منو سایت

  • خانه
  • اخبار جهان
  • لزوم ورود محصولات دانش بنیان حمدانی در بازار بزرگ ازبکستان

لزوم ورود محصولات دانش بنیان حمدانی در بازار بزرگ ازبکستان

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار جهان
لزوم ورود محصولات دانش بنیان حمدانی در بازار بزرگ ازبکستان

معاون فناوری پارک علم و فناوری همدان گفت: معرفی و نفوذ محصولات دانش بنیان پارک علم و فناوری همدان می تواند فرصت مناسبی برای تصاحب بازار بزرگ ازبکستان باشد.

من گزارش میدم روزنامه، زارع ابیانه در نشست معرفی روند صادرات محصولات فناور و شرکت های دانش بنیان به ازبکستان که در سالن اجتماعات پارک علم و فناوری همدان برگزار شد، اظهار کرد: استان همدان دارای 380 واحد فناور است که در سال گذشته هزار میلیارد تومان بوده است. فروش ارز داخلی و خارجی 5.5 میلیون دلار.

وی با بیان اینکه 2700 نفر در شرکت های فناور مشغول به کار هستند، افزود: همچنین 71 شرکت دانش بنیان در استان همدان فعالیت می کنند که در سال گذشته 700 میلیارد تومان فروش داخلی و 4.5 میلیون دلار فروش ارز داشته است.

معاون فناوری پارک علم و فناوری همدان بیان کرد: شرکت های دانش بنیان همدان در حوزه های برق و الکترونیک، ماشین آلات و تجهیزات، دارو، فرآورده های شیمیایی، کشاورزی و … فعالیت می کنند. شرکت های الوند مادر بهینه ساز، آریا سرو سپهر الوند، الوند مکش، پایا بسپار آریا، دانش سلامت شوش یاران، الوان ثابت، نوین بسپار سازه آروین، رویان سرو آذین، آروین آکسایا و… پارک علم و فناوری همدان یکی از موفق ترین شرکت های مبتنی بر دانش و فناوری

زارع ابیانه یکی از مشکلات اساسی شرکت های دانش بنیان بهره برداری از بازارهای خارجی است که پارک علم و فناوری همدان می تواند برای این شرکت ها اقداماتی انجام دهد.

وی تصریح کرد: شهرستان همدان با یکی از شهرهای ازبکستان خواهرخوانده شده است و با حمایت ویژه استاندار و مسئولان، شرکت های دانش بنیان می توانند از این فرصت برای کسب بازار ازبکستان بهره ببرند و این بهترین فرصت و بهانه است. برای توسعه ارتباطات علمی و او فناورانه است.

معاون فناوری پارک علم و فناوری همدان ادامه داد: با تکیه بر اولویت سیاست همسایگی با استفاده از ظرفیت های جغرافیایی، اقتصادی و فرهنگی می توان اثربخشی همکاری با ازبکستان را ارتقا بخشید که یکی از این گام ها ایجاد ارتباط است. اکوسیستم فناوری و نوآوری برای بازار این کشور از مزیت های اقتصادی و فرهنگی خود برای توسعه روابط استفاده می کند.

زارع ابیانه توسعه اقتصاد نوآور و خلاق را از اولویت های پارک علم و فناوری عنوان کرد و اظهار داشت: اکنون یکی از محورهای تعامل با کشور ازبکستان و حضور در عرصه بین المللی محصولات، خدمات و فناوری های ارائه شده توسط شرکت دانش بنیان و خلاق

وی افزود: دستاوردهای شرکت های دانش بنیان همدانی می تواند محور همکاری های مشترک باشد و آمادگی داریم روند نوین فناوری را در این راستا آغاز کنیم.

در ادامه محمد حسین زاده نماینده مرکز تجارت ایران و ازبکستان در این نشست گفت: برای ورود به بازار ازبکستان نیازی به سرمایه گذاری کلان نیست و شرکت های فناور و دانش بنیان به راحتی می توانند شرکت خود را در این کشور ثبت کنند. ” از بازار ازبکستان استفاده کنید.

وی افزود: شرکت های دانش بنیان با ثبت شرکت خود در ازبکستان از پرداخت عوارض و مالیات معاف می شوند.

نماینده مرکز تجارت ایران و ازبکستان تصریح کرد: ازبکستان از نظر فرهنگی بسیار به ایران نزدیک است و این موضوع می تواند سهم خوبی از بازار ازبکستان را به شرکت های دانش بنیان بدهد.

زهرا قربانی، مدیرعامل شرکت دانش بنیان آریا سرو سپهر الوند نیز گفت: فرآیند ثبت شرکت های دانش بنیان در ازبکستان در یک روز انجام می شود.

وی تصریح کرد: بیشتر محصولات شرکت های دانش بنیان که در بازار ازبکستان پذیرفته می شوند در حوزه های کشاورزی، دامپروری، بهداشت و درمان و بیوتکنولوژی است.