منو سایت

چگونه از جنگ سرد با چین اجتناب کنیم؟

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار جهان
چگونه از جنگ سرد با چین اجتناب کنیم؟


دیدگاه تخصصی – بالاخره یک دیدار – البته مجازی – بین جو بایدن رئیس جمهور و شی جین پینگ رئیس جمهور چین برگزار شد. این یک تبادل صمیمانه و ظاهراً صریح بود که امیدواریم بخشی از تنش بین ایالات متحده و چین را کاهش دهد.

پرزیدنت بایدن با نگرانی از این که این تنش “به تعارض عمدی یا غیرعمدی تبدیل نشود” ماهیت جلسه را درک کرد. رئیس جمهور با خود گفت: «چین و آمریکا باید ارتباطات و همکاری را افزایش دهند» و «به یکدیگر احترام بگذارند و در صلح با هم زندگی کنند».

به سختی می توان باور کرد که در سال 1979، زمانی که روابط رسمی دیپلماتیک بین ایالات متحده و چین برقرار شد، دنگ شیائوپینگ، رئیس جمهور چین، ایالات متحده را کشوری می دید که سرمایه گذاری، فناوری و دسترسی نامحدود به بهترین دانشگاه های ما را فراهم می کند. و ایالات متحده ناامید نشد. سرمایه گذاری و فناوری پیشرفته به چین سرازیر شده است و صدها هزار دانشجوی چینی در دانشگاه های ما ثبت نام می کنند. همکاری استراتژیک دوجانبه در ابتدا به شکست اتحاد جماهیر شوروی در افغانستان از طریق تلاش های مشترک برای مقابله با تروریسم بین المللی و اشاعه هسته ای کمک کرد.

بنابراین، طی یک دوره چهل و دو ساله، روابط از همکاری نزدیک اقتصادی و استراتژیک به نگرانی در مورد درگیری، خواه عمدی یا غیرعمدی، تغییر کرده است. قابل درک است که دانشمندان زمان قابل توجهی را صرف تجزیه و تحلیل آنچه که اشتباه رخ داده است.

نکته مهم اکنون این است که روابط آمریکا و چین در جهت مثبت تری پیش می رود. این تنش بر سر تجاوز چین به تایوان، نظامی‌سازی جزایر و صخره‌ها در دریای چین جنوبی، اردوگاه‌های بازداشت اویغورها در سین کیانگ، قانون امنیت ملی هنگ کنگ که اعتراضات دموکراتیک و دزدی مالکیت معنوی را سرکوب می‌کند، همگی باید آشکارا مورد بحث قرار گیرند. توسط دیپلمات ها و رهبران ما برای جلوگیری از سوء تفاهم و درگیری تصادفی.

پرزیدنت بایدن گفت واشنگتن همچنان به دنبال سیاست “چین واحد” است و “مخالف تلاش های یکجانبه برای تغییر وضعیت موجود است.” بر اساس گزارش ها، رئیس جمهور چین گفت: “اگر جنبش استقلال طلب تایوان از خط قرمز عبور کند، پکن اقدام قاطعانه ای انجام خواهد داد.”

در سه بیانیه و قانون روابط تایوان در سال 1979 به صراحت آمده است که، از جمله، «تصمیم ایالات متحده برای برقراری روابط دیپلماتیک با جمهوری خلق چین مبتنی بر این انتظار است که آینده تایوان توسط بودجه صلح آمیز تعیین شود. ; در نظر گرفتن هرگونه تلاش برای تعیین آینده تایوان از طریق ابزارهای غیر از راه های صلح آمیز، از جمله تحریم یا تحریم، تهدیدی برای صلح و امنیت غرب اقیانوس آرام است و نگرانی جدی برای ایالات متحده ایجاد می کند.

چالش ایالات متحده و چین مقابله با تایوان و عوامل تحریک کننده بی شمار دیگر در روابط دوجانبه است تا اطمینان حاصل شود که هیچ مشکل یا مجموعه ای از مشکلات منجر به درگیری نمی شود. کاهش لفاظی ها و دنبال کردن یک سیاست ارتباطی اساسی و پایدار، به ویژه توسط دیپلمات های ما، اولین گام ضروری خواهد بود.


Cipher Brief میزبان جلسات توجیهی خصوصی با مجرب ترین کارشناسان امنیت ملی و جهانی جهان است. همین امروز عضو شوید


گفت‌وگوی سالانه اقتصادی و استراتژیک با چین، به رهبری روسای وزارت امور خارجه و وزارت دارایی و همتایان آنها در پکن، به منظور نظارت بر پیشرفت در مقابله با این مسائل و سایر مسائل چالش‌برانگیز تشکیل شد. انجمنی از این نوع، با اطلاعیه هایی برای اطمینان از آگاهی مردم از مشکلات و کارهایی که برای حل این مشکلات انجام می شود، تنها در صورتی مفید است که این گفت و گو اساسی باشد و صرفا تشریفاتی نباشد.

این نشست مجازی ریاست جمهوری می تواند تحول آفرین باشد، اگر علاوه بر مقابله با این عوامل و دیگر عوامل تحریک کننده، امکان همکاری در مورد تعدادی از مسائل ژئوپلیتیکی که امنیت ایالات متحده و چین – و جهان را تحت تأثیر قرار می دهد، نیز مورد توجه قرار دهد.

من با موضوع هسته ای و این واقعیت که حداقل گفتگو با چین در مورد برنامه هسته ای این کشور وجود دارد، شروع می کنم. با توجه به گزارش های اخیر در مورد سه سایت چین با ساخت صدها سیلو موشکی و گزارش اخیر DIA مبنی بر اینکه چین تا سال 2030 دارای زرادخانه هسته ای 1000 کلاهک هسته ای خواهد بود، مایه نگرانی است. در حالت ایده آل، چین باید بخشی از مذاکرات کنترل تسلیحات نیو استارت با ایالات متحده و روسیه باشد. اما قبل از آن، آنها از شرکت در این یا آن گفتگوی کنترل تسلیحات خودداری کردند. حداقل، چین باید به گفت‌وگو با ایالات متحده در مورد مسائل هسته‌ای پاسخ دهد تا آزمایش اخیر دو موشک مافوق صوت را نیز شامل شود.

گفتگوی جداگانه اما به همان اندازه مهم با چین در مورد فضای سایبری است تا اطمینان حاصل شود که دامنه سایبری مسلح نشده و علیه بخش خصوصی ما برای منافع اقتصادی استفاده نمی شود. همچنین برای اطمینان از اینکه فضای بیرونی منحصراً برای اهداف صلح آمیز استفاده می شود.

مسائل جهانی زیادی وجود دارد که نیازمند همکاری دوجانبه است. ما اخیرا شاهد همکاری بین ایالات متحده و چین در مورد تغییرات آب و هوایی در کنفرانس تغییرات آب و هوایی سازمان ملل متحد در گلاسکو COPS 26 بودیم. بدیهی است که باید کارهای بیشتری انجام شود، اما این اولین قدم مثبت است.

اکنون می توان و باید به مسائل دیگری مانند کره شمالی پرداخت. چین تأثیر منحصر به فردی بر کره شمالی دارد که برای بقای اقتصادی خود به چین متکی است. چین می تواند از این اهرم برای وادار کردن کره شمالی به بازگشت به مذاکرات استفاده کند و کره شمالی را متقاعد کند که خلع سلاح هسته ای کامل و قابل راستی آزمایی، در ازای نتایج قابل توجه، به نفع کره شمالی است.

با بیش از پنج میلیون تلفات جهانی و بیش از 760000 مرگ و میر در ایالات متحده به دلیل کووید-19، باید روشن باشد که همکاری دوجانبه بیشتری در مورد این بیماری و همه گیری های آینده مورد نیاز است.


با پادکست منبع باز روزانه The Cipher Brief فراتر از عناوین با نظرات کارشناسان در مورد اخبار امروز بروید. در اینجا یا هر جا که به پادکست گوش می دهید گوش دهید.


همکاری های دوجانبه در زمینه اشاعه سلاح های هسته ای، مبارزه با تروریسم بین المللی، قاچاق مواد مخدر و مبارزه با جرایم سازمان یافته بین المللی تنها بخشی از مسائل جهانی است که امنیت آمریکا و چین و جامعه جهانی را تحت تاثیر قرار می دهد. عدم همکاری در این زمینه و سایر مسائل بین المللی نه تنها یک امر ضروری برای امنیت، بلکه مسئولیت اخلاقی همه قدرت های بزرگ است.

سرانجام، پس از اینکه طالبان دوباره کنترل افغانستان را به دست گرفتند، ایالات متحده و چین یک هدف مشترک دارند: اطمینان از اینکه طالبان به القاعده و دیگر سازمان‌های تروریستی اجازه استفاده مجدد از افغانستان را به عنوان پایگاهی برای عملیات‌های تروریستی بین‌المللی خود نخواهند داد. چین به این دولت طالبان متعهد است و باید از اهرم مالی قابل توجه خود برای اطمینان از خروج دائمی همه گروه های تروریستی از افغانستان استفاده کند.

شی جین پینگ به تازگی توسط حزب کمونیست چین به عنوان یکی از رهبران مورد احترام خود به همراه مائو تسه تونگ و دنگ شیائوپینگ انتخاب شده است. کنگره حزب در سال آینده احتمالاً سی سومین دوره پنج ساله را به عنوان دبیرکل حزب اعطا خواهد کرد. تعدادی از مسائل داخلی وجود دارد که توجه شی و حزب را برای گنجاندن کمپینی برای “شکوفایی مشترک” می طلبد – مقابله با شکاف ثروت در چین، که توسط یک سیستم سرمایه داری با ویژگی های چینی اداره می شود.

ما امیدواریم که رئیس جمهور شی جین پینگ با رئیس جمهور جو بایدن همکاری کند تا اطمینان حاصل شود که دو قدرت بزرگ که در مشکلات داخلی غرق شده اند، با مشکلات بین المللی بی شماری که نیاز به توجه فوری و بلندمدت دارند، مقابله کنند و از جنگ سرد جلوگیری کنند.

دیدگاه‌ها، دیدگاه‌ها و تحلیل‌های بیشتر درباره امنیت ملی به رهبری کارشناسان را در The Cipher Brief بخوانید.

نشریه چگونه از جنگ سرد با چین جلوگیری کنیم اولین بار در The Cipher Brief منتشر شد.