منو سایت

لزوم توجه به بعد تمدنی «مباهله»

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار جهان
لزوم توجه به بعد تمدنی «مباهله»

مدیر کل فرهنگ و رهبری اسلامی استان همدان جشن مباهله را یکی از اعیاد مسلمین برشمرد و با اشاره به اینکه مباهله روز تمدن سازی است خاطرنشان کرد: در روزگاری که دنیای استکبار با جهان اسلام درگیر است. توجه به واقعه مباهله فرصتی برای مقابله با این معضل است و اندیشمندان باید در این زمینه تلاش کنند.

به گزارش خبر روز، مسعود در همایش بزرگداشت روز مباهله با عنوان مباهله دلل روشن که با حضور اندیشمندان و شخصیت های برجسته حوزه علمیه در مجتمع فرهنگی هنری فردوسی شهرستان تویسرکان برگزار شد، تصریح کرد: دبیرخانه علمی همایش مباهله به زودی فعال می شود تا ابعاد این حادثه به صورت علمی بررسی و برای عموم تبیین شود.

لزوم توجه به بعد تمدنی «مباهله»

مباهله یک رویداد روشنگر برای جامعه بشری است

در ادامه این مراسم نایب رئیس شورای اسلامی شهر مباهله را رویدادی روشنگر و آبخیز برای جامعه بشری دانست.

حجت الاسلام والمسلمین مجتبی ذالنوری تصریح کرد: حادثه عظیم مباهله یکی از حوادث زیربنایی و غیرقابل انکار اسلام است، حوادث بسیاری را رقم زد و پیام های فراوانی ارائه کرد، به حقانیت اسلام و اهل بیت(ع) بود. یکی از مهمترین – پیام ها.

وی با اشاره به دومین پیام در این مبلا، مسیحیان نجران نسبت به پذیرش مبلا اعتراض کردند و اسقف اعظم نجران به صحت پیامبر اسلام (ص) پی بردند، تصریح کرد: مبلا مُهر ابطال عقایدی بود که به آن اعتقاد داشتند. در ادیان الهی مستقر شدند.

زالانوری با تاکید بر اینکه سومین پیام مبخلا مربوط به آینده است، خاطرنشان کرد: این قسمت از پیام مبخله درباره آینده راه اسلام، تعیین تکلیف برای جامعه بشری و ایجاد مسیر هدایت و سعادت برای مردم و آینده بشر است.

نماینده مردم قم در شورای اسلامی خاطرنشان کرد: پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) مرحله دوم مبخله را در غدیر خم در تأسیس و استقرار حضرت علی (علیه السلام) به عنوان روح و جانشین خود قرار دادند. هدایت بشر

نایب رئیس شورای اسلامی تصریح کرد: معنای آیه مبخله شریف کاملاً روشن است و رسول خدا (ص) برای تبیین این آیه و جلوگیری از استفاده انحرافی از آن سنگ تمام گذاشتند. لقب امیرالصالمین در سیره اهل بیت و ائمه عطار علیهم السلام لقب خاص حضرت علی (علیه السلام) است و پیامبر بارها در مناسبت های مختلف به این نکته اشاره کرده است. در واقعه غدیر، پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) دستور ساخت سالن سخنرانی را صادر کرد که بی سابقه بود.

ذالنوری افزود: این مأموریت به من سپرده شد تا وکالت علی… را بر عهده بگیرم، اما متأسفانه عده ای از این اهداف سوء استفاده می کنند و به دلیل امیال پست و دنیوی قصد کاهش غدیر را دارند و ادعا می کنند که پیامبر، آنجا که می فرماید: «کنت» مولا، این علی مولا است یعنی تو علی (ع) را دوست داری; در آن روز رسول خدا صلی الله علیه و آله عادل شمرده شد و جایگاه ویژه امیرالمومنین علیه السلام را به عنوان جانشین برحق خود قرار داد.

وی تاکید کرد: ارث و ولایت علی (علیه السلام) امری از جانب خداوند است، همچنان که در مورد پیامبر اسلام نیز به اذن خداوند منصوب شده اند که تاکید کنند: «پسران ما، پسران شما، زنان ما، زنان شما. ، جان ما و جان ما…» به عنوان یک علامت اوه، دیگری برای تکمیل حجت انسانیت

لزوم توجه به بعد تمدنی «مباهله»

آیه مباهله محور وحدت جهان اسلام است

در این مراسم استاد فلسفه و عرفان حوزه علمیه قم، امام عطار (علیه السلام) خطبه غدیر و آیه مبخله را محور وحدت جهان اسلام دانستند.

سید علی حسینی آملی گفت: امروز بایرم بزرگی است، روز اعلام صحت قرآن و عصمت و طهارت اهل بیت علیهم السلام است.

وی در اولین بخش از سخنان خود بر جایگاه مبخله در دعوت امت به اسلام و تبیین معارف و حقایق دینی تاکید کرد و گفت: اسلام دین عقل، منطق، برهان و تفکر است، آیات و روایات فراوانی به آن وارد شده است. این اثر این دین، دین عقل است، آیت الله حسن زاده آملی مقاله ای دارد مبنی بر اینکه قرآن، عرفان و برهان جدا از هم نیستند.

این استاد فلسفه با بیان اینکه بعد از کتاب علامه امینی شریف الغدیر حرفی برای گفتن نیست، تصریح کرد: گاهی حرفی زده ایم که باید گفته می شد اما برخی همچنان بر مواضع سرسختانه خود می ایستند و بر آن پافشاری می کنند. باید بکنیم؟! همانطور که وقتی از خدا و رویکرد معنویت صحبت می کنیم، ولی عیسی مسیح (علیه السلام) را فرزند خدا می دانند، دیگر جای سردرگمی نیست.

حسینی آملی با تاکید بر اینکه اگر از باب معنویت و جهل وارد معنویت شد، باید غسل تعمید داده شود، تصریح کرد: اگر انسان از باب معنویت و جهل وارد معنویت شود، باید غسل تعمید بگیرد. فرمود: اگر کسى معارف اسلام را قبول نداشته باشد، قرآن کتاب آسمانى را قبول نداشته باشد، زمان اغتشاش است. مبلا باید زمانی اتفاق بیفتد که نشانه ها و حقایق را ببیند اما حاضر به پذیرش آنها نباشد.

وی با تاکید بر پیام های جنبی واقعه مباهله گفت: توجه به جایگاه کودک و زن در آیه مباهله که می گوید «فرزندان ما و فرزندان ما و زنان و فرزندان ما» و تأکید می کند که باید توجه شود. به فرزندان خود جا بدهید

حسینی آملی با بیان اینکه امر به معروف و نهی از منکر در ادامه رسالت پیامبر گرامی اسلام (ص) است، کل قرآن را کتاب الولایه و سفرنامه رسول خدا (ص) خواند.

این استاد حوزه علمیه قم بهترین وصف ائمه اطهار (ع) را آیه تطهیر دانسته و می افزاید: بهترین وصف امیرالمؤمنین (ع) آیه مباهله است که در آن آمده است: «وَ أَنْفَسَهُ وَ الْنَفْسَهِ» یعنی: که علی (ع) روح پیامبر (ص) است.

وی با بیان اینکه باید غدیر و مباهله را در جامعه تبیین کنیم و جایگاه واقعی آن را ارائه کنیم، تاکید کرد: باید جامعه را از نهر زلال ولایت سیراب کنیم زیرا ائمه اطهار (علیهم السلام)، خطبه غدیر و آیه مباهله هستند. محور وحدت جهان اسلام

لزوم توجه به بعد تمدنی «مباهله»

غدیر یک واقعه برنامه ریزی شده در نظام هستی است

استاد جامعه المصطفی العالمیه قم، عید غدیر خم را رویدادی برنامه ریزی شده در نظام هستی دانست.

حجت الاسلام والمسلمین عمار یاسر، عالم پاکستانی در همایش بزرگداشت روز مبخله در توسرکان گفت: اسلام بهترین شیوه زندگی را برای بشر به ارمغان آورده است.

وی مبخله را یکی از مهمترین وقایع تاریخ اسلام عنوان کرد و گفت: ذی الحجه ماه قصاء است که از غدیر تا مبخله باید عید گرفت و جایگاه واقعی مبخله مورد توجه قرار گیرد.

یاسر با تاکید بر اینکه مبلا دلیل بر صحت اهل بیت (علیهم السلام) است، خاطرنشان کرد: حقانیت پیامبر (ص)، مقام آل امام و تخارت (علیه السلام) و حقیقت دین. اسلام در این واقعه بر همگان آشکار و ثابت شد.

استاد جامعه المصطفی العالمیه تاکید کرد: غدیر واقعه ای برنامه ریزی شده در نظام هستی است و هنگامی که ختم نبوت فرا می رسد با آغاز امامت هدایت انسان ادامه می یابد.

لزوم توجه به بعد تمدنی «مباهله»

لزوم پرداختن به برنامه های فرهنگی، هنری و مذهبی برای مقابله با جنگ نرم

استاندار همدان بر لزوم اجرای برنامه های فرهنگی، هنری و مذهبی برای مقابله با جنگ نرم تاکید کرد.

علیرضا قاسمی فرزاد با بیان اینکه استکبار غربی در تلاش است تا عنصر معنویت را از جامعه ما سلب کند، اظهار داشت: زمانی که دشمن متوجه شد توان مقابله سخت افزاری با انقلاب اسلامی را ندارد وارد مسیر جنگ نرم شد.

وی با تاکید بر اینکه توطئه های دشمنان همیشه شکست خواهد خورد، خاطرنشان کرد: باج خواهی و ترویج ناامیدی در جامعه یکی از سیاست های دشمن است و امسال که در آستانه انتخابات هستیم بار دیگر ملت عزیز ایران اسلامی حضور پیدا خواهد کرد. در انتخابات پیش رو حماسه دیگری خلق خواهند کرد.

استاندار همدان در بخشی دیگر از سخنان خود برگزاری برنامه های فرهنگی، هنری و مذهبی را از اقدامات موثر در مقابله با توطئه های دشمن عنوان کرد و گفت: خوشبختانه اداره کل فرهنگ و رهبری اسلامی استان اقدامات قابل توجهی انجام داده است. اقداماتی در این زمینه و در زمینه های مختلف انجام می شود. برنامه های افتخاری در سطح استان انجام می شود که شایسته تقدیر است.