منو سایت

صادرات 25 میلیون دلاری صنایع دستی از استان همدان

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار جهان

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی استان همدان گفت: سال گذشته 25 میلیون دلار صنایع دستی به همدان صادر شد.

من گزارش میدم روزنامه، به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از همدان بازارهای مهم در زمینه ظروف سرامیکی.

وی با بیان اینکه استان همدان در سال گذشته در بیش از 16 نمایشگاه حضور داشت، افزود: استان همدان سال گذشته در 16 نمایشگاه صنایع دستی با 242 هنرمند حضور داشت و امسال همدان در هفدهمین نمایشگاه ملی میزبان هنرمندان کشور خواهد بود. .

استاندار همدان درباره پرداخت تسهیلات در این بخش نیز تصریح کرد: در سال گذشته 10 میلیارد و 570 میلیون تومان تسهیلات به 250 طرح در حوزه مشاغل خانگی پرداخت شد.

خلجی درباره تسهیلات روستایی نیز گفت: 16 میلیارد و 458 میلیون تومان به 925 طرح حمایت از مشاغل و صنایع دستی روستایی پرداخت شده است.

وی افزود: در راستای حمایت از مشاغل صنایع دستی به ارزش 650 میلیارد ریال بیش از 42 هزار و 18 مورد با ثبت تسهیلات از سایت اسکناس تکمیل شده است که در صورت ابلاغ اعتبار در بانک های کار معرفی می شود.

استاندار همدان با بیان اینکه ایجاد ابزارآلات صنایع دستی، تولید صنایع دستی مرغوب و احیای هنرهای نیاکانمان وظیفه حوزه صنایع دستی است، افزود: برای این منظور 15 رشته از جمله برندسازی، محصول تولید می شود. ساخت، فروش، بسته بندی و طراحی، گالری، تبلیغات و آسیب های فروش و مقیاس آنها به مدت 405 نفر ساعت در یک سال گذشته توسط معاونت صنایع دستی برنامه آموزشی انجام شده است.

خلجی با بیان اینکه بیشتر کارگاه های صنایع دستی در لالجین، ملایر و تویسرکان فعال است، افزود: در لالجین، شهر جهانی مبلمان و مبلمان در ملایر، ظرفیت های زیادی در زمینه سرامیک و در لالجین ملایر، جمعیت زیادی وجود دارد. تویسرکان در رشته های مختلف صنایع دستی استان همدان است.

وی همچنین با اشاره به اینکه در حوزه صنایع دستی کمک به کارآفرینان در اولویت است، گفت: تحویل و فروش محصولات برای کارآفرینان حوزه صنایع دستی باید تضمین شود چرا که بدون فروش محصولات، کارآفرین در این حوزه بدهکار بانکی می شود.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان با اشاره به فعالیت خانه های خلاق در استان همدان افزود: بر اساس راهکارهای اندیشیده شده 7 خانه خلاق در استان ایجاد می شود که تامین اعتبار می شود. توسط صندوق سفر ریاست جمهوری برای هر کدام حدود 5 میلیارد تومان اعتبار به صورت جداگانه در نظر گرفته شده است.

خلجی با بیان اینکه راه اندازی خانه های خلاق در همدان از منسوخ شدن صنایع دستی جلوگیری می کند، تاکید کرد: هدف ما در حوزه صنایع دستی علاوه بر احیای این هنر، تبدیل محصولات این بخش به سفیران فرهنگی در سراسر جهان است. و خانه های خلاق این هدف را محقق خواهند کرد و نقش تاثیرگذاری دارند.