شکست افغانستان باید چین را وادار کند که در سیاست خود در جنوب آسیا تجدید نظر کند

شکست افغانستان باید چین را وادار کند که در سیاست خود در جنوب آسیا تجدید نظر کند


این آهنگ اولین بار توسط RUSI در لندن منتشر شد. نظرات نظرات RUSI را نشان نمی دهد.

دیدگاه تخصصی – در حالی که چین قبلاً در تلاش برای ایجاد تعادل در روابط هند و پاکستان بوده است، رویدادهای اخیر در افغانستان باید انگیزه جدیدی به آن ببخشد. هر جنگ سرد آینده بین ایالات متحده و چین به دلایل مختلفی کاملاً متفاوت از نسخه قبلی خواهد بود که واضح ترین آنها وابستگی متقابل اقتصادی و مالی بین دو کشور است. با این حال، یک شباهت ممکن است در قالب درگیری های نیابتی مانند آنچه در آنگولا، افغانستان و نیکاراگوئه در دهه 1980 مشاهده شد، باقی بماند.

درگیری نیابتی در جنوب آسیا بسیار خطرناک خواهد بود، هم به دلیل شکاف های ژئوپلیتیکی زیادی که کشورهای مخالف به دنبال بهره برداری از آن هستند و هم به این دلیل که هند و پاکستان اکنون سلاح و منابع هسته ای دارند. در جنگ سرد قبلی، نه دهلی نو و نه اسلام آباد استقرار هسته ای قابل اعتمادی نداشتند، و اگرچه هند به وضوح به سمت اتحاد جماهیر شوروی و پاکستان به غرب متمایل بود، اما هیچ جنگ نیابتی در شبه قاره، درست در شمال غرب افغانستان، وجود نداشت.

روابط هند و پاکستان بدون درگیر شدن در جنگ سرد جدید به اندازه کافی خطرناک است. قسمت رای 2019 هر دو طرف را در آستانه جنگ قرار داد و بیشتر از طریق شانس و قضاوت خوب تنش زدایی شد. چین از آن زمان به بازیگری فعال در عملیات خصمانه خود در امتداد مرز مورد مناقشه خود با هند در کوه های هیمالیا تبدیل شده است و اخیراً به نظر می رسد از ترجیح پاکستان برای حکومت تنها طالبان در افغانستان حمایت می کند.

به من گفته می شود که چین در ماه اوت خردمندانه تصمیم پاکستان را زیر سوال برده است، درست همانطور که دولت اشرف غنی سقوط کرد، اما مهمتر از همه، این کشور بر آن پافشاری نمی کند. پکن ممکن است محاسبه کرده باشد که ارتش پاکستان نمی تواند طالبان را مجبور به تشکیل یک اداره جامع کند و فرماندهان بانفوذ سپاه در پاکستان حتی می توانند در چنین زمان مهمی در برابر فشار چین مقاومت کنند.

پس از خروج ایالات متحده، پکن مطمئناً تشخیص خواهد داد که به سیاست خود در قبال افغانستان نیاز دارد. دیگر نمی تواند در مورد پاکستان تصمیم بگیرد. چیزهای زیادی در خطر است، از جمله تهدید جنگجویان اویغور، سرمایه گذاری چین در بخش معدن و پروژه های احتمالی آینده یک کمربند یک جاده (BRI).


Cipher Brief میزبان جلسات توجیهی خصوصی با مجرب ترین امنیت ملی و جهانی در جهان استکارشناسان.همین امروز عضو شوید


پکن همچنین می داند که دولت هند از از دست دادن آژانس در افغانستان پس از 20 سال سرمایه گذاری سیاسی و اقتصادی در افغانستان خشمگین است. پس از آنچه (در نگاه اول) به نظر می رسد یک پیروزی خیره کننده برای پاکستان است، هند به ناچار می خواهد اسلام آباد را مجبور به پرداخت هزینه کند. در دهلی نو کمبودی وجود ندارد. او بدون شک فرصت‌هایی را در اختلافات فزاینده در بلوچستان (و به ویژه گوادار) علیه BRI و در ناامیدی فزاینده در میان پشتون‌ها در خیبر پختونخوا (استان مرزی شمال غربی سابق) و شهر بندری کراچی، جایی که پشتون‌ها تشکیل می‌دهند، خواهد دید. حدود 20 درصد از جمعیت. هند همچنین موضع حداکثری خود را در مورد کشمیر، که از طریق آن گیلگیت-بالتستان (که چندین پروژه BRI از آن عبور می کند) مدعی است که بخشی از هند است، اتخاذ خواهد کرد.

چین ممکن است هزینه / مزایای عملیات در مرز شمالی هند را نیز در نظر بگیرد. در درازمدت، چین با انتقال منطقه ای که به هند (و احتمالاً ایالات متحده) یک مسیر مستقیم از طریق آکسای چین به دو منطقه ناراضی ترین چین ارائه می دهد، چیزهای زیادی برای از دست دادن دارد. تبت و سین کیانگ می توان ادعا کرد که در دوره جدید جنگ هیبریدی و عملیات سایبری خیالی، دسترسی مستقیم به قلمرو برای یک کمپین اغتشاش از اهمیت کمتری برخوردار است. در نهایت. اما برای چین عاقلانه خواهد بود که به سمت چنین منطقه ای بسیار لعاب سنگ پرتاب نکند.


با The Cipher Brief فراتر از سرفصل ها با دیدگاه های تخصصی در مورد اخبار امروز برویدپادکست روزانه منبع باز.اینجا گوش کنیا هر جا که به پادکست گوش می دهید.


همه اینها دلیلی برای چین است تا در استراتژی خود در قبال آسیای جنوبی با توجه به درجه خاصی از تعادل مجدد بین هند و پاکستان تجدید نظر کند. ادامه سیاست موجود منجر به سقوط افغانستان به وضعیت ویرانی اقتصادی و اجتماعی قبل از سال 2001 خواهد شد. این می تواند شاهد تضعیف فزاینده پاکستان توسط گروه های اسلام گرای رادیکال باشد که در افغانستان، مناطق مرزی قبایلی و در شهرهای پنجاب و سند فعالیت می کنند. این شاهد یک هند ناامید خواهد بود که کمتر و کمتر در مورد مسائل منطقه ای و دسترسی چین به بازارهای بزرگ انعطاف پذیر است. و دسترسی به آب های هیمالیا به موضوعی غالب در منطقه تبدیل خواهد شد.

اغلب فراموش می شود که چین در سال 1996 در سخنرانی قابل توجهی که در 2 ایراد شد، تلاش کرد تا تعادل روابط بین هند و پاکستان را بازگرداند.nd دسامبر توسط رئیس جمهور جیانگ زمین در اسلام آباد. پس از مجموعه ای از پاراگراف های استاندارد در مورد “دوستی عمیق” بین چین و پاکستان، جیانگ به اهمیت “آسیای جنوبی” برای پکن پرداخت و سپس، در مقابل مخاطبان رو به رشد، شروع به تمجید از تبادل و همکاری چند بعدی بین چین و کشورهای مختلف کرد. از جنوب آسیا.” نام هند هرگز به ذهن او خطور نمی کرد، اما برای همه روشن بود که چین قصد دارد روابط خود را با هند و پاکستان دوباره متعادل کند.

برای درک جاه طلبی پشت سخنرانی، ارزش تکرار دو قسمت را دارد. چین و آسیای جنوبی اعضایی از کشورهای در حال توسعه هستند که به توسعه اقتصاد خود و بهبود معیشت مردم خود اختصاص دارند. همه آنها به یک محیط بین المللی صلح آمیز و باثبات و بالاتر از همه به یک محیط مساعد نیاز دارند.”

و چین مانند همیشه از همکاری های منطقه ای در جنوب آسیا حمایت خواهد کرد، از پیشنهاد و ابتکار ایجاد منطقه عاری از سلاح هسته ای در جنوب آسیا و منطقه صلح در اقیانوس هند حمایت خواهد کرد و از همه تلاش ها برای خدمت به صلح، ثبات و توسعه حمایت خواهد کرد. در منطقه جنوب آسیا.»

آزمایش‌های هسته‌ای هند تنها 18 ماه بعد ترمیم تعادل را در ابتدای راه از بین برد، اما احساسات امروز نسبت به سال 1996 بیشتر شده است. اکنون که ایالات متحده صحنه را ترک کرده است، تنها چین می تواند چنین جاه طلبی ها را تسهیل کند. جایگزین تروریسم و ​​بی ثباتی بیشتر در منطقه ای با سلاح های هسته ای بسیار زیاد است. حتی بدون جنگ سرد جدید، مسیر کنونی پکن بسیار خطرناک است.

دیدگاه کارشناسانه و تحلیل امنیت ملی را در ادامه مطلب بخوانیداشاره ای کوتاه به رمز

نشریه شکست افغانستان باید چین را در سیاست خود در آسیای جنوبی بازنگری کند اولین بار در The Cipher Brief ظاهر شد.