منو سایت

هاوانا و شکار جهانی افسران آمریکایی

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار جهان
هاوانا و شکار جهانی افسران آمریکایی


نظر متخصص – بیش از 200 افسر آمریکایی در سراسر جهان شکار شده و با استفاده از یک سلاح مرموز که باعث آسیب دائمی مغز می شود، هدف دشمن قرار گرفته اند. وقت آن است که در مورد انتقام جویی جدی باشیم.

نویسندگان:

پل کولب به مدت 25 سال در اداره عملیات سیا خدمت کرد. او در حال حاضر مدیر پروژه اطلاعاتی در مرکز علوم و روابط بین‌الملل بلفر در مدرسه کندی هاروارد است.

مارک پلیمروپولوس 26 سال برای سیا کار کرد. او نویسنده کتاب شفافیت بحران: درس هایی برای رهبری سیا است.

جان سایفر 28 سال برای سرویس مخفی سیا کار کرد. او اکنون یکی از همکاران ارشد غیر مقیم شورای آتلانتیک و یکی از بنیانگذاران Spycraft Entertainment است.

قبل از یازده سپتامبر، القاعده به ایالات متحده اعلام جنگ کرد، ناو یو اس اس کول را بمباران کرد و سفارتخانه های آمریکا را در نایروبی و دارالسلام منفجر کرد. علیرغم تلفات سنگین، آمریکا حملات تروریستی پی در پی القاعده را به نوعی منحصر به فرد می داند و نه نماینده تهدید یا وضعیت جنگی بزرگتر. ما دست به کار شدیم و علیرغم هشدار صریح نتوانستیم اقدام جدی علیه القاعده انجام دهیم. شکست ما در پاسخ دادن به زور منجر به 11 سپتامبر و دو دهه جنگ پس از آن شد.

سریع به جلو به امروز. از سال 2016، بیش از 200 کارمند ایالات متحده از یک سری علائم مرموز رنج می برند که باعث آسیب های طولانی مدت و ناتوان کننده شده است. بسیاری از قربانیان که از سردردهای سوزشی، سرگیجه، اختلال بینایی و حالت تهوع رنج می‌برند، رسماً در مرکز ملی پزشکی نظامی والتر رید و سایر بیمارستان‌های پیشرو، آسیب‌های جمجمه‌ای (TBI) تشخیص داده شده‌اند. اعضای خانواده و فرزندان خردسال نیز مجروح شدند. برخی از آزمایشات پزشکی اکنون می توانند نشانگرهای آسیب مغزی را تأیید کنند، مشابه آنچه که قربانیان جراحات در عراق و افغانستان متحمل شده اند.

این آسیب ها با گروهی از گزارش ها از کوبا در سال 2016 آغاز شد و اغلب به عنوان سندرم هاوانا شناخته می شود. مسکو، وین، بلگراد و هانوی از جمله شهرهایی هستند که طبق گزارش‌ها مقامات آمریکایی در آن‌ها مورد حمله قرار گرفته و زخمی شده‌اند. افسران آمریکایی در محل سکونت، در خیابان ها، در وسایل نقلیه و حتی در مکان های سرپناه در ایالات متحده تحت تعقیب قرار می گیرند. حیرت آور است که حتی یکی از نزدیکان بیل برنز، رئیس سیا، در جریان سفری به هند در ماه اوت گذشته مورد حمله قرار گرفت.

سیا پس از یک دوره سردرگمی، تاخیر و حتی انکار، اکنون به نظر می رسد که این تهدیدها را بسیار جدی می گیرد. برنز، رئیس سیا و دیوید کوهن، معاون رئیس سازمان سیا، علناً اعلام کردند که مقامات آمریکایی “حمله” شده اند. آنها مراقبت های بهداشتی کارکنان مجروح سیا را بهبود بخشیده اند. یک گروه کاری از آژانس به سختی کار می کند و در تلاش است تا اطلاعات بیشتری در مورد افراد مسئول به دست آورد. ما کارگردان برنز را به خاطر رهبری محکمش می شناسیم.

علت این صدمات؟ آکادمی ملی علوم سلاح های هدفمند را شناسایی کرده است – دستگاه هایی که پالس های مایکروویو را منتشر می کنند که می تواند باعث درد و آسیب به بافت ها شود. ایالات متحده، روسیه، چین و سایرین سلاح های انرژی هدفمند برای نابودی تجهیزات، مقابله با هواپیماهای بدون سرنشین و کنترل جمعیت ساخته اند. این داستان علمی تخیلی نیست.

سلاح های انرژی هدفمند ماهیت بسیار هدفمند و محلی این حوادث را توضیح می دهد. هنگامی که قربانیان می توانند “از x حرکت کنند”، صداها، احساسات و درد مشخصه ای که با حملات همراه است، اغلب متوقف می شود، حتی اگر آسیب قبلا رخ داده باشد. به نظر می رسد میزان قرار گرفتن بر میزان آسیب تأثیر می گذارد. فناوری‌های دیگری ممکن است در حال بازی و تحت بررسی باشند، اما به نظر می‌رسد امواج مایکروویو محتمل‌ترین بردار هستند. روسیه قبلاً از آنها استفاده کرده است و سفارت ایالات متحده در مسکو را برای چندین دهه با امواج مایکروویو پر کرده است.

صرف نظر از شکل، سلاح های مورد استفاده در این حملات چیزی کمتر از سلاح های وحشت طراحی شده برای آسیب رساندن به افراد غیر جنگنده است. چه کسی از چنین سلاحی برای حمله به افسران اطلاعاتی، دیپلمات ها و پرسنل نظامی ایالات متحده استفاده می کند و برای چه هدفی ممکن است؟


Cipher Brief میزبان جلسات توجیهی خصوصی با مجرب ترین کارشناسان امنیت ملی و جهانی جهان است. همین امروز عضو شوید


کوهن معاون مدیر سیا در یک نشست اطلاعاتی اخیر گفت که ایالات متحده به شناسایی مقصر نزدیک تر است و سیاسی گفت که اعضای کمیته اطلاعات سنا به طور فزاینده‌ای متقاعد شده‌اند که روسیه یا دشمن متخاصم دیگری پشت این حمله بوده است، اگرچه گزارش‌ها هیچ اسلحه دودی پیدا نشده است.

ما به عنوان ماموران سابق سیا با تجربه گسترده در هر دو زمینه ضد تروریسم و ​​ضد جاسوسی، تردیدی نداریم که چه کسی مقصر خواهد بود. حداقل برای یک دهه، روسیه در حالت درگیری با غرب به طور کلی و با ایالات متحده به طور خاص رفتار کرده است. روسیه حملات سایبری را آغاز کرده است که زیرساخت‌های حیاتی و زنجیره‌های تامین را تحت تاثیر قرار داده است، مخالفان را با سم‌های هسته‌ای و سلاح‌های شیمیایی کشته، مردم را در خیابان‌ها با نیابت‌های جنایتکار تیراندازی کرده، یک انبار مهمات چک را خراب کرده و اقدام به کودتای خشونت‌آمیز در مونته‌نگرو کرده است. او همچنین سفارت آمریکا در مسکو را با تشعشعات مایکروویو بمباران کرد و بدون توجه به عواقب سلامتی از “غبار جاسوسی” سرطان زا استفاده کرد. حملات به مقامات آمریکایی با این الگوی رفتاری سازگار خواهد بود.

ما اهمیت اجازه دادن به جامعه اطلاعاتی را برای انجام کار خود درک می کنیم و یافته های آن باید اقدامات سیاسی را توجیه کند. کنگره و دولت باید برای تدوین تعدادی از پاسخ‌های احتمالی با یکدیگر همکاری کنند و هنوز برای شروع خیلی زود نیست. همانطور که سناتور کالینز و دیگران گفته اند، این حملات یک “عمل جنگی” است و به این ترتیب، آمادگی برای انتساب آینده توسط نهادهای امنیت ملی خوب است. پس چگونه ایالات متحده می تواند پاسخ دهد؟

بیایید با آنچه کار نمی کند شروع کنیم – تحریم ها. تحریم‌ها احساس خوبی دارند و یک امر ضروری را برآورده می‌کنند، اما بی‌فایده هستند. تحریم‌ها روسیه را از کشتن مخالفان بازدارد، خط لوله گاز نورد استریم ۲ را متوقف نکرده، آن را مجبور به عقب‌نشینی از سرزمین‌های اشغالی، کاهش حمایت از طاغوت‌ها یا مانع از تولید نفت و گاز نکرده است. تحریم ها روسیه را مجبور کرده است تا مکانیسم های خلاقانه تری برای پولشویی و دور زدن تحریم ها ایجاد کند.

پس چه کار می کند؟ برای شروع، باید درک کنیم که رژیم پوتین در یک وضعیت درگیری با ایالات متحده، بدون جنگ، اما هنوز هم واقعی مرگبار است. ما با یک دولت حامی ترور روبرو هستیم که در سراسر جهان عملیاتی را برای تضعیف ایالات متحده در خارج از کشور، جدا کردن آن از متحدانش و ایجاد اختلاف در داخل انجام می دهد. سیاست ما باید برای پیروزی در این درگیری بدون تحریک جنگ تیراندازی، اما با خطر آن تنظیم شود.

روسیه عمل متقابل و قدرت را درک می کند. زمانی که چهار دیپلمات روسی در سال 1985 توسط افراط‌گرایان در بیروت ربوده شدند و یکی از آنها کشته شد، روسیه با ربودن و قتل هولناک یکی از بستگان رهبر این گروه واکنش نشان داد. دیپلمات های بازمانده بلافاصله آزاد شدند. داستان ممکن است مبهم باشد، اما رویکرد روسی را نشان می دهد. هر چقدر هم که انتقام گرفتن برای آمریکا وسوسه انگیز است، ما نیازی به تأمل در اقدامات روسیه نداریم. در عوض، ما باید برای مزایای بیشتر اقتصادی، دیپلماتیک و نظامی خود بازی کنیم.

ما پنج عنصر را برای فرمول‌بندی پاسخ پیشنهاد می‌کنیم: جذب متحدان ایالات متحده، گسترش بازدارندگی، محدود کردن دشمن، خفه کردن پول، و آوردن افراد مسئول به عدالت.

ناتو: با وجود شواهدی مبنی بر حمله به مقامات آمریکایی، ما باید ماده 5 دفاع دسته جمعی ناتو را فعال کنیم. تنها بار دیگری که این اتفاق افتاد پس از 11 سپتامبر بود. به عنوان بهانه، علاوه بر حملات به سندرم هاوانا (که باعث کشته شدن کانادایی ها نیز شد)، عملیات کشتن GRU و FSB در سراسر اروپا، خرابکاری مرگبار در جمهوری چک، تلاش برای کودتا در مونته نگرو، حملات سایبری مداوم و بسیاری موارد دیگر را شامل می شود. از دیگر اقداماتی است که فقط می توان آن را یک جنگ نامنظم علیه اعضای ناتو توصیف کرد.


با پادکست منبع باز روزانه The Cipher Brief فراتر از عناوین با نظرات کارشناسان در مورد اخبار امروز بروید. در اینجا یا هر جا که به پادکست گوش می دهید گوش دهید.


حضور بعدی: یک سیگنال شفاف مبنی بر اینکه ماهیت جنگ ترکیبی روسیه را درک می کنیم و به آن پاسخ می دهیم، تقویت حضور نظامی گسترده خود در لهستان، کشورهای بالتیک و منطقه دریای سیاه خواهد بود. این واحدها تهدیدی تهاجمی برای روسیه به حساب نمی‌آیند، اما سیگنال واضحی از آمادگی ایالات متحده برای مقابله با هرگونه دستکاری روسیه هستند. ما همچنین باید کمک های مرگبار و آموزش خود را در اوکراین، جایی که ماهیت تجاوز روسیه به خوبی شناخته شده است، افزایش دهیم. ضعف در اروپای شرقی فراخوانی برای درگیری است.

سفر و حضور: ما باید سفرهای تجاری و توریستی روسیه را که به عنوان پوششی برای عملیات FSB و GRU استفاده می شود، به شدت محدود کنیم. ما حضور دیپلماتیک روسیه را در هر پایتخت به حداقل کاهش خواهیم داد – تعداد انگشت شماری، نه صدها. کارشناسان ضد جاسوسی آمریکا و اروپا بر این باورند که تعداد جاسوسان روسی از سفارتخانه ها بیشتر از دوران جنگ سرد است. محدود کردن زیرساخت‌های جاسوسی روسیه، برنامه‌ریزی و اجرای تمامی عملیات‌های اطلاعاتی این کشور را پیچیده خواهد کرد.

دارایی، مالیه، سرمایه گذاری: یک ابزار کلیدی در عملیات ضد تروریسم، توانایی هدف قرار دادن منابع مالی است که از تروریسم حمایت مادی می کنند. در این صورت، ما این اصل را برای دولت روسیه، شرکت‌های دولتی و افرادی که پوشش، ابزار و منابع مالی برای کمپین روسیه برای تضعیف غرب با خشونت، ترور و دستکاری رسانه‌ای فراهم می‌کنند، اعمال می‌کنیم. پول های کثیف روسیه برای تضعیف غرب و مسموم کردن سیاست های ما استفاده شده است. ما باید دسترسی آسان پول سایه به بانک های غربی را محدود کنیم.

پرونده های جنائی: ما باید پرونده های جنایات جنگی را به دادگاه بین المللی دادگستری (ICJ) در لاهه ببریم. پس از یک دهه درگیری در بالکان، ICJ 161 جنایتکار جنگی صرب، کروات و بوسنیایی را محاکمه کرد. این یک موفقیت چشمگیر بود – آزار و شکنجه ای که شامل مجریان قانون و سرویس های اطلاعاتی آمریکا و اروپا می شد. درست مانند نورنبرگ پس از جنگ جهانی دوم، این اقدامات برای پاسخگویی به جنایتکاران جنگی خط و نشان کشید.

این آغاز است. دولت‌های دموکراتیک و جمهوری‌خواه متوالی از سیاست روسیه پیروی کردند که پیروزی امید بر تجربه است. ما علائم اقدامات بدخیم روسیه را درمان کردیم، نه آسیب شناسی زمینه ای. اکنون زمان آن فرا رسیده است که بالاخره بپذیریم که در یک درگیری هیبریدی طولانی مدت قرار داریم و فانتزی تغییر رفتار پوتین را فراموش کنیم. تنها یک رژیم جدید در کرملین می تواند امید به ایجاد تغییر را حفظ کند. در نهایت، رژیم پوتین پژمرده یا سقوط خواهد کرد، اما تا زمانی که این اتفاق نیفتد، ما و متحدانمان باید کار حفاظتی بهتری انجام دهیم.

دیدگاه‌ها، دیدگاه‌ها و تحلیل‌های بیشتر درباره امنیت ملی به رهبری کارشناسان را در The Cipher Brief بخوانید.

انتشارات هاوانا و شکار جهانی افسران آمریکایی اولین بار در The Cipher Brief ظاهر شد.