منو سایت

توافق یا عدم توافق برای برنامه هسته ای ایران؟

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار جهان
توافق یا عدم توافق برای برنامه هسته ای ایران؟

در نهایت: پس از یک وقفه چند روزه ناشی از درخواست روسیه برای کاهش تحریم های جدید اعمال شده غرب، به نظر می رسد مذاکرات برجام آماده از سرگیری در وین است. روزنامه وال استریت گزارش ها حاکی از آن است که مذاکرات با یک مانع باقی مانده مواجه است که می تواند بحث ها را خراب کند. موضوع لغو تحریم های اعمال شده علیه تروریسم علیه سپاه پاسداران ایران توسط آمریکاست.روزنامه وال استریت این گزارش احتمالاً این موضوع را «حساس‌ترین» از نظر سیاسی می‌داند، زیرا برخی از متحدان آمریکا مانند اسرائیل به شدت با لغو تحریم‌ها مخالفت کردند. برخی از مقامات آمریکایی می گویند عدم دستیابی به مصالحه در مورد این موضوع می تواند منجر به شکست مذاکرات شود.این چه معنایی برای توافق آینده دارد و نقش روسیه در مذاکرات چگونه است؟

زمینه:

  • حسین امیرعبدالهیان وزیر امور خارجه ایران در پایان گفت و گو با همتای روس خود گفت: اگر بر اساس مذاکرات امروز من با آقای لاوروف با آمریکا بر سر مسائل باقی مانده مربوط به برخی از خطوط قرمز اصلی ایران به توافق برسیم. روسیه تا حصول یک توافق خوب و پایدار در کنار جمهوری اسلامی ایران خواهد ماند و به ایفای نقش سازنده ای که از ابتدا ایفا کرده است، ادامه خواهد داد.
  • سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه نیز به نوبه خود گفت: ما ضمانت‌های کتبی دریافت کرده‌ایم – این تضمین‌ها در متن توافقنامه تمدید برجام گنجانده شده است و در این متون حفاظت قابل اعتماد از تمام پروژه‌های پیش‌بینی‌شده در برجام و این فعالیت‌ها – از جمله اتصال ما وجود دارد. شرکت ها و متخصصان.»
  • یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا در عین حال گفت: ما به همکاری با روسیه برای بازگشت به اجرای کامل برجام ادامه می دهیم و البته دخالت روسیه در پروژه های هسته ای که بخشی از ازسرگیری برجام است را تحریم نخواهیم کرد. اجرای کامل “اجرای برجام”.

رمز صحبت می کند سفیر گری گراپوسفیر سابق آمریکا در عمان و هدر ویلیامزسابق سرپرست اطلاعات ملی ایران به شورای اطلاعات ملی برای کسب نظرات آنها در مورد وضعیت مذاکرات.

مرجع رمز: اهداف روسیه از کاهش تحریم‌های اوکراین در چارچوب مذاکرات برجام چه بود؟

سفیر گری گراپوسفیر سابق آمریکا در ایران

توافق یا عدم توافق برای برنامه هسته ای ایران؟

به سختی می توان از میان دود تهاجم به اوکراین دید که دولت روسیه ممکن است در مورد سایر موضوعات مهم سیاست خارجی مانند برجام چه فکری کند. وزارت امور خارجه روسیه از جنگ و آنچه که ممکن است رئیس آنها اکنون پس از شکست هایی که تجربه کرده اند به دنبال آن باشد، نمی داند. با این حال، مذاکره کننده ارشد آنها برجام تاکنون نقشی به ظاهر سازنده ایفا کرده است. بنابراین برای سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، عجیب بود که پس از اجرای این ترفند یازده ساعته توسط روس ها که در نهایت آمریکایی ها و ایرانی ها را در یک صفحه قرار دادند، اظهاراتی را بیان کرد. واضح است که قمار روسیه برای خلاصی از تحریم‌های اخیراً از طریق برجام شکست خورد و لاوروف مجبور شد بهانه/بهانه‌ای بیاورد. تفسیر او کاملاً متعلق به اوست. من گمان می کنم که تیم ایالات متحده ممکن است تا زمانی که برجام تمدید شده امضا و مهر نشده باشد، از اظهار نظر خودداری کند، در صورتی که چنین باشد. روس ها از تحریم ها و امتیازات نجات نخواهند یافت… و این را می دانند. اگر این معامله به خاطر حیله روسیه انجام نمی شد، همه طرف ها از جمله ایرانی ها مقصر شناخته می شدند. این یک مانور ماریا بود که در آن هیچ دعایی وجود نداشت.

هدر ویلیامزسرپرست سابق مدیر اطلاعات ملی ایران، شورای اطلاعات ملی

توافق یا عدم توافق برای برنامه هسته ای ایران؟

من گمان می کنم که روسیه از خواسته های خود برای تضمین های صریح و گسترده کناره گیری کرده و زبان توافق را به گونه ای تفسیر کرده است که فرد را نجات دهد، به جای اینکه ایالات متحده یا اتحادیه اروپا (فرانسه، آلمان، بریتانیا) امتیازاتی در مورد تحریم ها به روسیه بدهند. او با اقدامات خود در اوکراین مواجه است. هیچ چیز در اظهارات لاوروف به من نشان نمی دهد که زبان پیشنهادی در حال توسعه لزوماً به دلیل اقدامات اخیر روسیه تغییر کرده است. از آنجایی که واقعاً به نظر توافقی بر سر زبانی می آمد که قبل از تلاش های روسیه برای بازی در نقش اسپویلر به دست آمده بود، فکر نمی کنم ایران – و نه ما – علاقه ای به تجدید نظر در این زبان داشته باشیم اگر بتوانیم از آن اجتناب کنیم. این یک سبد خرید سیب با دقت متعادل است – هیچ کس نمی خواهد او را سرزنش کند.


همچنین بخوانید برجام: اگر به توافقی دست پیدا کنیم، چه معنایی خواهد داشت؟ با بینش مدیر سابق اطلاعات ملی ایران، نورمن رول، منحصراً در The Cipher Brief


مرجع رمز: چگونه انتظار دارید برجام ادامه یابد؟ آیا بن‌بست موقت تحمیل‌شده توسط روسیه بر سر از سرگیری مذاکرات پیش‌رو خواهد بود یا این به سادگی مانع دیگری بر سر راه رسیدن به توافق خواهد بود؟

سفیر گراپو:  هیچ کس در دولت ایالات متحده چیز زیادی در مورد وضعیت مذاکرات نمی گوید، مگر اینکه بگوید که آنها نزدیک هستند. نظم و انضباط آمریکایی ها با توجه به حساسیت این موضوع نسبت به این همه منافع در آمریکا و خارج از آن ضروری و قابل تحسین است. بدون دانستن خطوط قرمز ایالات متحده، درک این موضوع بسیار دشوار است که در کجا ممکن است باشیم. نظر خود من این است که این دولت نمی خواهد به سرنوشت دولت اوباما دچار شود، یعنی. برای مذاکره بر سر توافقی که به شدت مورد تایید جمهوری خواهان و همچنین بسیاری از دموکرات ها و بسیاری از متحدان ما در خاورمیانه به ویژه اسرائیل قرار گرفت و سپس توسط دولت جمهوری خواه بعدی لغو شد. بنابراین، ما باید به افق های زمانی توجه کنیم که تحریم ها، موشک ها و آمریکایی های مختلف در دست دولت ایران منقضی می شود. من بسیار تعجب خواهم کرد اگر این سه موضوع به شکلی در برجام مورد توافق اخیر ظاهر نشوند.

ویلیامز: در این مرحله، به نظر می‌رسد با وجود تلاش نافرجام روسیه برای ربودن مزیت منفعت طلبانه در این ساعات پایانی مذاکرات، از سرگیری توافق اجتناب‌ناپذیر است. من تصور نمی‌کنم این بازی‌های دیپلماتیک تأثیر پایداری بر خود توافق داشته باشد، اما آنها – و حملات اربیل – یادآور این موضوع هستند که توافق هسته‌ای توسط همه موضوعات بسیار بحث برانگیز دیگر در منطقه تحت فشار قرار خواهد گرفت. این یادآوری را به خاطر می‌آورم که توانایی برجام برای دستیابی به پیشرفت‌های قابل توجه در محدود کردن برنامه هسته‌ای ایران و توانایی آن در توسعه سلاح‌های هسته‌ای – حتی اگر نتواند با توانایی‌های موشکی ایران و نفوذ نادرست منطقه‌ای کنار بیاید – یک نقطه قوت به جای ضعف هسته‌ای است. معامله. تلاش برای حل و فصل هر موضوع مشاجره‌آمیزی که با ایران از طریق مذاکره انجام می‌شود، کار غیرممکنی است، اما مقابله با این موضوع حیاتی به ما امکان می‌دهد تا بر استفاده از ابزارهای دیگر نیروی ملی برای سایر منافع امنیت ملی خود در برابر ایران تمرکز کنیم.


Cipher Brief میزبان جلسات توجیهی در سطح کارشناسان در مورد مسائل امنیت ملی است مشترک + اعضا که به فراهم کردن زمینه مشکلات امروز امنیت ملی و معنای آنها برای تجارت کمک می کند. وضعیت خود را به ارتقا دهید مشترک + امروز


اطلاعات مختصر در مورد رمز: البته در کنار خود توافق، منافع و دستور کارهای دیگری نیز در رابطه با برجام وجود دارد. تاثیرات سیاست داخلی و منطقه ای، حملات میانجی ها و شورشیان و نگرانی در مورد آینده هسته ای ایران بر بحث های کوتاه مدت و بلندمدت، ثبات و درگیری چیست؟

سفیر گراپو:نظر شخصی من این است که این یک مشکل است [the Biden] به نظر می رسد که دولت با پشتکار و وفاداری مورد آزار و اذیت قرار گرفته است. بازگشت بدون رضایت، اگرچه برای برخی از حامیان حزب ناامیدکننده است، اما به راحتی می توان با پیامدهای سیاسی داخلی کوتاه مدت کوتاه توضیح داد. (با این حال، ما باید انتظار داشته باشیم که تنش ها در خاورمیانه تشدید شود، زیرا اسرائیلی ها و سعودی ها اقداماتی برای مقابله با تهدید هسته ای ایران انجام می دهند.) و دولت پس از نشان دادن قاطعیت و نه “ویران”، از قلاب مخالفان جمهوری خواه خارج خواهد شد. میگویند. در حالی که یک قرارداد جدید باید محدودیت های نسبتا بالایی را رعایت کند، که دولت و تیم مذاکره کننده باید به خوبی از آن آگاه باشند.

در مورد حمایت ایران از گروه های مخرب مختلف در منطقه، این یک است استراتژیک مشکل برای ایرانی ها پیشرفت در این زمینه مستلزم دخالت مستقیم بسیاری از کشورهای منطقه است که بسیاری از آنها با یکدیگر گفتگو نمی کنند. اما ایجاد فرآیندی برای مقابله با این موضوع، یا حداقل به نظر می رسد، یک دستاورد قابل توجه خواهد بود. اما تا به امروز از هیچ یک از مذاکره کنندگان چیزی در این مورد نشنیده ایم که با توجه به حساسیت فوق العاده آن می توان انتظار داشت. ایالات متحده و متحدان ما در گروه 1+5 (چین، فرانسه، روسیه، بریتانیا، ایالات متحده – به علاوه آلمان) ممکن است در نهایت بیانیه مشترکی صادر کنند و ایرانی‌ها چیزی متفاوت، بدون راه‌حلی روشن به جز تلاش مستمر. در بهترین حالت به این سوال نسبت به بقیه امید کمتری دارم.

این بخش شامل تحقیق، تجزیه و تحلیل و گزارش های کن هیوز، تحلیلگر Cipher Brief است

بینش، دیدگاه و تحلیل امنیت ملی را به رهبری کارشناسان در The Cipher Brief بخوانید

The post توافق یا عدم توافق برای برنامه هسته ای ایران؟ برای اولین بار در The Cipher Brief ظاهر شد.