منو سایت

  • خانه
  • اخبار جهان
  • موافقت نامه احداث و بهره برداری از 3 شهر صنعتی مرز مشترک با عراق

موافقت نامه احداث و بهره برداری از 3 شهر صنعتی مرز مشترک با عراق

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار جهان
موافقت نامه احداث و بهره برداری از 3 شهر صنعتی مرز مشترک با عراق

معاون وزیر امور خارجه از توافق ساخت و بهره برداری از 3 شهر صنعتی مشترک مرزی با عراق خبر داد.

من گزارش میدم روزنامهمهدی صفری معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه در دیدار با علیرضا قاسمی فرزاد استاندار همدان و اعضای اتاق بازرگانی استان اظهار داشت: استان همدان ظرفیت بسیار خوبی در زمینه توسعه صادرات کالا و جذب سرمایه گذاری دارد و می تواند از ظرفیت معاونت دیپلماسی اقتصادی ایران برای پیشبرد اهداف اقتصادی استان عراق، چین و روسیه استفاده کند.

به گفته وی یکی از ظرفیت های مهم استان همدان وجود بخش های کشاورزی، صنایع دستی فعال در زمینه سرامیک و مبلمان و همچنین وجود آثار تاریخی و فرهنگی مناسب برای بازدید گردشگران از روسیه، چین و کشورهای همسایه است.

معاون وزیر امور خارجه افزود: با توجه به توسعه صادرات محصولات کشاورزی از استان همدان، آمادگی برقراری ارتباط و تبادل اطلاعات با کشورهای دارای فناوری های پیشرفته برای مصرف کمتر آب و بهره وری بیشتر وجود دارد.

صفری خاطرنشان کرد: اهداف مهم دیپلماسی اقتصادی علاوه بر کسب ارز برای کشور، تسهیل صادرات، واردات، انتقال فناوری، سرمایه گذاری، بازاریابی محصولات دانش بنیان، ترانزیت کالاهای تولید داخل و ترانزیت انرژی، گردشگری، تقویت و توسعه بازارهای کشورهای شریک تجاری برای تجار ایرانی و ایجاد بازارهای تجاری جدید برای کشور است.

وی با اشاره به اینکه در ونزوئلا برای پروژه های مبتنی بر دانش در زمینه های مختلف قراردادهایی منعقد شده است، گفت: قاره آفریقا بازار جدید و مهمی است و فعالیت اقتصادی و تجاری در 20 کشور این قاره امکان پذیر است.

معاون وزیر امور خارجه با بیان اینکه در تولید داروهای نانو و زیستی به خودکفایی می رسیم، افزود: کریدورهای تجاری ایران به صورت فعال در حال پیگیری است و صادرات به کشورهای ترکمنستان، قزاقستان، ازبکستان و تاجیکستان انجام می شود.