منو سایت

  • خانه
  • اخبار جهان
  • هندوزی: فرارهای مالیاتی برای شناسایی وزارت اقتصاد در تور خواهند بود

هندوزی: فرارهای مالیاتی برای شناسایی وزارت اقتصاد در تور خواهند بود

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار جهان
هندوزی: فرارهای مالیاتی برای شناسایی وزارت اقتصاد در تور خواهند بود

وزیر اقتصاد و دارایی گفت: به دنبال شناسایی افرادی هستیم که درآمد بالایی دارند اما از تور شناسایی مالیاتی خارج شده اند و یا با روابط مفسده از پرداخت مالیات ایمن شده اند.

به گزارش اخبار روز، «سید احسان خاندوزی» در حاشیه کمیسیون تلفیق بودجه 1401 اظهار داشت: به دنبال شناسایی مودیان جدید و فرار مالیاتی هستیم که البته چند ده هزار نفر بیشتر نیستند؛ به همین دلیل به دنبال شناسایی مودیان جدید و فرار مالیاتی هستیم. ” به این ترتیب درآمدهای دولت با کاهش فرار مالیاتی افزایش خواهد یافت.

وی افزود که بخشی از درآمد دولت صرف تلاش های مالیاتی می شود. در بودجه 1401 پیشنهاد کاهش پنج درصدی نرخ مالیات شرکت های تولیدی را دادیم. همچنین یک درصد از سهم دولت از مالیات بر ارزش افزوده کاهش یافته و به سهم شهرداری ها اضافه شده است.

وزیر اقتصاد و دارایی ادامه داد: هنر ما در وزارت اقتصاد باید شناسایی فراریان مالیاتی بدون فشار مالیاتی بیشتر بر تولیدکنندگان، کارگران، اصناف و شرکت ها و گروه هایی باشد که به صورت شفاف مالیات پرداخت می کنند.

وی با اشاره به اینکه بخش عمده ای از درآمدهای کشور از محل درآمدهای مالیاتی و گمرکی، فروش اموال و اوراق بهادار است، گفت: در سال های اخیر با اوج تحریم ها، سهم درآمدهای این وزارتخانه افزایش چشمگیری داشته است.

هندوزی تاکید کرد: نمایندگان کمیسیون تلفیق لوایح بودجه در خصوص امکان سنجی درآمدهای پیش بینی شده در حوزه های مختلف سوالاتی را مطرح کردند که به سوالات آنها پاسخ داده شد. امیدواریم در جمع بندی کمیسیون شاهد بودجه ای واقع بینانه باشیم که ارقام آن نهایی و بسیار نزدیک به پیش بینی کارشناسی در سال 1401 است.

وی افزود: وزارت اقتصاد در تلاش است شکاف مخارج دولت اعم از حقوق، دستمزد و یارانه و تفاوت آن با درآمدهای جاری دولت، سهم بودجه و کسری تراز پرداخت ها را کاهش دهد.

وزیر اقتصاد و دارایی با بیان اینکه مهمترین شاخص کسری بودجه فشار بر توده مردم و افزایش تورم است، گفت: باید کسری را کمتر از سال گذشته در نظر بگیریم. البته شرایط مساعد نیست، با توجه به اینکه چندین ماه از آغاز حکومت داری می گذرد، تورم باید در سال آینده بسیار کمتر از رقم فعلی باشد.

وی گفت: گام اول تلاش برای کاهش کسری بودجه و کاهش فشارهای تورمی است.