منو سایت

  • خانه
  • اخبار جهان
  • رئیس سابق سیا می گوید ممکن است روزهای پوتین به شماره افتاده باشد، اما چین تهدید بزرگتر است

رئیس سابق سیا می گوید ممکن است روزهای پوتین به شماره افتاده باشد، اما چین تهدید بزرگتر است

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار جهان
رئیس سابق سیا می گوید ممکن است روزهای پوتین به شماره افتاده باشد، اما چین تهدید بزرگتر است

گزارش مختصر CIPHER – احتمالاً شخص دیگری غیر از ولادیمیر پوتین تنها سه سال دیگر بر روسیه حکومت خواهد کرد. اما نگرانی بزرگ‌تر، حتی برای اروپا، ممکن است بیشتر شرق باشد.

این تحلیلی است که لئون پانتا، رئیس سابق و وزیر دفاع سیا، در آستانه حمله متقابل مورد انتظار اوکراین و در جریان مبادله آش کارتر در مورد نوآوری و امنیت ملی در واشنگتن صحبت کرد.

پانتا با اشاره به اینکه معتقد نیست پوتین یا جانشین او از نظر تاثیر بلندمدت بر اروپا، مشکل بزرگی خواهند بود، گفت: “من گمان می‌کنم که پوتین سه تا پنج سال دیگر حضور نخواهد داشت.”

برای زمینه، پوتین، افسر سابق اطلاعات آلمان شرقی، از سال 1999 به عنوان رئیس جمهور یا نخست وزیر روسیه در قدرت بوده است. زمزمه نارضایتی در میان رهبری ارشد روسیه؛ نفوذ فزاینده در محافل داخلی مسکو افرادی مانند یوگنی پریگوژین، موسس شرکت نظامی خصوصی، گروه واگنر. و همچنین شایعات در مورد وخامت وضعیت سلامتی رئیس جمهور روسیه، به وجهه عمومی پوتین و همچنین برداشت ها از شخصیت قدرتمند او آسیب رساند.

با این حال، بیش از 80 درصد از روس‌های شرکت‌کننده در نظرسنجی ماه گذشته ریاست‌جمهوری او را تایید کردند، در حالی که صندوق بین‌المللی پول به‌طور بحث‌انگیز انتظار دارد روسیه با وجود اثرات تحریم‌های گسترده غرب، از رکود اقتصادی در سال جاری با رشد 0.3 درصدی جلوگیری کند – چیزی که کرملین به دنبال آن است تا بر آن تاکید کند. آماده سازی برای مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری روسیه در سال 2024 آغاز می شود.

انتظار می رود پوتین که اکنون 70 ساله است به قدرت بازگردد.


Cipher Brief میزبان جلسات توجیهی در سطح کارشناسی در مورد مسائل امنیت ملی استمشترک + اعضاکه به ایجاد زمینه پیرامون مسائل امنیت ملی امروزی و معنای آنها برای تجارت کمک می کند. وضعیت خود را به ارتقا دهیدمشترک +امروز.


پانتا خاطرنشان کرد، با این حال ظرفیت او – یا جانشین او – برای ایجاد نفوذ بیشتر روسیه، حتی در اروپا، دیگر دغدغه اصلی غرب نیست.

“من فکر می کنم اروپا خیلی بیشتر از این تحت تاثیر قرار خواهد گرفت [Chinese President Xi Jinping] پانتا گفت. من فکر می کنم هدف اصلی شی این است که اروپا را از ایالات متحده جدا کند. Si برای همین است. بازدید با [French President Emanuel Macron] و تلاش های مستمر چین در اروپا در درجه اول برای ایجاد شکاف بین اروپا و ایالات متحده طراحی شده است. من فکر می کنم که این تهدید بزرگتر از نظر روابط با اروپا و روابط اروپا با خودش خواهد بود.

پس از سفر سه روزه ماکرون به چین در ماه آوریل، ماکرون از اروپا خواست تا وابستگی خود به آمریکا را کاهش دهد و گفت که “خطر بزرگ” گرفتار شدن در “بحران هایی است که مال ما نیستند، که مانع می شود.” [Europe] از ایجاد خودمختاری استراتژیک خود – اشاره ای به تنش های فزاینده چین و آمریکا بر سر تایوان، که پکن ادعا می کند متعلق به خود است.

این اظهارات واکنش گسترده ای را برانگیخت، اما همچنین با تنش فزاینده روابط بین ایالات متحده و چین همراه بود، که در آن اروپا اغلب خود را در میانه می دید.

در همین حال، تلاش های دیپلماتیک چین در اروپا در حال افزایش است. در ماه فوریه، وانگ یی، مشاور ارشد سیاست خارجی چین، از فرانسه، آلمان، ایتالیا و مجارستان با هدف اعلام شده “تشدید تبادلات در سطح بالا بین چین و اتحادیه اروپا” بازدید کرد. تمرکز یی “ترویج ثبات و توسعه بلندمدت روابط چین و اتحادیه اروپا” بود که یی در نسخه ژانویه آن را توضیح داد.کیوشییک مجله تئوریک رسمی چینی.

سفر او به دنبال یک سری تبادلات دیپلماتیک و اقتصادی طولانی مدت به رهبری چین در سرزمین اصلی بود که بیشتر آن برای کشورهای شوروی سابق پس از نشست سال 2012 در لهستان آغاز شد که در آن چین چیزی را توسعه داد که به آن معروف شد. ابتکار 16+1. در آنجا، پکن عمدتاً تلاش های خود را در اروپای مرکزی و شرقی از طریق سرمایه گذاری و معاملات زیرساختی متمرکز کرد که به شدت توسط تحلیلگران غربی در آن زمان به عنوان نوعی «اسب تروا» برای نفوذ چین در منطقه مورد انتقاد قرار گرفت.


این دیگر فقط برای رئیس جمهور نیست. آیا شما گزارش روزانه امنیت ملی خود را دریافت می کنید؟ مشترکین+اعضا به مجموعه مختصر منبع باز روزانه دسترسی انحصاری دارند و شما را از رویدادهای جهانی که بر امنیت ملی تأثیر می گذارند مطلع می کند. ارزشش را دارد که مشترک+عضو باشید.


با این حال، علی‌رغم نگرانی‌ها، در سال 2018، فدریکا موگرینی، نماینده عالی وقت اتحادیه اروپا در امور خارجی و سیاست امنیتی، طرحی 500 میلیارد یورویی را با هدف اتصال اروپا و آسیا با مجموعه‌ای از پروژه‌ها از حمل‌ونقل و انرژی گرفته تا اقتصاد دیجیتال تشریح کرد.

با این حال این تلاش ها اخیرا متوقف شده است. سال گذشته، لتونی و استونی انجمن مورد حمایت چین را ترک کردند و عملاً این انجمن را دو عضو کاهش دادند و بنابراین نام آن را تغییر دادند. “ابتکار 14+1”.

این در حالی است که مشکلات باشگاه انحصاری اروپای شرقی همچنان ادامه دارد.

در اوایل ماه جاری، پس از دیدار یان لیپاوسکی، وزیر امور خارجه چک و آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، لیپاوسکی عملاً از همتای آمریکایی خود به دلیل “رهبری استراتژیک در مورد چین” تشکر کرد و سپس به او اطمینان داد که “14+1 محتوایی نخواهد داشت، نه آینده» که احتمالاً با روابط «بدون مرز» پکن با مسکو پیچیده شده است.

علیرغم بیانیه ماه مارس رئیس جمهور شی در مورد “احترام به حاکمیت همه کشورها” که به نوعی به دنبال تاکید بر بی طرفی اعلام شده چین در جنگ اوکراین بود، یوشیماسا هایاشی، وزیر امور خارجه ژاپن در آخر هفته گفت که چین و روسیه در واقع “همکاری نظامی خود را افزایش می دهند.” از جمله پروازهای مشترک بمب افکن های آنها و تمرینات دریایی مشترک در مجاورت ژاپن.

وی خاطرنشان کرد: پس از تجاوز روسیه به اوکراین، وضعیت امنیتی اینجا در اروپا و وضعیت امنیتی در اقیانوس آرام از هم جدا نیست.

پانتا در همایشی که هفته گذشته در واشنگتن برگزار شد، افزود: «شکی نیست که چین بازیگر اصلی این روابط است. وی افزود: «کلید این است که چگونه با شی رفتار کنیم. این چالش آینده خواهد بود، نه این که چگونه با پوتین یا جانشین او برخورد کنیم.»

او خاطرنشان کرد که مزیت غرب – حداقل تا حدی – در نتیجه پیامدهای جنگ در اوکراین است که در آن “روابط بین ایالات متحده و ناتو قوی تر خواهد شد.”

من فکر می‌کنم این رابطه پیوندی حتی بزرگ‌تر ایجاد می‌کند، یک پیوند امنیتی که از نظر وحدت بین ایالات متحده و اروپا بسیار مهم خواهد بود.» من ناتو را از بسیاری جهات به عنوان عنصر متحد کننده می بینم که آینده بهتری را نه تنها برای اروپا، بلکه برای ایالات متحده و روابط بین ایالات متحده و اروپا به ما خواهد داد.


یک بودن ارزش داردمشترک+عضوبا دسترسی انحصاری به جلسات توجیهی مجازی با کارشناسان برجسته امنیت ملی و اطلاعات و مقامات ارشد.

پست رئیس سابق سیا اولین بار در The Cipher Brief ظاهر شد.