منو سایت

  • خانه
  • اخبار جهان
  • جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی درباره چین: آن را «جدایی» نخوانید

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی درباره چین: آن را «جدایی» نخوانید

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار جهان
جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی درباره چین: آن را «جدایی» نخوانید

حساب مختصر CIPHER – هشت روز پس از اینکه جانت یلن، وزیر خزانه داری ایالات متحده به حضار در جانز هاپکینز گفت که آمریکا “به دنبال جدا کردن اقتصاد ما از چین نیست”، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی ایالات متحده، تلاش کرد بر این نکته تأکید کند.

او روز پنجشنبه در نشستی در موسسه بروکینگز گفت: ما طرفدار ریسک زدایی و تنوع هستیم. “بدون جدایی”.

کاترین تی، مدیر بازرگانی ایالات متحده، که به عنوان یک انحراف استراتژیک از وابستگی متقابل اقتصادی تعریف می شود، یک هفته قبل پیام مشابهی را ارائه کرد. او گفت، علیرغم روابط مارپیچ بین ایالات متحده و چین، جدایی از چین “غیرقابل اجرا” و حتی خطرناک است.

وزیر یلن آن را بالقوه “فاجعه بار” خواند – و با این حال، در همان سخنرانی، پس از تحریم لاکهید مارتین و ریتون توسط پکن به دلیل فروش تسلیحات به تایوان، احتمال محدودیت های بیشتر ایالات متحده بر سرمایه گذاری در فناوری چین را نشان داد.

البته حکمرانی اقتصادی چیز جدیدی نیست.

در واقع، در سال 2011، هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه، حتی ازدواج روابط خارجی و اقتصادی را “غیرقابل تفکیک” توصیف کرد، که اغلب از این دو به صورت آزادانه استفاده می کند. با این حال، در روز پنج‌شنبه، به نظر می‌رسید که سالیوان به‌طور کامل‌تر بر نحوه تلاقی سیاست تجاری و امنیتی با چین تأکید کرد.

او پس از تشکر از جمعیت برای «اجازه دادن به مشاور امنیت ملی برای بحث در مورد اقتصاد»، از «رقابت ژئوپلیتیکی و امنیتی با پیامدهای مهم اقتصادی» صحبت کرد.

بسیاری از سیاست‌های اقتصادی بین‌المللی در چند دهه اخیر بر این فرض استوار است که یکپارچگی اقتصادی کشورها را پاسخگوتر و بازتر می‌کند و نظم جهانی صلح‌آمیزتر و همکاری‌کننده‌تر خواهد بود، که آوردن کشورها به یک نظم مبتنی بر قواعد موجب تحریک خواهد شد. به قوانین آن پایبند باشد.»

در برخی موارد اینطور نشد».


این دیگر فقط برای رئیس جمهور نیست. آیا شما گزارش روزانه امنیت ملی خود را دریافت می کنید؟ مشترکین+اعضا به مجموعه مختصر منبع باز روزانه دسترسی انحصاری دارند و شما را از رویدادهای جهانی که بر امنیت ملی تأثیر می گذارند مطلع می کند. ارزشش را دارد که مشترک+عضو باشید.


اظهارات سالیوان یک انحراف شدید از دوران تعامل نزدیکتر با پکن در چند دهه پیش بود، زمانی که چین به سازمان تجارت جهانی پیوست – اقدامی که رئیس جمهور بیل کلینتون آن را “بدیهی در راستای منافع ملی بزرگتر ما” و نماینده “بیشترین” توصیف کرد. از سال 1970 فرصت مهمی برای ایجاد تغییرات مثبت در چین داشته ایم.”

در روز پنجشنبه، به نظر می‌رسید که ریسک، نه فرصت، بر بحث غالب بود. احساسی که به طور فزاینده ای در اروپا تکرار می شود.

در ماه ژانویه، رئیس جمهور اورسولا فون در لاین نیز در مجمع جهانی اقتصاد در داووس از این اصطلاح استفاده کرد و گفت که اتحادیه اروپا باید “روی ریسک زدایی تمرکز کند، نه جدایی”.

وی با اشاره به وابستگی شدید اروپا به تجارت چین افزود: «ما همچنان باید با چین کار و تجارت کنیم.

ماه‌ها بعد، سالیوان رئیس کمیته را طی سخنرانی پنجشنبه با نتیجه‌گیری مشابه تأیید کرد.

وی با اشاره به دامنه گسترده وابستگی بین دو اقتصاد بزرگ جهان خاطرنشان کرد: ما تجارت را قطع نمی کنیم. در واقع، داده های منتشر شده توسط وزارت بازرگانی ایالات متحده در ماه فوریه نشان داد که روابط بین پکن و واشنگتن در واقع تا چه حد در حال توسعه است. تجارت سال گذشته به رکورد 690 میلیارد دلار رسید و از رکورد قبلی در سال 2018 فراتر رفت.

با این حال، سالیوان خاطرنشان کرد که “نادیده گرفتن وابستگی های اقتصادی … از ناامنی انرژی در اروپا تا آسیب پذیری های زنجیره تامین تجهیزات پزشکی، نیمه هادی ها و مواد معدنی حیاتی” “خطرناک” است.

او در مورد چین افزود: «اینها انواع وابستگی هایی بودند که می توانستند برای اهرم اقتصادی یا ژئوپلیتیکی استفاده شوند».


یک بودن ارزش دارد مشترک+عضو با دسترسی انحصاری به The Dead Drop، خودی نهایی در مورد شایعات امنیت ملی. لطفا.


ریزتراشه یکی از جنبه های اصلی اختلاف است.

در سال‌های اخیر، دولت بایدن اقدامات خود را علیه برخی بخش‌های چینی، به‌ویژه محدودیت‌های گسترده بر صادرات تراشه‌های پیشرفته و تجهیزات مورد نیاز برای ساخت آن‌ها، با اشاره به نگرانی‌های امنیتی در مورد کاربرد نظامی احتمالی آن‌ها، افزایش داده است.

پیشرفته‌ترین نسخه‌های این تراشه‌ها در همه چیز از تلفن‌های هوشمند گرفته تا جت‌های جنگنده تا هوش مصنوعی استفاده می‌شوند و عمدتاً در تایوان، جزیره‌ای که در معرض تهدید تهاجم چین است، تولید می‌شوند.

در حالی که ایالات متحده با تعداد معدودی از تولیدکنندگان تراشه برای دریافت یارانه‌های فدرال و راه‌اندازی تأسیسات تولیدی خود با هم رقابت می‌کند، ساخت چنین کارخانه‌هایی، جذب استعدادها، البته ماه‌هایی که برای تولید و ارسال فناوری زمان می‌برد، زمان می‌برد.

این یک تجمل است که برخی از سیاستمداران آمریکایی می گویند نمی توانند از عهده آن برآیند.

اعتقاد بر این است که ارتش چین با سرعتی سریع در حال مدرن شدن و گسترش است و در سال 2015 از نیروی دریایی ایالات متحده پیشی گرفته است و هدف آن مدرنیزه شدن کامل تا سال 2035 است. که با توجه به محدودیت های تجاری ایالات متحده، هم به دست آوردن و هم تولید آنها به طور فزاینده ای دشوار می شود.

سالیوان تأکید کرد که چنین محدودیت‌هایی ماهیت محدودی دارند، که «به شدت بر فناوری‌هایی متمرکز خواهند بود که می‌توانند تعادل نظامی را برهم بزنند»، اگرچه او بارها تأکید کرده است که چنین کنترل‌هایی به معنای جدایی نیست.

با این حال به نظر نمی رسد همه به این اصطلاح حساسیت داشته باشند.

در اوایل ماه جاری، پس از جلسه ای در کالیفرنیا با قانونگذاران آمریکایی که شامل تیم کوک، مدیرعامل اپل و باب ایگر، مدیر عامل دیزنی بود، و هدف آن ارائه اطلاعات از شرکت های فعال در هر دو کشور بود، مایک گالاگر، نماینده کنگره، رئیس کمیته مجلس نمایندگان آمریکا در مورد چین و آمریکا طبق گزارش ها، رقابت گفته شده است که “برخی از انواع تفکیک اقتصادی انتخابی اجتناب ناپذیر است.”

توسط دیوید آریوستو، معاون سردبیر Cipher Brief

بینش‌ها، دیدگاه‌ها و تحلیل‌های امنیت ملی متخصص محور را در اینجا بخوانید خلاصه رمز زیرا امنیت ملی کار همه است.

The post جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی در مورد چین: آن را «جدایی» نگویید اولین بار در The Cipher Brief ظاهر شد.