منو سایت

چگونه بیمه بیکاری بگیریم؟ | پایگاه خبری تحلیلی روز

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار جهان

بیمه شدگانی که بر خلاف میل خود بدون کار مانده اند می توانند جهت اخذ تامین و پیگیری مراحل ثبت درخواست خود به سامانه جامع روابط استخدامی مراجعه کنند.

من گزارش میدم روزنامه به گزارش ایسنا، بیمه بیکاری یکی از حمایت های اجتماعی است که بر اساس آن سازمان بیمه های اجتماعی موظف است برای کارگران مشمول قانون بیمه که به طور غیر ارادی بیکار شده اند و از سوی تعاونی، کار و اجتماعی معرفی شده اند، حق بیمه بیکاری مقرر را دریافت کند. ادارات بهزیستی بیمه بیکاری را پرداخت کنند.

بیمه بیکاری به کارگران مشمول قانون کار و مشمولان قانون تامین اجتماعی که کارفرما دارند تعلق می گیرد که بر این اساس کارفرما موظف است 3 درصد از حقوق کارگر را به صندوق بیمه بیکاری واریز کند. به دارندگان بیمه اختیاری یا خودبیمه شده ارائه می شود.

طبق قانون بیمه بیکاری، افرادی که بیکار و مایل به کار هستند، مشمول بیمه بیکاری می شوند. بیمه شدگانی که به دلیل حوادث شدید و غیرمترقبه مانند سیل، زلزله، جنگ، آتش سوزی و … بیکار می شوند می توانند از بیمه بیکاری بهره مند شوند. همچنین بیمه شدگانی که به دلیل تغییر در ساختار اقتصادی واحد مربوطه با تعیین وزارت متبوع و تایید شورای عالی کار، بیکار موقت شناخته شوند، از بیمه بیکاری برخوردار خواهند شد. اتباع خارجی، مستمری بگیران و افراد دارای معلولیت، صاحبان مشاغل آزاد و بیمه شدگان داوطلبانه از شمول مقررات این قانون مستثنی هستند.

قبل از شیوع ویروس کرونا، مراحل درخواست بیمه بیکاری از طریق سامانه بیمه بیکاری وزارت کار انجام می شد، اما در دوران کرونا، سامانه جامع روابط کار برای ثبت درخواست ها توسط وزارت کار اجرا شد. متقاضیان بیمه بیکاری به کسانی که تحت تاثیر اپیدمی ویروس کرونا قرار گرفته اند و بیکار بوده اند از ارائه بیمه بیکاری بهره مند شوند.

روند ثبت درخواست و دریافت بیمه بیکاری به این صورت است که متقاضیان بیکار برای بهره مندی از مقرری بیمه بیکاری باید ابتدا به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کنند تا علاوه بر احراز هویت، نام کاربری و رمز ورود خود را نیز دریافت کنند.

سپس از طریق سامانه جامع روابط کار به آدرس https://prkar.mcls.gov.ir/Login وارد شوید و نام کاربری و رمز دریافتی از پیشخوان را وارد کرده و از پنجره گزینه درخواست خدمات بیمه بیکاری را انتخاب کنید. پس از تکمیل اطلاعات و تایید آن، مدارک مورد نیاز را بارگذاری کنید.

متقاضیان بیمه بیکاری می توانند برای سهولت هر چه بیشتر ثبت نام و درخواست بعدی، فایل پی دی اف وزارت کار را مطالعه کنند.

بر اساس اعلام اداره کل امور بیمه ای سازمان تامین اجتماعی، در حال حاضر تعداد مشمولان بیمه بیکاری رو به کاهش است به طوری که در سال 1397 تعداد مشمولان بیمه بیکاری 226 هزار نفر بوده است که این رقم در سال 1398 به 200 هزار نفر و در سال 1397 به 1400 نفر رسیده است. 2019. به حدود 186 هزار نفر رسید.

بر اساس گزارش مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت کار، تعداد دریافت کنندگان بیمه بیکاری در سال 1398 افزایش یافت و شیوع کرونا و تعطیلی موقت بسیاری از کارگاه ها در این زمینه موثر بود، اما با فرونشست زمین. کرونا، رونق بسیاری از بنگاه ها و بازگشت شاغلان، تعداد دریافت کنندگان بیمه بیکاری کاهش یافته است به گونه ای که بر اساس اعلام معاون کارفرمایی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، بیکاری در حال حاضر 185 هزار نفر در کشور بیمه ارائه می شوند که با توجه به بهبود فضای کسب و کار می توان گفت که تعداد نسخه ها نسبت به سال های گذشته کاهش یافته است.

شرایط دریافت مقرری بیکاری

بیمه شدگان برای دریافت بیمه بیکاری باید شرایط لازم را داشته باشند. یکی از شرایط این است که متقاضی قبل از اعلام بیکاری حداقل یک سال سابقه پرداخت بیمه در آخرین کارگاه را داشته باشد. متقاضی باید حداکثر ظرف مدت 30 روز بیکاری را اعلام کند تا به پرونده وی رسیدگی شود و تمایل خود را برای پذیرش کار تخصصی و مناسب اعلام کند و پس از 30 روز می توان با ارائه عذر موجه و رای اختلاف شورا اقدام کرد. وضوح تا سه ماه نکته مهم این است که مدت زمانی که فرد از بیمه بیکاری استفاده می کند در سابقه بیمه ای وی به حساب می آید.

براساس ماده 7 قانون بیمه بیکاری، مدت پرداخت مقرر بیمه شدگان واجد شرایط بستگی به سابقه پرداخت حق بیمه در زمان اشتغال دارد و حداکثر مدت استفاده از آن برای افراد مجرد 36 ماه و 50 ماه است. برای افراد متاهل

در صورتی که پس از پرداخت حق بیمه بیکاری مشخص شود که بیمه شده به میل خود بیکار شده و یا بیمه شده بیکار اعلام اشتغال مجدد نکرده و با این وجود حق بیمه دریافت می کند، باید مبلغ را مسترد کند. حق بیمه و وجوه دریافتی به سازمان بیمه اجتماعی.

افراد بیکار موقت و غیر ارادی موظفند نسبت به اعلام وضعیت بیکاری و ثبت مطالبات خود از طریق سامانه جامع روابط کار اقدام کنند تا شعب سازمان بیمه اجتماعی پس از دریافت تاییدیه، هماهنگی های لازم را برای پرداخت بیمه نامه انجام دهند. بیکاری