منو سایت

جذب هزار میلیارد تومان از سفر رئیس جمهور به همدان

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار جهان
جذب هزار میلیارد تومان از سفر رئیس جمهور به همدان

استاندار همدان گفت: 14 هزار میلیارد تومان در سی امین سفر استانی رئیس جمهور و هیئت دولت برای اجرای پروژه های عمرانی در استان توزیع شده است که تاکنون نزدیک به یک هزار میلیارد تومان آن جذب شده است.

به گزارش دیلی نیوز، علیرضا قاسمی فرزاد وی روز پنجشنبه در شورای برنامه ریزی و توسعه استان همدان افزود: در سفر پر خیر و برکت رئیس جمهور و 13 دولتمرد به استان همدان، تکمیل و بهره برداری از 179 پروژه عمرانی در دستور کار قرار گرفت که اعتبار بخشی از آنها تامین شد. طبق برنامه و بودجه و قسمت دیگر مربوط به وزارتخانه ها می باشد.

وی با اشاره به اینکه این میزان اعتبار جذب شده مربوط به سهم سازمان برنامه و بودجه است، گفت: از این میزان بیش از 485 میلیارد تومان به صورت پولی و هم اکنون در حساب مالی دستگاه های اجرایی است.

وی گفت: علاوه بر این، نزدیک به 100 میلیارد تومان در قالب اسناد و مدارک بوده و بیش از 400 میلیارد تومان نیز توسط سازمان بودجه و برنامه کشور به حساب سازمان های مرکزی و وزارتخانه های ذیربط واریز شده است که در دسترس بوده است. تا نیمه اول آذرماه دفاتر استانی مستقر هستند.

قاسمی فرزاد وظایف جذب اعتبارات وزارتخانه ها را برعهده مدیران کل دانست و گفت: دستگاه های اجرایی استانی باید مجدانه پیگیری کنند تا اعتبارات مصوب سفر رئیس جمهور با توجه به پیشرفت پروژه های عمرانی جذب شود.

وی ادامه داد: هر هفته به شهرهای استان سفر می کنیم و اعتبارات تخصیص یافته با حضور فرمانداران، نمایندگان مردم شهرستان در شورای اسلامی و روسای دستگاه های اجرایی بررسی می شود.

استاندار همدان تاکید کرد: البته اعتبارات توسط کارشناسان سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان بررسی می شود و با توجه به الزامات و شرایط و یا پیشرفت پروژه ها، سهمیه هایی به دستگاه های اجرایی و برنامه و سازمان بودجه کشور نباید میزان این اعتبارات را تغییر دهد و بودجه های تخصیصی را جابه جا کند.

وی ادامه داد: از نظر رئیس جمهور و دولت، استانداران هر استان مسئول هستند و بنابراین اعتباراتی که واگذار می شود باید بر اساس اولویت ها و کارشناسان موجود و با در نظر گرفتن شرایط این امر در اختیار مجموعه استانی قرار گیرد.

وی با تاکید بر اینکه موسسات ملزم به جذب سریع وام هستند، گفت: در دور دوم سفرهای رئیس جمهور، پروژه هایی که در سفر اول تصویب شده بود مورد ارزیابی قرار می گیرد و در صورت اجرایی شدن، افتتاح می شود که نیاز به پیگیری دارد. برای جذب اعتبار

قاسمی فرزاد با اشاره به اینکه در دور دوم سفرهای رئیس جمهور به مناطق مردمی توجه می شود، تصریح کرد: برای برنامه ریزی بهتر و تسریع در اجرای پروژه ها باید هر ماه یک برنامه عملیاتی و اجرایی گزارش شود.

وی بیان کرد: ستاد اجرایی فرمان امام (ره)، بنیاد مصطفان و سایر نهادها از اعتبارات مناسبی برخوردار هستند و دستگاه ها باید متناسب با اجرای پروژه ها برای جذب این اعتبارات تلاش کنند.

استاندار همدان گفت: پروژه های دستگاه هایی که اعتباری تخصیص نیافته اند باید آماده شود تا در اسرع وقت برای دریافت اعتبارات مناسب در لیست تزریق اعتبار قرار گیرند.

وی تاکید کرد: تبادل توافقات نیز باید به سرعت انجام شود و توزیع اعتبارات به گونه ای تعیین شود که بودجه متناسب با پیشرفت پروژه به حساب واریز شود و پرداخت مراحل بعدی نیز منوط به جذب باشد. اعتبارات راه اندازی از دستگاه های اجرایی.

قاسمی فرزاد افزود: وام های اخذ شده از طریق فروش املاک مازاد به دستگاه های اجرایی به استان می آید و با توجه به سهم خود دستگاه برای اجرای پروژه هزینه می شود.

وی با بیان اینکه کشاورزی استان همدان باید وارد عرصه دانش شود اظهار داشت: تولیدات و محصولات کشاورزی ما باید با اصلاح الگوی کشت و توسعه گلخانه ها تقویت و بهره وری افزایش یابد.

استاندار همدان تصریح کرد: سند تغییر الگوی کشت در استان همدان به عنوان اولین استان کشور تصویب و برای اجرا ابلاغ شد.

وی افزود: بر اساس مصوبه ستاد بنیاد علم همدان 10 درصد از اعتبارات اموال و دارایی ها در اختیار صندوق نوآوری و شکوفایی پارک علم و فناوری استان قرار می گیرد.

استاندار همدان: هزار میلیارد تومان با سفر رئیس جمهور به استان جذب شد

در پایان این نشست کتاب چشم انداز اقتصادی استان همدان در سال 1400 افتتاح شد.