منو سایت

گیاهان دارویی در 100 هکتار از اراضی استان همدان کشت می شود

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار جهان
گیاهان دارویی در 100 هکتار از اراضی استان همدان کشت می شود

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان همدان گفت: گیاهان دارویی شامل موسیر، سورگوم، ترب، زیره و سیاه دانه در 100 هکتار از اراضی این استان کشت می شود.

حجت الله شهبازی روز سه شنبه در نشست با خبرنگاران افزود: برنامه جهش تولید برای کشت گیاهان دارویی در استان همدان 3 هزار و 700 هکتار است و این کشت به صورت قراردادی و مستقل انجام می شود.

وی ادامه داد: در کشاورزی قراردادی 30 درصد بهای بذر در ابتدای قرارداد پرداخت می شود که بخشی از آن شامل یارانه دولت است و مابقی در زمان برداشت به دست کشاورز می رسد.

شهبازی با بیان اینکه عرضه بذر گیاهان دارویی به پایان رسیده است اظهار داشت: بیمه گیاهان دارویی در هر هکتار 230 هزار تومان است که 100 هزار تومان آن یارانه دولتی و 130 هزار تومان توسط کشاورز پرداخت می شود.

به گفته وی، بیمه برای هر هکتار کشت گیاهان دارویی یک میلیون و 700 هزار تومان پرداخت می کند.

بر اساس گزارش مرکز تحقیقات کشاورزی استان همدان، وجود 315 گونه دارویی، صنعتی و خوراکی در اراضی ملی استان شناسایی شده است.

اجرای طرح افزایش تولید در 37 هزار هکتار از اراضی دیم شهرستان بهار

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بهار نیز گفت: طرح افزایش تولید در دیم های این شهرستان در سطح 36 هزار و 970 هکتار برای سومین سال متوالی اجرا می شود.

ˈعبدالحسین اکبریˈ هدف از اجرای این طرح را افزایش میزان تولید و تثبیت آن در واحد سطح عنوان کرد و افزود: این طرح در 36 هزار و 970 هکتار از اراضی بارشی شهرستان اجرا می شود.

وی یادآور شد: یکی از مهمترین اهداف طرح جهش تولید دیم، افزایش بهره وری در واحد سطح و تولید آیش با کشت محصولات زعفران، شتر، حبوبات دیم و محصولات علوفه دیم است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بهار گفت: افزایش تولید در مزارع دیم با استفاده از ابزار و روش های نوین کشاورزی از جمله خاک ورزی حفاظتی، استفاده از کودهای بذری، ریزمغذی ها و پیروی از تناوب زراعی غلات و حبوبات، دانه های روغنی و بارانی امکان پذیر است. – علوفه دیم این موارد در اجرای طرح جهش تولید دیم شهرستان در حال بررسی است.

وی افزود: حدود 38 درصد از زمین های کشاورزی شهرستان بهار دیم است و با بهره گیری از شرکت های ترویج، مراکز خدماتی غیردولتی و ارائه آموزش های لازم به کشاورزان طرح لیش می توان میزان تولید و افزایش درآمد کشاورزان را افزایش داد. کشاورزان.

500 راس دام سنگین مازاد از دامداران همدانی خریداری شد

مدیر تعاون روستایی استان همدان نیز گفت: به منظور حمایت از دامداران و تامین ذخیره گوشت استان، 500 راس دام سنگین مازاد از دامداران خریداری شد.

«مسعود اکبری» اظهار داشت: دام های خریداری شده توسط این اتحادیه طبق دستورالعمل در کشتارگاه صنعتی همدان ذبح و بسته بندی و جهت نگهداری و یا بازاریابی به شرکت نگهداری دام استان تحویل داده می شود.

مدیر تعاون روستایی استان همدان یادآور شد: عملیات خرید دام زنده با نرخ حمایتی مصوب در استان همدان با تلاش اتحادیه دامداران استان ادامه دارد و تلاش بر این است تا دغدغه دامداران در فروش برطرف شود. دام های مازاد با حذف واسطه ها

اکبری درباره پرداخت مطالبات دامدارانی که دام خود را به اتحادیه دامداران استان تحویل دادند، گفت: 90 درصد مطالبات دامداران تا پایان شهریور ماه پرداخت شده و برخی از دامداران نیز اقساط تحویل دریافت کرده اند.

وی افزود: دولت در مقاطعی که دام مازاد می شود حمایت می خرند و در زمان پیک مصرف نسبت به ذخیره سازی و عرضه آن به بازار اقدام می کنند.

استان همدان با 4.4 درصد از تولیدات بخش کشاورزی، یکی از قطب های مهم کشاورزی کشور است، به طوری که بخش کشاورزی 29 درصد از اشتغال و 25 درصد ارزش افزوده فعالیت های اقتصادی این استان را به خود اختصاص داده است.

بخش کشاورزی استان همدان نیز 5.4 درصد از تولید و 4.3 درصد از ارزش افزوده بخش کشاورزی کشور را به خود اختصاص داده است.