را صرف کشف نقشه‌های گروه‌های تروریستی و حامیان آنها کنیم.

آمارها نشان می دهد که تروریسم در مقایسه با جرم و جنایت و بیماری حتی در بریتانیا که یکی از کشورهایی است که بدترین آسیب را دیده است، تهدیدی جزئی است. بین سال‌های 1970 و 2019، بریتانیا در مجموع 3416 نفر را بر اثر تروریسم از دست داد، اما 84 درصد از این افراد به ایرلند شمالی و 271 نفر به حادثه لاکربی مرتبط بودند. بین سال‌های 2005 تا 2022، 93 نفر بر اثر تروریسم جان خود را از دست داده‌اند که به طور متوسط ​​کمتر از 6 نفر در سال است. این در مقایسه با 695 قتل در سال 2020، حدود 1500 مرگ در سال بر اثر تصادفات رانندگی و حدود 25000 مورد از آنفولانزا و ذات الریه است.

ارقام تروریسم تا حدی به دلیل موفقیت های MI5 پایین است. تنها عملیات اورت در سال 2006 از انهدام ده هواپیمای مسافربری بر فراز اقیانوس اطلس جلوگیری کرد. در عین حال، موفقیت‌های بین‌المللی (به‌ویژه ایالات متحده) علیه تروریست‌های دولت اسلامی (داعش) و القاعده، توانایی این سازمان‌ها را برای انجام حملات گسترده در غرب کاهش داده است.

سی تی به طور فزاینده ای بر پدیده گرگ تنها تمرکز می کند. مردان جوانی که به صورت آنلاین افراطی می شوند و متقاعد می شوند که یک بمب بزرگ بسازند یا به سادگی یک چاقو را از کشوی آشپزخانه بردارند. برای مقابله با این تهدید، استفاده نامتناسب از منابع محدود آنها مورد نیاز است. پرداختن به این تهدید باید شامل تامین سلامت روان، خدمات اجتماعی، آموزش و پلیس باشد.

یکی از نتایج سال های پس از 11 سپتامبر این است که سرویس های امنیتی بیش از حد بار CT را بر عهده گرفتند. گاهی اوقات آنها وسوسه شده اند که برای بودجه سخاوتمندانه CT پیشنهاد بدهند، در حالی که مراقبان از ایفای نقش CT احساس ناراحتی می کنند. با این حال، پدیده گرگ تنها (چه اسلام‌گرا یا راست‌گرا) باید به‌عنوان یک «تلاش کل دولت» در نظر گرفته شود که در طرح اولیه CONTEST بریتانیا پیش‌بینی شده است. منابع ارزشمند خدمات امنیتی باید بر استراتژیک ترین تهدیدها متمرکز شوند. که نه تنها شیوه زندگی، بلکه موجودیت ما را تهدید می کند.

این قطعه اولین بار توسط دوستان ما در RUSI منتشر شد.

دیدگاه‌ها، دیدگاه‌ها و تحلیل‌های متخصصان امنیت ملی را در The Cipher Brief بخوانید

The post تهدید تروریستی امروز اولین بار در The Cipher Brief ظاهر شد.