منو سایت

عدالت توسط آتش جهنم: ترور ایمن الظواهری

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار جهان
عدالت توسط آتش جهنم: ترور ایمن الظواهری

این احتمال وجود دارد که رهبر تروریستی که به دلیل مشارکت در برنامه ریزی حملات 11 سپتامبر تحت تعقیب بود و بعد از کشته شدن اسامه بن لادن در سال 2011 رئیس القاعده شد، نمی دانست که مرگ در راه است.

برخی از جزئیات عملیاتی که منجر به کشته شدن وی شد توسط رئیس جمهور بایدن در جریان یک سخنرانی تلویزیونی دوشنبه شب به اشتراک گذاشته شد. جزئیات دیگر توسط مقامات ارشد دولت به اشتراک گذاشته شد که به شرط ناشناس ماندن با خبرنگاران صحبت کردند.

مقامات ارشد اطلاعاتی به آسوشیتدپرس گفتند که الظواهری به افغانستان نقل مکان کرده و به همراه خانواده‌اش در خانه‌ای در مرکز کابل، خانه‌ای که متعلق به دستیار ارشد سراج الدین حقانی، رهبر ارشد طالبان است، پناه گرفته است.

کسانی که او را دنبال می‌کنند سال‌ها صبورانه منتظر بوده‌اند و در چند ماه گذشته توانسته‌اند از طریق منابع مستقلی که به اطلاع‌رسانی تصمیم رئیس‌جمهور برای انجام اعتصاب کمک کرده‌اند، الگویی از زندگی بسازند.

مانند اسامه بن لادن اسامه بن لادن، مقامات می گویند که رهبر القاعده چندین بار در یک بالکن شناسایی شده است و تا آوریل به اندازه کافی به این احتمال که آنها متوجه شده اند که رئیس جمهور در جریان قرار گرفته است، اطمینان کافی وجود داشت.

این مرگ در نهایت توسط یک موشک هلفایر شلیک شده از یک پهپاد در عملیاتی که برخی مقامات می گویند توسط سیا اداره می شد، انجام شد. طبق گزارش ها، یک تیم زمینی سیا تایید کرد که قربانی این حمله در واقع الظواهری بوده است. جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید به «صبح بخیر آمریکا» شبکه ای بی سی گفت که «هنگام حمله هیچ فرد یونیفرم پوش روی زمین نبود».

The Cipher Brief با تعدادی از کارشناسان تماس گرفت تا نظرات آنها را در مورد معنای امروز کشتن الظواهری بداند.

ژنرال دیوید پترائوس (سمت چپ)ارتش ایالات متحده (بازنشسته)، فرمانده سابق نیروی هوایی در عراق، فرماندهی مرکزی ایالات متحده، ناتو/نیروهای ایالات متحده در افغانستان، و مدیر سابق سیا

عدالت توسط آتش جهنم: ترور ایمن الظواهری

عملیاتی که ایمن الظواهری را در کابل به پای میز محاکمه کشاند، از چند جهت بسیار مهم است. اول، ظاهراً امیر القاعده را که جایگزین اسامه بن لادن و برجسته ترین رهبر غیر اسامه بن لادن القاعده شده بود، حذف کرد. در واقع، ظواهری از زمانی که ظواهری جهاد اسلامی مصر را با القاعده در اواخر دهه 1990 ادغام کرد، در کنار بن لادن بوده است و اغلب به عنوان “مغیر اصلی” پشت بسیاری از جنجالی ترین حملات انجام شده توسط AQ شناخته می شود. با انجام این کار، این حمله به زندگی افراطی خونین مردی که مسئول حملات بی‌شماری طی چندین دهه علیه اعضای ارتش ایالات متحده، شهروندان آمریکایی، متحدان ما در سراسر جهان و شیوه زندگی ما بود پایان می‌دهد – حملاتی که شامل سفارت آمریکا نیز می‌شد. بمباران شرق آفریقا، حمله به یو اس اس کول، حملات 11 سپتامبر و موارد دیگر. دوم، این عملیات موفقیت بزرگی برای جوامع اطلاعاتی و ضد تروریسم ما است و اهمیت تداوم کاری که انجام می دهند را به ما یادآوری می کند، حتی پس از انهدام چندین سال پیش خلافت داعش در شمال عراق و شمال شرق سوریه و خساراتی که به بسیاری وارد شده است. عناصر باقی مانده از دولت اسلامی و القاعده در آنجا و سراسر جهان. سوم، همچنین توانایی جوامع اطلاعاتی و CT ما را برای عملیات علیه افراط‌گرایان در افغانستان از «فراتر از افق»، حتی بدون پایگاه‌هایی در افغانستان نشان می‌دهد – و این به ویژه با توجه به رشد و فعالیت‌های گروه خراسان اسلامی اهمیت دارد. دولت در افغانستان، از زمانی که رژیم طالبان کنترل کشور را به دست گرفت و با توجه به چالش هایی که داعش-KG برای طالبان ایجاد می کند. و چهارم، این نشان می‌دهد که طالبان آشکارا تعهدات خود در توافقنامه دوحه را نقض می‌کنند و علنا ​​پناهگاه شبه‌نظامیان بین‌المللی در افغانستان را رد می‌کنند. با توجه به اینکه گفته می شود ظواهری توسط سراج الدین حقانی، یکی از ارشدترین رهبران رژیم طالبان (و به عنوان یک تروریست با جایزه قابل توجهی بر سر وی معرفی شده است) پناه گرفته بود، واضح است که القاعده همچنان به طالبان بسیار نزدیک است. و این باید هشداری برای ایالات متحده و جهان در مورد نیاز به حفظ فشار قابل توجه بر افراط گرایان در افغانستان باشد – با توجه به اینکه دولت اسلامی نگران کننده ترین آنها در حال حاضر است. به طور خلاصه، این روز بسیار خوبی برای ایالات متحده و متحدان و شرکای ما در سرتاسر جهان است – و برای اعضای جوامعی که با مهارت زیادی با یکدیگر همکاری کردند تا چنین رهبر افراطی مهم، خطرناک و گریزان را به دست عدالت بسپارند. اما این همچنین هشداری را به همراه دارد که ما باید به تمرکز دارایی های مهم بر روی افغانستان و شبه نظامیانی که از موقعیت در آنجا سوء استفاده می کنند، ادامه دهیم.

ریک پرادورئیس سابق عملیات مرکز مبارزه با تروریسم سیا (CTC)

عدالت توسط آتش جهنم: ترور ایمن الظواهری

من به عنوان “صاحب بشقاب” گروه ضربت بن لادن (ایستگاه الک) که در ژانویه 1996 تأسیس شد، به اصرار همکاران آژانسم مانند بن لادن برای فراموش نکردن افرادی مانند الظواهری بسیار افتخار می کنم. در حالی که برخی ممکن است استدلال کنند که این امر مانع از اقدامات تروریستی آینده نخواهد شد، من با آن مخالفم. فرقی با حکم اعدام برای قتل ندارد. یا حداقل توانایی آنها را برای برنامه ریزی حملات آینده علیه ایالات متحده و متحدان ما بدون مجازات می کند. این باعث می‌شود که فعالیت‌های آنها به سمت غیرقانونی شدن عمیق‌تر شود و کسانی که تجارت ما را می‌شناسند این را می‌دانند. اکنون فقط آرزو می کنم که بتوانیم به دنبال ده ها تروریست شناخته شده ای برویم که آشکارا در بسیاری از نقاط خارج از مناطق جنگی زندگی می کنند و خون هموطنان ما نیز در دستانشان است. اگرچه بخشی از شعار مرکز مبارزه با تروریسم سیا (CTC) Preempt, Disrupt… بهترین چیزی که به ذهن می رسد پین ما در سال 1990 است که نوشته شده است: “هر زمان، هر جا، هر چند طولانی برای برداشتن”. به یاد مایک اسپان، جنیفر متیوز، گری شرون و بسیاری دیگر.

محترم سوزان گوردونمعاون سابق رئیس اطلاعات ملی

عدالت توسط آتش جهنم: ترور ایمن الظواهری

من پس از انتشار خبر ترور الظواهری افکار زیادی دارم، از جمله: اینکه کار واقعی امنیت ملی یک کار روزمره است که توسط متخصصان خستگی ناپذیر و خارج از کانون توجه رسانه ها انجام می شود، آنها بر حفظ آمریکا و آن متمرکز هستند. منافع و متحدان امن از طریق سخت کوشی، نبوغ و پشتکار. اینکه جامعه اطلاعاتی حتی در یک دنیای در حال تغییر به ارائه مزایای خود ادامه می دهد. و اینکه شعار پس از 11 سپتامبر، “ما هرگز فراموش نخواهیم کرد” هرگز فقط یک شعار برای زنان و مردانی نبود که به زمان خود خدمت کردند. این پایان تهدید تروریستی نیست، اما نشانگر خوبی است که نیروهای متقابل به خوبی درگیر هستند.

ژنرال جوزف ووتل (چپ)فرمانده سابق سنتکام

عدالت توسط آتش جهنم: ترور ایمن الظواهری

به متخصصان سی تی ما که این اعتصاب مهم را سازماندهی کردند تبریک می گوییم. این نشان می دهد که ایالات متحده هرگز در محاکمه کسانی که به شهروندان یا منافع ما حمله یا توطئه می کنند تردید نخواهد کرد. همچنین به ما یادآوری می کند که عملیات موثر ضد تروریسم نیازمند صبر، پشتکار و منابع ثابت است. این یک بازی طولانی است و در حالی که ما باید لزوماً بر حفظ مزیت رقابتی خود در برابر چین تمرکز کنیم، هرگز نمی توانیم تمرکز خود را از تهدید دائمی تروریسم حذف کنیم.

سپهبد اسکات هاول (بازنشسته)فرمانده سابق فرماندهی عملیات ویژه مشترک

عدالت توسط آتش جهنم: ترور ایمن الظواهری

من به طور باورنکردنی تحت تأثیر عملیات یافتن، تعمیر و پایان دادن به امیر القاعده ایمن الظواهری پس از بیش از دو دهه مخفی شدن هستم. با توجه به محدودیت های محیط عملیاتی پس از خروج افغانستان، این عملیات بسیار چشمگیرتر است. اجرای این نوع حمله در غیاب چکمه‌های آمریکایی در زمین، با کاهش شدید زیرساخت‌های اطلاعاتی، دسترسی محدود به پایگاه‌های منطقه و بدون تلفات غیرنظامی، گویای توانایی، مهارت و حرفه‌ای بودن تلاش‌های ایالات متحده است. برای هدف قرار دادن و مبارزه با تروریسم. تمجیدهای من از متخصصان اطلاعاتی و ضد تروریسم که برای سالیان متمادی متمرکز بر لیزر بودند. کار سخت غربال کردن ذره‌های هوش، یافتن ارتباطات، زیر سؤال بردن مفروضات، قضاوت‌کردن، و کار کردن در لایه‌های متعدد احتمالات و اتفاقات، به درجه بالایی از فداکاری و استقامت نیاز دارد. این مأموریت جسورانه ای بود که اگر به عنوان یک تعامل مجدد ناخوشایند یا ایجاد رنج بیشتر برای مردم افغانستان تلقی شود، عواقب نامطلوبی برای منافع ایالات متحده به همراه داشت. در عوض، حمله جراحی در کابل پرجمعیت هیچ تلفات غیرنظامی یا خسارات جانبی در پی نداشت و ارباب ترور را برای یک نسل کنار زد. این یک پیام قوی است که فشار ضد تروریسم ایالات متحده ثابت، دقیق و بی وقفه است.

جیمز کلاپرمدیر سابق اطلاعات ملی، ODNI

عدالت توسط آتش جهنم: ترور ایمن الظواهری

از هر نظر، این یک دستاورد اطلاعاتی خارق العاده بود. و شکل دیگری از بسته شدن قربانیان و خانواده های 11 سپتامبر را نشان می دهد. من فکر می‌کنم که اکنون بیشتر معنای نمادین دارد، زیرا ظواهری به قدری خود را از نظر فیزیکی و الکترونیکی منزوی کرده بود که بیشتر به یک شخصیت ایدئولوژیک تبدیل شده بود تا یک رهبر عملیاتی. من باید باور کنم که او باید با انتقال به کابل، عوامل خود را ناامید کرده باشد، و این بدیهی است که حفره اطلاعاتی را باز کرده است.

جان مک لافلینسرپرست سابق سیا

عدالت توسط آتش جهنم: ترور ایمن الظواهری

پرزیدنت بایدن حق دارد بر اهمیت اجرای عدالت در مورد ایمن الظواهری تأکید کند. اطلاعات بعدی روشن می کند که این نتیجه ماه ها هوش بیمار و توانایی عمل با دقت فوق العاده است. ظواهری به جنبش جهادی اعتماد زیادی داشت و به مخالفت خود با دولت مصر برمی گردد. او دیدگاهی استراتژیک برای تکمیل جذابیت بن لادن (که ظواهری فاقد آن بود) ارائه کرد. در سال های اخیر، من او را به عنوان حفظ احترام در جنبش توصیف می کنم، اما نه چندان اقتدار. بسیاری از قدرت و توانایی های واقعی به سمت وابستگان القاعده در مکان هایی مانند یمن، سوریه و بخش هایی از شمال و جنوب صحرای آفریقا منتقل شده است. به اعتقاد من، همه آنها با حداقل راهنمایی از سوی دولت مرکزی، که توانایی حمایت مالی از آنها را از دست داده بود، عمل می کنند. بنابراین مرگ او تأثیر چشمگیری بر رهبری القاعده که اکنون بسیار گسترده است، ندارد. جایی که ظواهری ممکن است بیشترین اهمیت را داشته باشد، ایجاد یک محیط مساعد برای احیای مجدد القاعده در افغانستان است که ممکن است دلیل حضور او در آنجا باشد. کشته شدن او در قلب کابل نشان می دهد که طالبان بار دیگر بر خلاف وعده هایشان برای مبارزه با تروریسم از گروه های جهادی یا حداقل القاعده استقبال می کنند. آنها احتمالاً القاعده را متحدی در برابر داعش می دانند که بسیار قوی تر، بزرگتر، ثروتمندتر و مخالف دولت طالبان است. موفقیت این عملیات گواهی بر تمرکز بی امان سیا بر تروریسم برای 20 سال است. هرگز این کار را نکرد و بعد دوباره چیزی روشن شد. برای قرض گرفتن یک خط از یک آهنگ قدیمی جیمز باند، “هیچ کس آن را بهتر انجام نمی دهد.” این کار بسیار سخت و مبتنی بر جزئیات است که بر تجربه، هوش دقیق، قضاوت دقیق، صبر و زمان بندی دقیق و فداکاری بی امان متکی است. تشویق نکردن همکاران قدیمی ام، فقط بیان یک واقعیت.

رابرت کاردیلومدیر سابق آژانس ملی اطلاعات جغرافیایی

عدالت توسط آتش جهنم: ترور ایمن الظواهری

عدالت اخیر ایالات متحده برای ایمن الظواهری گواهی است بر تعهد پایدار ما به خاطرات همه آن ارواح از دست رفته در 11 سپتامبر 2001. همه آمریکایی ها باید به هوشیاری مداوم ما در دفاع از آزادی خود افتخار کنند.

مشترکین+اعضا سطح بالاتری از دسترسی به دیدگاه‌های تخصصی مختصر رمزنگاری در مورد مسائل جهانی دارند. اکنون به وضعیت Subscriber+ ارتقا دهید.

دیدگاه‌ها، دیدگاه‌ها و تحلیل‌های متخصصان امنیت ملی را در The Cipher Brief بخوانید

The post عدالت توسط آتش جهنم: کشتن ایمن الظواهری appeared first on The Cipher Brief.