منو سایت

حضور 68 شرکت دانش بنیان در استان همدان

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار جهان
حضور 68 شرکت دانش بنیان در استان همدان

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه بوعلی سینا از حضور 68 شرکت دانش بنیان در استان همدان خبر داد و گفت: همدان از این نظر رتبه 20 کشور را دارد.

به گزارش خبر روز، دکتر آرش قربانی چکامارانی روز دوشنبه 23 آذرماه در مراسم تجلیل از پژوهشگران و فناوران برتر استان همدان گفت: 7 هزار و 793 شرکت دانش بنیان در کشور مشغول به فعالیت هستند که از این تعداد 68 شرکت حضور دارند. در همدان و همدان بیستمین کشور است.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه بوعلی سینا گفت: بیشتر شرکت های دانش بنیان استان در حوزه برق و الکترونیک هستند به طوری که 22 شرکت در این حوزه فعالیت می کنند.

وی با بیان اینکه بر اساس آمار سال 1400، 353 واحد فناور در استان داریم افزود: این شرکت ها در سال گذشته 367 میلیارد تومان فروش و 3 هزار و 388 هزار دلار درآمد ارزی داشته اند و 2 هزار و 236 نفر در این شرکت ها مشغول به کار بوده اند.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه بوعلی سینا خاطرنشان کرد: در سال گذشته 57 اختراع در استان به ثبت رسید، 158 ایده به محصول تبدیل شد و 105 محصول تجاری سازی شد.

وی با اشاره به رتبه شانزدهم ایران در پایگاه وب آو ساینس گفت: بر اساس اطلاعات سایت اسکوپوس رشد خوبی در میزان تولیدات علمی داشته ایم و امیدوارم بتوانیم پژوهش را مسئله محور و تقاضا محور کنیم.

گوربانیچکامارانی ادامه داد: سهم استان ما از پژوهش در کشور بر اساس مقالات اسکوپوس دو و نیم درصد است. این آمار در سال 2021 سه درصد خواهد بود و بر این اساس استان همدان رشد خوبی داشته است زیرا جمعیت همدان نیز دو درصد جمعیت کشور است.

وی با اشاره به افتخارات پژوهشگران استان در فاصله سال های 1400 تا 1401 تصریح کرد: 10 نویسنده برتر بر اساس آمار سایت اسکوپوس در همدان حضور دارند و رتبه های پنج گانه برتر در اختیار دانشگاه علوم پزشکی همدان است. اعضای هیات علمی که در فهرست یک درصد پراستنادترین دانشمندان جهان در سال گذشته 10 نفر بودند که امسال به 13 نفر افزایش یافت که از این تعداد 7 نفر از دانشگاه بوعلی سینا، 5 نفر از دانشگاه های علوم پزشکی و یک نفر هستند. از دانشگاه صنعتی همدان است.

معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه بوعلی سینا نیز در پایان اظهار داشت: تعداد اعضای هیأت علمی که در فهرست دو درصد پراستنادترین دانشمندان جهان قرار دارند در سال گذشته 27 نفر بوده که امسال به 29 نفر افزایش یافته است.