منو سایت

  • خانه
  • اخبار جهان
  • چگونه پوتین جهان را به خطرناک ترین دوران تاریخ خود می کشاند

چگونه پوتین جهان را به خطرناک ترین دوران تاریخ خود می کشاند

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار جهان
چگونه پوتین جهان را به خطرناک ترین دوران تاریخ خود می کشاند

دیدگاه تخصصی – پوتین توسط فتح و اشغال اوکراین متخاصم مکیده شده است. همان شرایطی که او در دو دهه گذشته به دنبال اجتناب از آن بود. غرب همچنین باید از “لغزش ماموریت” با وجود محاکمه های اوکراین اجتناب کند. ممکن است سرنوشت پوتین مشخص شود، اما خروج او می تواند یکی از خطرناک ترین دوره های تاریخ جهان باشد.

یکی از طعنه های کمپین کنونی رئیس جمهور پوتین در اوکراین این است که او از خود مأموریتی که از نزدیک در جنگ های آمریکا در افغانستان و عراق نظارت می کرد، خجالت می کشید. تمام اقدامات او از مرحله اولیه جنگ چچن 1999-2000 نشان می دهد که او از اشتباهات غرب درس گرفته است. در صورت امکان، او از جنگ هیبریدی استفاده کرد. مانند استفاده از نیابت ها و “درگیری های منجمد” در دونباس و گرجستان، حملات سایبری و اطلاعات نادرست و مزدوران (گروه واگنر) در آفریقا. حتی زمانی که او از نیروهای متعارف استفاده می کرد، مداخلات سریع و نسبتاً سبک با اهداف روشن، مانند الحاق کریمه و نجات رئیس جمهور سوریه اسد را برنامه ریزی کرد.

هنگام برنامه ریزی کمپین فعلی در اوکراین، به نظر می رسد که او یک عملیات دو مرحله ای را برنامه ریزی کرده است. تجمع نیروها در مرزهای اوکراین ممکن است (او ممکن است محاسبه کرده باشد) دو اثر داشته باشد. اوکراینی‌ها می‌توانند آنقدر بترسند که خواستار صلح یا سرنگونی دولت زلنسکی شوند. علاوه بر این، غرب ممکن است موافقت کند که اوکراین برای همیشه از اتحادیه اروپا و ناتو حذف شود. از سوی دیگر، برخی از خواسته های پوتین (مانند بازگشت او به ناتو قبل از سال 1997) حساب شده به نظر می رسید که رد شود.

بنابراین تهاجم باید همیشه نتیجه مطلوب او بوده باشد. با این حال، او آشکارا انتظار یک نوع تهاجم بسیار متفاوت از آنچه را که اتفاق افتاده بود داشت. شاید این یک رانندگی پیروزمندانه به کیف نباشد که با تشویق مردم در خیابان ها (مانند Anschluss در سال 1938)، اما بیشتر یادآور تهاجم 3 روزه به افغانستان در سال 1979 است که با گل مورد استقبال قرار نگرفت. حداقل تا حد زیادی غیر قابل انکار است. بنابراین، قبل از رسیدن به شهر و تشکیل یک دولت دست نشانده، نیازی به بمباران یا گلوله باران شدید کیف نمی دید.

در یک دنیای ایده آل، نیروهای روسی پس از یک عملیات کوتاه و موفقیت آمیز برای حمایت از دولت توکایف در قزاقستان در ژانویه، از اوکراین یا حداقل از دید عموم خارج می شوند. پس از آن اوکراین به بلاروسی دوم تبدیل می‌شود که توسط یک دولت منسجم اداره می‌شود و وابسته به حمایت روسیه است اما در فاصله نزدیکی از مسکو.


مقامات فرانسوی این هفته پس از مکالمه تلفنی بین امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، هشدار دادند که بدترین وضعیت در اوکراین در راه است.

مشترکین + اعضا می توانند به مقاله ای از اوکراین سابق و ارزیابی چگونگی تشدید وضعیت بد توسط یک کارشناس رمزگذاری و رئیس سابق سیا اوراسیا مرکزی، رابرت داننبرگ دسترسی داشته باشند. امروز دسترسی خود را ارتقا دهید.


قدرت اپوزیسیون اوکراین در برابر تهاجم و سرعت و وحدت واکنش غرب باید شوک بزرگی برای پوتین بوده باشد. و در اینجا لحظه حساس خزش ماموریت فرا می رسد. او را نمی‌توان متقاعد کرد که از تهاجم دست بردارد، اما در عوض با نوعی عملیات اجباری که در چچن در سال 1999 برای او مفید بود، دو برابر شد، اما در شرایط بسیار متفاوت و بسیار کمتر قابل مشاهده.

قدرت و قدرت ارتش روسیه مطمئناً در چند هفته آینده بسیاری از اوکراین را فتح خواهد کرد، اما وحشیانه و زشت خواهد بود. سپس ارتش و سرویس های امنیتی روسیه برای نظارت بر اشغالگری فراخوانده خواهند شد. حتی اگر فرض کنیم که اعتراضات علیه لوکاشنکو در بلاروس از سر گرفته نشود (و تظاهرات ضد پوتین در مسکو از کنترل خارج نشود)، فتح اوکراین کار بزرگی خواهد بود. با توجه به اقتصاد پرنوسان در داخل و بازگشت اجساد به روسیه، پوتین در دوران حکومت 22 ساله خود بیش از هر زمان دیگری در معرض خطر قرار خواهد گرفت.

اما این وضعیت برای غرب نیز مملو از خطراتی است. خطرات افزایش ماموریت با افزایش فشار مردم و حقوق بشر برای همبستگی فعال تر با مردم اوکراین قابل توجه خواهد بود. اگر اظهارات لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا می تواند پوتین را به هشدار به نیروهای هسته ای خود وادار کند، «منطقه پرواز ممنوع» چقدر بیشتر می تواند باشد. همانطور که پوتین آسیب پذیرتر می شود، می توانیم منتظر تهدیدات هسته ای بیشتری باشیم و همچنین ممکن است توانایی های او را در جنگ شیمیایی و بیولوژیکی به ما یادآوری کنیم. حتی تامین تجهیزات و مهمات برای جنگنده های اوکراینی در آن سوی مرز لهستان را پوتین می توان چنین توصیف کرد مورد سفید.

پوتین در گوشه و توهین ممکن است به ناتو نیز حمله کند تا بتواند پاسخی را برانگیزد. در این زمینه، موضع سه کشور بالتیک به ویژه روشن است. به ویژه لیتوانی با نزدیکی به کالینینگراد و استونی با شهر آسیب پذیر ناروا.


حقایقی را که پوتین نمی تواند تغییر دهد توسط کارشناس و وزیر امور خارجه سابق نیک فیش ویک در The Cipher Brief بخوانید.


دشوار است که نتیجه نگیریم که این حماسه ممکن است پایان پوتین باشد. اما سال های آخر او می تواند طولانی و خطرناک باشد. تحلیلگران سقوط رابرت موگابه را برای نزدیک به دو دهه پیش بینی کرده اند و جانشین او کمی بهتر است. کسانی که برای به چالش کشیدن پوتین در قدرت هستند بهتر از او نیستند. ایگور سچین از روسنفت یا یکی از نیروهای امنیتی دیگر (مقامات امنیتی سابق) یا شاید رهبری فعلی FSB که از اقتصاد در حال فروپاشی ضرر مالی خواهند کرد. حتی الکسی ناوالنی شجاع نیز با الگوی زلنسکی یک رهبر دموکراتیک فاصله دارد.

در نهایت، نگران کننده ترین جنبه این ماجرا انزوای روانی پوتین است. تحقیر علنی او از رئیس اطلاعات خارجی خود (SVR) در تلویزیون لحظه ای دلخراش بود و نشان داد که تحقیر او نه تنها برای رهبران ضعیف غربی بلکه برای مشاوران خود نیز محفوظ است. ترک صحنه جهانی می تواند یکی از خطرناک ترین دوره های تاریخ جهان باشد.


بخوانید: پوتین تنها در The Cipher Brief، مشاور امنیت ملی سابق، نخست وزیر کانادا، ریچارد بی. فادن، راهی برای خروج از دست جهان دارد.

چگونه پوتین جهان را به خطرناک ترین دوران تاریخ خود می کشاند اولین بار در The Cipher Brief ظاهر شد.