منو سایت

نقدینگی به بیش از 5000 هزار میلیارد تومان رسید

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار جهان
نقدینگی به بیش از 5000 هزار میلیارد تومان رسید

به گزارش اخبار روز به نقل از روسنفت، رئیس سازمان برنامه و بودجه از سرمایه گذاری 27 میلیارد دلاری در حوزه نفت و گاز خبر داد و گفت: زمانی که نقدینگی در کشور به بیش از 5000 هزار میلیارد تومان می رسد، ما در حال حاضر سرمایه گذاری در حوزه نفت و گاز را 27 میلیارد دلار می کنیم. باید آن را مدیریت کرد تا اتفاقات خوبی بیفتد.

به گزارش ایسنا، مسعود میرکاظمی امروز (یکشنبه) در مراسم روز ملی آمار، با اشاره به اهمیت ویژه برنامه ریزی و در دسترس بودن آمارهای اطلاعاتی دقیق و دقیق در سیاست گذاری و حکمرانی کشور، اظهار کرد: آمار از اهمیت ویژه ای برخوردار است. به سیاست گذاری و برنامه ریزی اصولاً بدون اطلاعات دقیق امکان پذیر نیست.

وی افزود: وقتی کشور بیش از 5 هزار همت (هزار میلیارد تومان) نقدینگی دارد باید آن را مدیریت کنیم تا شاهد اتفاقات خوبی باشیم. در حال حاضر حدود 27 میلیارد دلار سرمایه گذاری در بخش نفت و گاز از طریق کنسرسیومی از بخش های خصوصی و دولتی منتهی به قرارداد داریم و معتقدیم این سرمایه گذاری باید به بیش از 80 میلیارد دلار برسد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه ادامه داد: انجام چنین کارهایی نیازمند برنامه ریزی است و باید کشور را به جای بودجه محوری به سمت برنامه محوری سوق دهیم و مدیران و دستگاه های مختلف بیش از نیمی از وقت خود را به جای آن صرف کنند. جستجوی بودجه برنامه ریزی هزینه ها .

میرکاظمی با بیان اینکه آمار می تواند نقش موثری در تدوین، اجرا و نتایج یک برنامه داشته باشد، گفت: شخصاً در زمان تنظیم لایحه بودجه از مرکز آمار دعوت کردم اما عده ای به این موضوع اعتراض کردند و گفتند چرا مرکز آمار. باید در این جلسات شرکت کنند. اما سوال اینجاست که آیا می توان بدون مرکز آمار برنامه ریزی کرد؟ آیا فقط مدیریت و تخصیص منابع کافی است؟

و افزود: آیا می توان گفت بدون برنامه ریزی به هشت درصد رشد اقتصادی می رسیم؟ پاسخ این است که اصلا امکان پذیر نیست. اصولاً آمار و اطلاعات صحیح و دقیق به اصلاح و جبران نقاط ضعف و در صورت وجود نقاط قوت به تقویت آنها کمک می کند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به برنامه ریزی برای تدوین لایحه بودجه سال آینده و برنامه هفتم توسعه، ادامه داد: مرکز آمار می تواند کمک شایانی به دولت در زمینه تدوین لایحه بودجه و توسعه هفتم داشته باشد. طرح طرح همچنین برای دستیابی به ثبات اقتصادی، رشد اقتصادی، اشتغال زایی و سرمایه گذاری قطعا به آمار و اطلاعات دقیق مرکز ملی آمار نیاز داریم.

میرکاظمی گفت: در حال حاضر از روش سنتی آمارگیری به سمت روش های نوین حرکت می کنیم و باید در این زمینه اقداماتی انجام شود زیرا پیش از این کارشناسان آمار مرکز به درب منازل و واحدهای صنعتی مراجعه می کردند و با روش سنتی آمار جمع آوری می کردند. اما روش های جدید مزایایی دارند. موارد بیشتری وجود دارد البته در برخی شرایط و موارد آمار باید به صورت شخصی و سنتی انجام شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه تصریح کرد: لازمه روی آوردن به روش های جدید آماری این است که سیستم های مختلف یکپارچه و به هم پیوسته باشند.

به گفته وی، روش های جدید مانند ثبت آماری مزایای زیادی دارد که مهم ترین آنها کاهش هزینه است.

میرکاظمی افزود: با روش ثبت نام پایه سرعت تدوین و ارائه آمار و گزارش های آماری بسیار افزایش می یابد. به عنوان مثال، اگر جمع آوری آمار به روش سنتی حدود یک سال طول بکشد، با این روش سرعت به طور قابل توجهی افزایش می یابد. لذا امیدواریم مرکز آمار بتواند در سال 1405 به تعهد خود مبنی بر ارائه آمار ضریب نفوذ و مسکن بر اساس روش ثبتی عمل کند و زودتر این روش را آزمایش و آزمایش کنیم تا بتوانیم ایرادات و معایب احتمالی را برطرف کنیم.

به گزارش ایسنا، جواد حسین زاده – رئیس مرکز آمار ایران – نیز به ویژگی ها و اهمیت آمار و اطلاعات در تصمیم گیری و برنامه ریزی اشاره کرد و گفت: امروز حکمرانی بدون آمار مانند حکمرانی با چشمان بسته و از ارزش بالایی برخوردار است. در سیاست اهمیت دارد، اما خوشبختانه دولت توجه ویژه ای به آمار و نقش آن در تصمیم گیری دارد.

وی افزود: آمار به خودی خود مهم نیست، بلکه آنچه مهم است کیفیت آمار است، زیرا همانقدر که آمار دقیق و باکیفیت به مدیران کمک می کند تا تصمیمات درستی بگیرند، اطلاعات بی کیفیت و آمارهای آلوده می تواند منجر به شکست یک گروه شود. .

رئیس مرکز آمار ایران تصریح کرد: در این زمینه نوسازی نظام آماری کشور را در دستور کار قرار داده ایم و استفاده از روش های اولیه ثبت نام به جای روش های سنتی گذشته یکی از اقدامات مهمی است که ما انجام دادیم. را در دستور کار داشته باشند.