منو سایت

  • خانه
  • اخبار جهان
  • هزار و صد میلیارد ریال تسهیلات مشاغل خانگی در همدان پرداخت شد

هزار و صد میلیارد ریال تسهیلات مشاغل خانگی در همدان پرداخت شد

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار جهان
هزار و صد میلیارد ریال تسهیلات مشاغل خانگی در همدان پرداخت شد

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان همدان گفت: 100 درصد اعتبارات اختصاصی استان معادل یک هزار و 100 میلیارد ریال برای راه اندازی مشاغل خانگی پرداخت شده است.

یوسف شعبانی اظهار داشت: این میزان تسهیلات مشاغل خانگی در سال گذشته از طریق چهار بانک رفاه، توسعه تعاون، کشاورزی و پست بانک استان ابلاغ و جذب شد.

وی میزان اعتبار ابلاغی حوزه مشاغل خانگی در سال جاری را هزار و 300 میلیارد ریال اعلام کرد و ادامه داد: این اعتبارات در استان همدان نسبت به سال گذشته 18.2 درصد افزایش داشته است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه استان همدان گفت: پرداخت این تسهیلات در بخش های مختلف صنایع دستی، خدماتی، صنعتی، فرهنگی و کشاورزی با ثبت نام در سایت مشاغل خانگی و هدفمندی با نرخ سود 4 درصد پرداخت می شود. جامعه این مرکز را زنان سرپرست خانوار تشکیل می دهند. زنان روستایی و شهری و جوانان نیز مهارت دارند.

شعبانی با اشاره به ثبت 620 شغل خانگی در سامانه متصل در استان همدان بیان کرد: بیشترین طرح ها خیاطی، قالی بافی، صنایع دستی و همچنین در بخش کشاورزی مشاغلی مانند دامپروری و مواد غذایی است.

وی گسترش تسهیلات مشاغل خانگی را با محوریت صنعت، معدن و تجارت، فرهنگ و رهبری اسلامی، کشاورزی جهادی و میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برشمرد و افزود: شهرستان های استان می توانند از طریق متولیان امر برنامه های خود را توسعه دهند. مجوز برای مشاغل خانگی.ارسال به اداره کار.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان همدان با تاکید بر اینکه فعالان مشاغل خانگی برای راه اندازی مشاغل خانگی از حمایت های مالی برخوردار هستند، افزود: تسهیل و رفع موانع در صدور مجوز مشاغل به ویژه مجوز مشاغل خانگی یکی از موارد مهم است. دستاوردهای دولت سیزدهم در زمینه اشتغال زایی

شعبانی سقف بازپرداخت وام مشاغل خانگی قرض الحسنه برای هر نفر را یک میلیارد و 100 میلیون ریال اعلام کرد و ادامه داد: بازپرداخت این تسهیلات هفت ساله با سود 4 درصد است.

وی با اشاره به اینکه افراد دارای مدرک تحصیلی لیسانس و بالاتر از رده سنی حداقل 36 سال که بیمه نیستند می توانند در واحدهایی با حداقل بیمه پرداختی مشغول به کار شوند، افزود: این افراد در حین کار آموزش می بینند و دولت حق الزحمه کارآموزی را پرداخت می کند. حداکثر تا سه ماه و پس از سه ماه در صورت اشتغال در واحد تولیدی، دولت تا 21 ماه حق بیمه کارفرما را پرداخت می کند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان همدان یادآور شد: ایجاد اشتغال و حمایت از مشاغل خرد و خرد از سیاست های دولت سیزدهم مردم است.

شعبانی افزود: در طرح مشاغل خانگی متقاضیان با توجه به مهارت های خود در سامانه مشاغل خانگی وزارت کار به نشانی https://mashaghelkhanegi.mcls.gov.ir ثبت نام و با هماهنگی دستگاه اجرایی مربوطه اقدامات بعدی را انجام می دهند. بیش از 300 دسته شغلی است که تعریف و وارد این سامانه می شود.

بر اساس تبصره 6 ماده هفت قانون ساماندهی و حمایت مشاغل خانگی، «بانک مرکزی» موظف است با هماهنگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نحوه تخصیص وام قرض الحسنه مشاغل خانگی را تعیین کند. منابع و مشاغل با توجه به اولویت و اهمیت انواع مشاغل خانگی و سهم هر استان در ابتدای هر سال تعیین و به بانک ها و مؤسسات اعتباری اعلام می کند.

منبع: ایرنا