منو سایت

30 نوع ماده معدنی در استان همدان یافت شده است

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار جهان
30 نوع ماده معدنی در استان همدان یافت شده است

یکی از اعضای هیئت مدیره خانه معدن استان همدان گفت: 30 نوع ماده معدنی در استان کشف شده است که ذخایر این معادن به 1750 میلیارد تن می رسد.

به گزارش اخبار روز شنبه «احمد الیاسی» در دیدار وزیر صنعت، معدن و تجارت و استاندار همدان با فعالان اقتصادی، افزود: اشتغال مستقیم معادن در استان حدود 2 هزار و 500 نفر است. مردم در قالب 310 معدن دارای مجوز با ذخایر معدنی غنی و متنوع این در سطح کشور است.

وی با بیان اینکه از 310 معدن، 200 معدن فعال و 110 معدن غیر فعال دارای پروانه بهره برداری هستند، ادامه داد: استان همدان در مواد معدنی از جمله آندالوزیت، شیست، فلدسپات، سیلیس، دولومیت و سنگ تزئینی وضعیت نسبی دارد.

نماینده خانه معدن استان همدان گفت: ظرفیت اسمی سالانه پروانه های بهره برداری در حال حاضر حدود 21 میلیون تن است که بر اساس آمارهای موجود حدود 15 میلیون تن خروجی واقعی سالانه برآورد می شود.

الیاسی تصریح کرد: تجهیز و آماده سازی و تحویل ماشین آلات، انقضای پروانه، مشکلات منابع طبیعی، محیط زیست و مخالفان محلی، سابقه و عدم کشش بازار، از دلایل اصلی عدم فعالیت برخی معادن است. عدم توانایی مالی اپراتور به دلیل هزینه ها تجهیزات بالا و مسائل حقوقی و قضایی.

وی درباره آخرین وضعیت صنعت معدن در استان همدان گفت: 375 واحد صنعت معدنی دارای مجوز با 7 هزار و 500 نفر نیرو و ظرفیت سالانه 27 میلیون تن در استان وجود دارد که 34 درصد از کل سرمایه استان را به خود اختصاص می دهد.

عضو هیئت مدیره خانه معدن استان همدان ادامه داد: نسبت آماری جایگاه استان به کشور نشان می دهد که 2.6 درصد از معادن کشور، 3.3 درصد از ذخایر معدنی و 1.5 درصد از اشتغال در معدن. بخش در کشور به استان متصل است.

الیاسی خواستار تسهیل در صدور مجوز برای ورود ماشین آلات معدنی که هنوز در کشور ساخته نشده اند، شد و گفت: اعطای مجوزها و مناقصه هایی که در مجاورت معادن فعال هستند باید برای توسعه همان معادن فعال تسهیل شود.

حضور اجباری نماینده معدن در مجامع و تشکل های مرتبط، تخصیص تسهیلات بر اساس اکتشاف و بررسی استان ها با توجه به میزان فعالیت معدنی و نوع و کمیت ذخایر معدنی، ایجاد نمایشگاه محصولات عمرانی. برای هر استان، بازگشت 15 درصد از حقوق معادن دولتی وی از استان ها هزینه های منطقه ای و محلی کردستان را خواست.

سیدرضا فاطمی امین وزیر صلح امروز (شنبه) در سفر به استان همدان علاوه بر دیدار با فعالان اقتصادی از 6 پروژه اقتصادی و یک شهر صنعتی بازدید کرد.

وزیر صمت در سفر به بهار از شهر صنعتی لاجین (شهر جهانی سفال) و سپس از واحد تولیدی خوشه جوراب در روستای لتگا بازدید خواهد کرد.

فاطمی امین همچنین عصر امروز از شهرک صنعتی شیرین سو و شهر اورکین بازدید و از واحد تولیدی پوشاک روستای کردآباد بازدید کرد.

بازدید از منطقه خودروسازی و بازدید از شهرک صنعتی ویان در شهرستان کبودرآهنگ پایان سفر یک روزه وزیر صلح به استان همدان است./ایرنا